Jump to content

Digital Fotograf Makinesi Tavsiyesi. En Iyisi

teokan
 Share

Recommended Posts

digital fotograf makinasi almayi planliyorum. 

asagidaki makinalarin sinifinda bir makine istiyorum

sony rx 100 m 3

sony rx 10

canon g7

lensi degistirilemeyenlerden  istiyorum.

cok iyi foto ceksin istiyorum.

tecrübelerinizi yazarsaniz sevinirim.

Fiyatı uygun hemde lensli. İnceleme videolarını izlemeni tavsiye ederim:

http://www.akakce.com/dijital-slr-fotograf-makinasi/en-ucuz-canon-eos-m-18-55mm-90ex-flas-fiyati,2669118.html

http://www.akakce.com/dijital-slr-fotograf-makinasi/en-ucuz-canon-eos-m-18-55mm-22mm-lens-90ex-flas-kit-fiyati,2078415.html

benim önerim ikinci linkten çift lensli alman olacaktır.  O akdar bütçem yok diyorsan ilk 18-55 lenste yetecetir.

İnceleme teknoseyir farkı:

http://www.youtube.com/watch?v=p56tdO1jq6Q

bu işler için en uygun fotoğraf sitelerine bakman

orda makineye göre filitreler de olması gerek

ayrıca burdaki kişilerin birçoğu benim gibi amatör ve kişisel amaçlı çekim yapanlardır

zamanında kodak ın yarı pro makinesini aldım. çünki aynı makineyi bir fotoğrafcılık yapan adam studyo çekimlerinde kullanıyor idi. ucuz bulunca hemen aldım ama asla o adamın çekimlerini yakalayamadım

sebebi çok basit.

o iş ve kazanç olarak iş yapıyordu. kazancı için çekim hakkı sadece 1 adet idi. benim gibi olmadı yeniden çekelim diyemiyordu.

ben outside ve titreyebilen bir el ile çekim yapıyordum o adam studyo da herşeyi kontrollü olan ortamda ve tripod ile. elle bile çekse alışınca hareketi bile kontrol edebliyordu

ben auto seçeneğini kullanıp çekiyordum o ise-focus-shutter elle tüm ayarları kendi yapıyordu

diye birçok fark sayabilirim

ama başka bir örnek vereyim sana

2-3 yıl önce canon un ps sx210 diye bir modelini aldım. yine yüksek özellik ve ucuz diye.. makine güzel çekim yapıyor o konuda sıkıntı yok. sıkıntı resimleri olduğundan daha parlak çekmesi.. ayrları ile çok detaylı incelemesemde her şekilde olduğundan daha parlak - canlı renk veriyor.

yine başa dönecek olursak... foto sitelerindeki amatör ve pro paylaşımları incelemende fayda var. firmanın veya foto makine detayı yazan sitelerdeki resimler biraz aldatıcı olabilir. en gerçekci verileri fotoğraf ve fotoğrafcılık site - forumlarında bulabilirsin. hatta kişisel arşiv yapan meraklılarla daha kolay anlaşabileceğini de düşünüyorumd

orda karar verip daha sonra  burda seçtiğin makine ve seçim sebeplerini paylaşırsan senden sonrakiler için güzel bir yol olabilir

şimdiden hayırlı olsun

-----

ek olarak da

digital makineler de optik ve digital zoom vardır. boyut seçimine göre en yüksek optik zoom oranını tercih et

misal g7 ile ilgili yorum

mpixel inin büyük olması çok da önemli değil bir arşivci için. çünki o pixel sayısı daha çok baskıda etkisi fazla... tamam pixel sayısı renk inceliğini noktaları güzelleştirip daha güzel resimler çekersin ama aynı zamanda hatalarında netleşir. makine tercihinde öncelik mega pixel olmasın... salakların akıllı tlf unu tanıtırken şu kadar mpixel fotoğraf çekiyor demesi gibi hatalara düşme.. tlf alıyor öncelik megapixel boyutunda... birçok tlf daki megapixel değerinin soft değer olduğundan haberi yok tabiki o salağın... ne ince uzunu. ne kısa kalını.....

video çekimi fena sayılmaz ama video dosya tipini belirtmemiş. birçok makine mov formatından kayıt yapar.

wifi ile nfc desteğinden bahsetmiş.. buda kablosuz olarak aktarım amaçlı iyidir.

4.2x optik zoom dan bahsediyor sitesinde... buda makinenin ince olması ile ilgli bir durum olsa bile başka ince modellerde daha yüksek optik değerleri olabilir

sitesinde yıldız modu ve zaman atlamalı yıldız modu diye bir özellikten bahsediyor. net bir detay vermeseler bile bundan benim anladığım uzun süreli çekimler yapabiliyorsunuz

ilk olarak nikon çıkartmıştı galiba. saatlik veya pil yettiği sürece olan 1 kare çekimleri

şu şekilde. siz tripod a veya sabit bir noktaya makineyi bırakıp denklanjöre basıp ya bekliyor yada gidiyorsunuz. daha sonra artık batarya veya sizin istediğiniz süre sonra 2. defa denklanjöre basıp 1 kare resim elde ediyorsunuz. buda şu demek.. o zaman süresince görüntüdeki ışık-renk değişimleri 1 kare de yer alıyor.. bunu ne belirgin anlatan fotoğraflar gece yıldız ve ay hareketi çekimleri ile trafik resimleridir. yani araba ışıklarının yol üstündeki uzun süreli hareket aynı tron filmindeki motorların ışık yolları gibi tek renk bir çizgi yapmaları.. yani kırmızı renk olan arka park lambalarının düz bir çizgi şeklinde yolda gözükmesi gibi

balık gözü çekimi. geniş ve uzak çekim modları... gece çekimleri. makro çekimleri...

bu tür fanteziler fotoğrafcılıkda güzeldir.

Edited by tosunpasa