Jump to content

Fansız Laptop Kullanma

wMwMw
 Share

Recommended Posts

Elimde 8 senelik Asus F3JR laptop var ve hala sorunsuz çalışıyor ama tek kusuru fan sesi insanı sinir edecek cinsten :Z

Daha önce fanını temizleyip yağlamıştım ama pek faydası olmadı ve hatta olan ses dahada arttı bende yeni bir fan aldım ama o sinir ses tekrar ortaya çıktı temizlesem bile var ve artık dayanamadım söktüm fanı :angry2: Ve alt kapak da açık halde duruyor.

Şimdi Asus'un kendi yazılımı olan Power4Gear Hybrid ile güç ayarını Quiet Office moduna aldığımda işlemcinin voltajını düşürüyor ve sıcaklık nette gezinirken ve video izlerken (zaten başka bir şey yapmıyorum) ortalama 70-80c arası geziniyor,bu değerlerde kullansam cihaza bir şey olur mu ?

7oQaDP.png

Gerçi Performans modunda kullansam bile en fazla 100-115'leri görüyor ve cihaz kapanmıyor yine çalışıyor :crazy:

Pc'nin donanımıda bu şekilde:

GvGmZV.png

Not: Fansız laptop kullannak çok iyiymiş :yahoo: Duyduğum tek ses HDD'nin sesi :D

Edited by wMwMw

işlemcin o sıcaklığa belli bir zaman sonra dayanamaz yakarsın. Kardeşim silah yağı kullanmanı tavsiye ederim olumlu sonuç alacaksın fanın ilk günki gibi sessiz çalışacaktır fanın deliğindeki çembere püskürtmeli silah yağını sık uygulaması bu şekilde yararını görürsün iyi günler

Laptopta fanın devir hızını işlemci sıcaklığı ve ekran kartı chipinin sıcaklığı belirler. Yani fanın temiz olması kadar termal macunlar ve padlerin yeni ve taze olması da önemlidir. Bunları hiç kontrol ettiniz mi?

Laptopta fanın devir hızını işlemci sıcaklığı ve ekran kartı chipinin sıcaklığı belirler. Yani fanın temiz olması kadar termal macunlar ve padlerin yeni ve taze olması da önemlidir. Bunları hiç kontrol ettiniz mi?

Termal macunu falan yeniledim onda sıkıntı yok :)

madem sadece internete giriyosun linux kur gitsin fanın bıosta ayarı varmı ona baktınmı hiç 

Hocam bıos da öyle bir ayar yok maalesef : /

Edited by wMwMw

hocam o  sıcaklıklarda gezmen çok sakıncalı..işlemci patlar fazla gidersen dikkat et.termal macunu değiştirdim diosun.fanı yağlamayı dene yada fan bozuksa yenisini taktır..oda olmuyosa işlemcin arızalı olabilir..

Edited by erdal444

hocam o  sıcaklıklarda gezmen çok sakıncalı..işlemci patlar fazla gidersen dikkat et.termal macunu değiştirdim diosun.fanı yağlamayı dene yada fan bozuksa yenisini taktır..oda olmuyosa işlemcin arızalı olabilir..

Hocam işlemcide bir sıkıntı yok fan takılı iken 40-50c lerde geziniyor ama dediğim gibi fanı yağladım bir süre sonra çıkan ses dahada artıyor bu yüzden yeni fan aldım ama oda eskisi gibi ses çıkarmaya başladığı için bu yönteme baş vurdum :)  Ekran kartının sıcaklığını göremediğim için bir tek o düşündürüyor beni :rolleyes2:

Edited by wMwMw