Jump to content

Topladığım Sistemler Nasıl?

Share

Recommended Posts

İŞLEMCİ Intel Core i5 4690K  735 TL

ANAKART Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5  555 TL

BELLEK(RAM) KINGSTON HYPERX Fury 8GB 1600 MHz  215 TL

EKRAN KARTI Zotac GTX760 O.C. GDDR5 2GB 256Bit  650 TL

HDD Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm  170 TL

SSD SAMSUNG 120GB 850 EVO 260 TL

DVD Asus DVD-RW 40 TL

KASA AEROCOOL V3X Advance Red Devil AE-V3XA600R 600W  250 TL

Toplam 2875TL

İŞLEMCİ Intel Core i7 4790K 1050 TL

ANAKART Asus Z97-PRO 800 TL

BELLEK(RAM) KINGSTON HYPERX Fury 8GB 1600 MHz  215 TL

EKRAN KARTI Asus GTX770 DirectCU II GDDR5 4GB 256Bit 1110 TL

HDD Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm  170 TL

SSD SAMSUNG 120GB 850 EVO 260 TL

DVD Asus DVD-RW 40 TL

KASA AEROCOOL V3X Advance Red Devil AE-V3XA600R 600W  250 TL

Toplam 3895TL

Yorumlarınızı bekliyorum.

Edited by Sailors

Ne sistemi bunlar oyun sistemi ise kötü toplamışsın.Kasa olarak Aereocool önermem ben şahsen.Hava akışı kötü içindeki.

ZALMAN Z3 Plus bakabilirsin tam bir F/P ürünüdür.Malzeme kalitesi olarakta Aereocool'dan çok önde.

Eğer oyun sistemi ise bu kesinlikle böyle bir sistem toplama.4000TL'ye rahat bir şekilde GTX980 sokarsın.İşlemciyi 4690K yap.Anakarttada o kadar uçmanın hiç bir anlamı yok.Z97 Gaming 3 veya 5 kesinlikle yeter sana.Gigabyte veya MSI'ya bakabilirsin ama Gigabyte çift bioslu olduğu  için daha iyi bence ama Bios biraz karman çorman ondada.MSI'da ise BİOS Türkçe olması güzel.Yani oyun sisteminde kesinlikle en pahalı parçan ekran kartı olmalı ve senin topladıklarında anakartla nerdeyse eşdeğer ekran kartları.Bu arada i5 4690K ile i7 4790K arasında FPS farkı yaşamazsın.

Eğer bu sistemi Render için alacaksan yine çok kötü.R9 290X modellerine yönel Render performansı çok iyi veya GTX980 alabilirsin yine ama Render'da R9 290X çok daha iyi diyebilirim.İşlemcin i7 4790K kalabilir veya bütcen artarsa daha yukarıya çıkabilirsin.Anakarttı hiç kasma Render yapacaksan H81M-Plus bile alabilrsin 200TL'ye.Bu oyun sistemi içinde geçerli aslındı.Render için Ramlari 16GB yapman şart aynı şekilde.Oyun için 8GB gayet yeterli.

Hatta biraz araştırırsan parçaları ucuz yerlerden mal edersen DDR4 sistem bile toplarsın aslında.

Kolay gelsin sana.

intel hastalığın yoksa amd olarak topla sistemi  anakart olarak asus yada gigabit takıl ram de min 16 gb yaparsın + katar

4000TL'lik bütceye AMD işlemci koyulmaz , koyulmamalı.
Edited by adam4

4LX5Ap.jpg

üstad dediğin önerilere göre bişiyler yaptım nasıl olmuş

aslında bu pc mühendislik için kullanılacak çok kaliteli renderlar alınmıcak 2d çizim yapılacak.Uyumluluk sorunu çıkarmasında.

4LX5Ap.jpg

üstad dediğin önerilere göre bişiyler yaptım nasıl olmuş

aslında bu pc mühendislik için kullanılacak çok kaliteli renderlar alınmıcak 2d çizim yapılacak.Uyumluluk sorunu çıkarmasında.

Çizim yapılacaksa i7 seçmende fayda var.Kasa Thermaltake daha iyi bir seçim Aereocool'a göre ama dediğim gibi bir Zalman değil.Bence kasaya biraz daha bütçe ayırıphem hava akışını hemde görselliği arttırabilirsin.Mesela;

Zalman Z11 NEO görsellikolarak çok iyi ve 5 tane fanla geliyor.İçide geniş ve dolayısıyla hava akışı çok başarılı.Ama güç kaynağı yok bu kasada tabi.Ayrı olarak ZALMAN ZM600LX Güç kaynağını alabilirsin.Kendimde kullanıyorum çok sessis ve 12V kanalından 550W civarı bir güç veriyor buda sana fazla fazla yeter.

Yani Toplamda 400TL civarında kasaya bütce ayırmış oluyorsun.100TL daha fazla ver bence , hem daha görsel ham daha kaliteli hemde daha sessiz olacaktır sistemin.

Ekran kartı ise ZOTAC çok kaliteli bir marka değil.Ama GTX970'de NVIDIA'anın suçu tabi bu VRAM sorunu var.3.5GB VRAM'ini tam performansta kullanabiliyor.

Yani şöyle 3.5+0.5 GB olarak düşün ve 0.5GB olan kısım çok yavaş kalıyor.Bunu tabi 1080P oyunlarda pek görmesende 4K bir oyunda Ram kullanımı sınıra dayandığında droplar yaşıyorsun.Ben kendimde test ettim bunu.Shadow Morder'da çok yaşıyorsun bunu.1080P'de pek göremiyorsun bu sorunu ama.Bu arada Zotac'ta CW(Choil Whine) sorunlarıda çıkabiliyor.Bu sorun ise karttın bobinlerinden gelen cızırtı sesi.Tabi performansa bi etkisi olmaz ama rahatsız edici bir ses.

Benim tavsiyem Gigabyte GTX 970 G1'den yana.CW sorunuda yaşamıyorsun bu kartta hem.Ama bu sistemde oyun oynayacağım diyorsan işlemcini i5 4690K'ya çekip kartını GTX 980 yapabilirsin.Bunda en azından VRAM problemi yok.Bu arada i5 ile i7 arasındaki farkı anca Render performansında görürsün.Oyun performansında bunu göremezsin.Hiç bir FPS farkı yok aralarında.Fiyat düşürmek istersen anakartını daha düşük modellerede bakabilirsin.O.C yapmayacaksan ki yapmayacaksın sanırım ekstra soğutucu almadığın için H97 yonga setine yönelim fiyatı biraz olsun düşürebilirsin.

Diğer parçaların gayet iyi.SSD Samsung'dan şaşma.Hem performans olarak, hemde yazılım olarak çok başarılı.

Sorun olursa yazabilirsin.İyi günler.