Jump to content

İnput Giriş Maskesi Ve Tarih Hesabu

crazybross
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar basit bir kaç sorum olacak.

1-)Öncelikle ilk sorum şu input nesnesinde giriş maskesini sadece harf seçtiğim zaman (çşüğı) gibi türkçe harflerin girilmesine izin vermiyor bunu nasıl çözebilirim.

2-) Diğer sorum sorum input nesnesinde giriş maskesini sadece (E-posta) girilmesini nasıl sağlayabilirim böyle birşey varmı.

3-) Değişkenin başına konulan local ne anlama geliyor ve profosyonel bir program yazıyorum bana faydası olurmu kullanımı nedir.

4-) İki Tarih arasındaki günleri alan ve bunları bir txt dosyasına atan bir algoritma yazabilecek bir arkadaş varmı ? (DateTimePicker eklentisi kullanıyorum tarih için)

Örnek vericek olursam seçilen tarih

seçilen  giriş tarih=26.03.2015

seçilen çıkış tarihi=05.04.2015

istenilen sonuç

Önemli Not(Algoritma o ayın kaç gün çektiğinide hesaplaması lazım her ay 31 çekmiyor)

26.03.2015

27.03.2015

28.03.2015

29.03.2015

30.03.2015

31.03.2015

01.04.2015

02.04.2015

03.04.2015

04.04.2015

05.04.2015

5-) Gird Nesnesiyle Tree list arasındaki fark nedir biri eklenti diğeri amsnin kendi içinde var neden çoğu projede grid nesnesi yerine tree list kullanılıyor bi faydasımı var ?

Edited by crazybross

1. input mask'ını sadece harf yaparsanız zaten hiçbir şekilde yazı yazamazsınız maske yerine on key bölümüne şartlamalar yaparak istediğiniz gibi kontroller sağlayabilirsiniz

2. normal şartlarda bu mümkün değil fakat bir function ile bunun kontrolünü sağlayabilirsiniz örnek bir tane hazırladım, eğer inputa girilen yazı mail değilse uyarı verir

function GetMail(str)
return ( string.match(str,"[A-Za-z0-9%.%%%+%-]+@[A-Za-z0-9%.%%%+%-]+%.%w%w%w?%w?") ~= nil );
end

local EmailAddress = Input.GetText("Input1");
local IsValid = GetMail(EmailAddress);
if ( not IsValid ) then
    Dialog.Message("", "Hata geçerli bir mail adresi giriniz !");
end

3. local demek ilgili değişkeni sadece ilgili bölüm içinde kullanarak sonrada hafızadan silmek anlamına gelir yani mesela degisken = 1; desek bunu her yerden çağırıp değer alıp verebiliriz çünkü global tanımlamış oluyoruz fakat local değisken dediğimiz zaman sadece o bölümde'ki kodlarda çalışır ve sonra hafızadan silinir bunu kendinize alışkanlık yapmaya çalışın çok ileri seviyede programlar yazarken global ve local değişkenleri çok iyi kullanmalısız programınız kullanıcının bilgisayarında daha stabil çalışır ve daha az hafıza kaplar ram yani yukarıda'ki örnektede mevcut zaten

4. DateTimePicker veya herhangi bir plugin kullanmanıza gerek yok basit bir matematiksel function ile bunuda yapabilirsiniz buna örnek verecek zamanım şuan için yok

5. grid daha gelişmiş bir yapıya sahip Tree ile alışkanlık haline gelmiş bir obje basit ve düzenli olduğu için tercihen onu kullanıyorlar genellikle her dilde 

Dostum teşekkürler verdiğin bilgiler için ancak hala yanıtlanmamış 2 soru var inputa mask koyduğumda türkçe karakter harflerine izin yok dediğin cümleyi anlamadım ç,i,ş,ğ,ü harflerini zaten yazamıyoken key evresi ne işe yarıcakki,ve hepsinden önemlisi iki tarih arasındaki tarihluğeri alabileceğim bi fonksiyon yazamadım uğraşmama rağmen kiantro abi bi ara bi örnek atmıştı ancak çalışmadı özel mesajla dönüş yaptım ona fikir verebilecek yada yazbilecek biri yokmu ?

1. input mask'ını sadece harf yaparsanız zaten hiçbir şekilde yazı yazamazsınız maske yerine on key bölümüne şartlamalar yaparak istediğiniz gibi kontroller sağlayabilirsiniz

2. normal şartlarda bu mümkün değil fakat bir function ile bunun kontrolünü sağlayabilirsiniz örnek bir tane hazırladım, eğer inputa girilen yazı mail değilse uyarı verir

function GetMail(str)
return ( string.match(str,"[A-Za-z0-9%.%%%+%-]+@[A-Za-z0-9%.%%%+%-]+%.%w%w%w?%w?") ~= nil );
end

local EmailAddress = Input.GetText("Input1");
local IsValid = GetMail(EmailAddress);
if ( not IsValid ) then
    Dialog.Message("", "Hata geçerli bir mail adresi giriniz !");
end

3. local demek ilgili değişkeni sadece ilgili bölüm içinde kullanarak sonrada hafızadan silmek anlamına gelir yani mesela degisken = 1; desek bunu her yerden çağırıp değer alıp verebiliriz çünkü global tanımlamış oluyoruz fakat local değisken dediğimiz zaman sadece o bölümde'ki kodlarda çalışır ve sonra hafızadan silinir bunu kendinize alışkanlık yapmaya çalışın çok ileri seviyede programlar yazarken global ve local değişkenleri çok iyi kullanmalısız programınız kullanıcının bilgisayarında daha stabil çalışır ve daha az hafıza kaplar ram yani yukarıda'ki örnektede mevcut zaten

4. DateTimePicker veya herhangi bir plugin kullanmanıza gerek yok basit bir matematiksel function ile bunuda yapabilirsiniz buna örnek verecek zamanım şuan için yok

5. grid daha gelişmiş bir yapıya sahip Tree ile alışkanlık haline gelmiş bir obje basit ve düzenli olduğu için tercihen onu kullanıyorlar genellikle her dilde