Jump to content

Multiboot Uefı Destekli

Share

Recommended Posts

İyi geçeler Arkadaşlar  bizim teknik servisçi arkadaşlar burdalar gördüm kendilerini  :lol:

birkaç kücük sorunumum var 

ben zamandan kazanmak için Acronis ile aldıgım İmajı Windows Kuracagım bilgisayarlara Cakıyorum USB multiboot İle Catır catır gidiyor herseyy

takiii.... Bu Uefı zıkkımıyla Ugrasıncaya kadar 

ben  UEFI destekli bi Multiboot  USB hazırlamak istiyorum 

bide UEFI modlu PC'lere Genelde Notebok bunlar windows 8 'X64 'den baska Kuramadım 

ben buna Windows 7  Kuramazmıyım 32 veya 64 'bıt 

Biraz Fikirlerinizi Alalım bakım ne düşünüyorsunuz.

kurabilirsin şu an uefi win 7 den yazıyorum ama aktivasyon olayı sıkıntı baya loaderler in çoğu gpt desteklemiyor 

multiboot olayına gelince bence hiç uğraşma uefi kurulum yapabilmen için usb belleğin fat32 olması gerekiyor.

bi flash belleği  fat32 biçimlendir sadece uefi kurulum için kullan

usb multiboot (bluelifenin)yaptığı dosya ile kendi son güncel Windowslarımı ekleyip istediğim kurulumu yapabiliyordum ama bu uefi ve esd olayı çıkınca şimdi sorun çıkmaya başladı bu olayı multiboot sistemler için bir çözüm varmı acaba bypascalın multiboot v2 side var elimde oda aynı hataları veriyor  fat32mi olması gerekiyor  uefi için fat32de ise 4gb üzeri dosya tek seferde atılmıyor sorun oluyor uefi destekli bir Windows  4 gb üzeri ise fat32 olmaz ntfs olması lazım belleğin

İyi geçeler Arkadaşlar  bizim teknik servisçi arkadaşlar burdalar gördüm kendilerini  :lol:

birkaç kücük sorunumum var 

ben zamandan kazanmak için Acronis ile aldıgım İmajı Windows Kuracagım bilgisayarlara Cakıyorum USB multiboot İle Catır catır gidiyor herseyy

takiii.... Bu Uefı zıkkımıyla Ugrasıncaya kadar 

ben  UEFI destekli bi Multiboot  USB hazırlamak istiyorum 

bide UEFI modlu PC'lere Genelde Notebok bunlar windows 8 'X64 'den baska Kuramadım 

ben buna Windows 7  Kuramazmıyım 32 veya 64 'bıt 

Biraz Fikirlerinizi Alalım bakım ne düşünüyorsunuz.

Selam

UEFI modunda kurulum yapmak için Multiboot USB'ye gerek yoktur. NTFS olarak biçimlendirilmiş ve yüklenmiş Win7 64-Bit işletim sistemi ile rahatlıkla UEFI kurabilirsiniz(32-Bit işletim sistemleri ile UEFI kurulumu yapılmaz).

Bazı arkadaşlar burada ve forumlarda USB'yi FAT32 olarak biçimlendirirseniz ancak öyle UEFI kurabilirsiniz demeleri gerçekten çok mantıksız ve yersiz..

Örneğin; Kendi hazırladığım Win7 ve 8.1'in tüm sürümlerini güncelleyerek tek ISO dosyasında topladım. Bu dosyaları ESD olarak sıkıştırdıktan sonra herhangi bir USB hazırlama programı ile USB'ye kaydettikten sonra, istediğim 64-Bit işletim sistemini kurabiliyorum.

Not: Eski bilgisayarlarda ESD sıkıştırmasında problem çıkartabiliyor ve zaten UEFI kurmakta bir hayal bu bilgisayarlara.

Bu işlem için şu programları kullanabilirsiniz.

WinSetupFromUSB 1-4

Rufus-1.4.10

YUMI-2.0.1.1

İzmir Teknik Destek

Windows7-USB-DVD-tool

ve

PowerISO 6 ve üst sürümleri

Uzun uzun anlatmayacağım ama sizlere en güzel kaynağa yönlendireceğim..

Win7 için: http://7.enpedi.com/2012/12/windows-7-uefi-modunda-temiz-kurulum.html

Win8 için: http://8.enpedi.com/2012/12/windows-8-uefi-modunda-temiz-kurulum.html

Eğer bu linklerdekileri UEFI kurulumunu yapamıyorsanız, yapacak fazla bir şey kalmıyor. Sadece bir bilenin yanında yapmaktan başka. :)

Herkese kolay gelsin..

• Editor

Selam

UEFI modunda kurulum yapmak için Multiboot USB'ye gerek yoktur. NTFS olarak biçimlendirilmiş ve yüklenmiş Win7 64-Bit işletim sistemi ile rahatlıkla UEFI kurabilirsiniz(32-Bit işletim sistemleri ile UEFI kurulumu yapılmaz).

Bazı arkadaşlar burada ve forumlarda USB'yi FAT32 olarak biçimlendirirseniz ancak öyle UEFI kurabilirsiniz demeleri gerçekten çok mantıksız ve yersiz..

Örneğin; Kendi hazırladığım Win7 ve 8.1'in tüm sürümlerini güncelleyerek tek ISO dosyasında topladım. Bu dosyaları ESD olarak sıkıştırdıktan sonra herhangi bir USB hazırlama programı ile USB'ye kaydettikten sonra, istediğim 64-Bit işletim sistemini kurabiliyorum.

Not: Eski bilgisayarlarda ESD sıkıştırmasında problem çıkartabiliyor ve zaten UEFI kurmakta bir hayal bu bilgisayarlara.

Bu işlem için şu programları kullanabilirsiniz.

WinSetupFromUSB 1-4

Rufus-1.4.10

YUMI-2.0.1.1

İzmir Teknik Destek

Windows7-USB-DVD-tool

ve

PowerISO 6 ve üst sürümleri

Uzun uzun anlatmayacağım ama sizlere en güzel kaynağa yönlendireceğim..

Win7 için: http://7.enpedi.com/2012/12/windows-7-uefi-modunda-temiz-kurulum.html

Win8 için: http://8.enpedi.com/2012/12/windows-8-uefi-modunda-temiz-kurulum.html

Eğer bu linklerdekileri UEFI kurulumunu yapamıyorsanız, yapacak fazla bir şey kalmıyor. Sadece bir bilenin yanında yapmaktan başka. :)

Herkese kolay gelsin..

Acaba verdiğin linkleri inceledinmi

bunun cevabı verdiğin linklerde var halen kurukuruya inat ediyorsunuz ntfs ile biçimlendirilmiş usb bellekle uefi kurulmaz çünkü gpt diskte ntfs belleği göremezsiniz usb illaki fat32 olacak linkte özellikle belirtilmiş Windows7-USB-DVD-tool uefide iş yapmaz

edit:usb bellek fat32 olarak biçimlendirilmeli diye iddia edenlerden biri ben olduğum için cevap hakkı doğdu

Edited by köylü

köylü sana katılıylıyorum 

ben zaten suan UEFI ile kurulum yapabiliyorum Sorun oluşturmadan 

UEFI modlu bi sistemde Neden Multiboot Yapamıyorum diye sormuştum 

Şu konuları bir inceleyin:

http://www.tnctr.com/topic/215701-windows-8e-format-atmak-ve-baka-iletim-sistemi/

http://www.tnctr.com/topic/211672-windows-8-yuklu-pc-uzerine-windows-7-kurulmasy/

• Editor

uefi moddlu bilgisayarda multiboot çalışmaz çünküntfs ile biçilendirilmiş usb yi başlangıçta göremezsin gecici olarak çalıstırmak istersen biostan secure boot u disable

boot seceneklerinden uefi yi legacy bios yaparak çalıstırabilirsin bu ayarlarda bilgisarında kurulu sistem çalısmaz tekrar biostan secure bootu enabled ve legacy biosu uefi yaparak sistemi çalıstırırsın

Abi aslında uefi açıkken de multiboot çalışır. Önemli olan sadece secure boot ve benzeri engellemeler varsa kapatmak. Örneğin ben şu an uefi windows 8 kurulu laptopumda her türlü multiboot flashını da çalıştırabiliyorum. Hem de fat32 uefi flashları da çalışıyor.

• Editor

Abi aslında uefi açıkken de multiboot çalışır. Önemli olan sadece secure boot ve benzeri engellemeler varsa kapatmak. Örneğin ben şu an uefi windows 8 kurulu laptopumda her türlü multiboot flashını da çalıştırabiliyorum. Hem de fat32 uefi flashları da çalışıyor.

Her makinada çalısmaz mesela bende biosta sadece legacy bios ve uefi var boot kısmında onun için bende çalısmıyor

bazı makinaların bioslarında legacy bios ve uefi birlikte seceneği var o makinalarda çalısır

Multiboot çalışır onda bi sıkıntı yok zaten ama secure boot ve legacy yaparak multiboot ile UEFİ korumalı bir pc'ye  format atılamaz. Yanlış mı biliyorum ?