Jump to content

Arttırma Operatörü

crazybross
 Share

Recommended Posts

i=0;
Dialog.Message("Notice", i+1 .."-".. i+1, MB_OK, MB_ICONINFORMATION, MB_DEFBUTTON1);

Arkadaşlar istediğim olay şu ekranda yazması gerekiyo
1-2
ancak arttırma işlemi yapmıyo ekrana 1-1 yazdırıyor

Normalde ++i kullanmam gerekiyor programlama dilinde böyledir ancak ++i değerini kullanmama izin vermiyor bilgisi olan varsa ++i adresi yerine kullanılan bir oparetör varmı benim için gerçekten önemli.

i++
++i
i--
--i

Sayı artırma işleri benim bildiğim döngülerle yapılabiliyor... örnek olarak 0 dan 5'e kadar artırarak böyle gidebiliriz...

sayi=0;
for i=1,5 do
sayi=sayi +1
Dialog.Message("Sayı:", sayi)
end

Sadece koşul belirtmek gerekiyor, kaç defa sayı eklenecek yada ne zaman duracak gibi... while döngüsü ile de yapılıyordu galiba..

Hocam siz çok yanlış anladınız kullanacağım kodu yazayaım anlayacaksınız

i=0;

TreeList.AddRow("tablo",i+1.."|"..i+1, icon, nil, nil);

1 ve 2 diye tree listte satır olaşacak

ben bu komutu çalışır halde olmasını istiyorum

Bir hotel yönetim sistemi yazıyorum yani sorduğum soru sayı arttırma işlemi ama bildiğimiz basit bir sayı arttırma değil 2 senedir bu forumdanım bende basit işlemleri biliyorum yani tecrübeli bir ams kullanıcısıyım benin istediğim daha farklı.

Hoteldeki odalar çekilecek 

çekilen oda saysı atıyorum 14

1-2-3-4-5-6-7-8

9-10-11-12-13-14

şeklinde tree liste yazacak ve yazılan oda numarasına göre dolu olup olmadığını kontrol edecek edilen kontrole göre doluysa arka plan kırmızı boş ise arka plan yeşil olacak yani profosyonel bir program yazıyorum sorduğum soru 

tüm bu işlemleri gerçekleştirmem için

tree listin içinde sayı arttırma işlemi yaptırmam gerekiyo.

Edited by crazybross

i = i+1; kulanman gerekiyor. arttırma yada azaltma operatörü yok ams'da, ama

Şu şekil kullanabilirsin:

i = 0;
j = i+1;

dedikten sonra

Dialog.Message("Notice", i+1 .."-".. j+1, MB_OK, MB_ICONINFORMATION, MB_DEFBUTTON1);

şeklinde kullanabilirsin.

Gerçekten ben derdimi ya anlatamıyorum yada kimse beni anlamıyor

for i=0,odasayisi,1 then

TreeList.AddRow("tablo",i+1.."|"..i+1.."|"..i+1.."|"..i+1.."|"..i+1.."|"..i+1.."|"..i+1.."|"..i+1.."|"..i+1.."|"..i+1, icon, nil, nil);

end

ben bunu böyle kullanamak zorundayım

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10.................... diye gidecek yani gerçekten hala tecrübeli olupta anlamayan olamaz yani.

sistemdeki oda sayısı çekilecek çekilen sayı 36 farzediyorum tree listteki toplamda 8 sutun var, gelen değer 36 ve aşağıya böyle bir tablo oluşacak resim ile izah ediyorum yapmak istediğim şey değişkenin değerini değiştirmek 

1-2-3-4-5-6-7-8

9-10-11-12-13-14-15-16

17-18-19-20-21-22-23-24

25-26-27-28-29-30-31-32

33-34-35-36

ODA SAYISI KAÇ TANEYSE TREE LİSTTE O ODA SAYISI KADAR ODALARI YAZDIRACAK

o2.png

Edited by crazybross

Bence şu an bu kodu yazdıysan, tecrübemize laf edecek kadar tecrübeli olduğunu sanmıyorum.

for i=0,odasayisi,1 then 
text = "";
  for j= 0,iSayisi,1 then 
     text = text..j+1;
     if(j<iSayisi)
       text = text.."|";
     end
  end --- ciktisi 1|2|3|.....|nSayisi
TreeList.AddRow("tablo",text, icon, nil, nil);
end

iç içe iki tane for kullanman gerekecek. kodu denemedim ancak son elemana gelene kadar seperator ekletiyosun sayıların arasına . sonra da bunu yazdırıyosun. bu kadar olay.

ilk mesajda sorduğun increment ve decrement operatörleri ile mesajda yapmaya çalıştığının hiç bir alakası yok. . tamamen for döngüsünün mantığına aykırı hareket etmişsin. Eğer ben ilk mesajına istinaden incerement ve decrement operatörleri için yazdım. eğer yardım istiyorsan bence profesyonellikten dem vurduğun için profesyonel biçimde istemeni tavsiye ederim.

Edited by Bitmap

• Editor

Crazybross  şu şekilde kullanabilrisin anca.

globafunctions kısmına 

function artir(val)
		val = val + 1;
		i = val;
		return val;
end

fonksiyonu tanımlarsın.

İ+1 yerinede artık bu şekilde kullanırsın.

i = 0

Dialog.Message("",artir(i) .. " $ " .. artir(i) .. " $ " .. artir(i) .. " $ " .. artir(i));
Edited by pairs

Bitmap herkez bildiği konuya yorum yaparsa profosyonellik lafına gerek kalmaz herkez kendi profosyonel olduğu alanada çalışmalı senin java alanında çalışmalarına devam etmeni öneririm.

Ayrıyetten anlatım biçimim yeterliydi konusuna hakim birprofsoyonel direkt konuya girerek nedemek istediğimi anladı ve direkt doğru kodu bana ulaştırdı.

Ve burda bahsettiğim profosyonellik kimseyi küçük düşürmek için değil herkezin kendi bildiği alanda çalışması kendi bildiği konuda yardımcı olmasıdır.

Pairs çok teşekkür ederim herzamanki gibi sorunu çözdün :)
Edited by crazybross

@crazybross, ister istemez Bitmap'ın haklılık payı var yani... Abicim biz yaptığın çalışmanın ne olduğunu bilmiyoruz? nereye, ne kadar, ne eklemeye çalışıyorsun sadece hayal kurmaya çalışıyoruz... İlk iletide ki soru ile 5. iletide ki sorun arasında çok fark var... Sıkıntınızı ayrıntılı anlatmak yada her zaman bu bölüm için söyleriz en azından örnek bir apz dosyası paylaşmak hızlı sonuç getirir..

Neyse sorunun çözüldüyse uzatmaya da gerek yok... :good:

Abi ilk mesajımda i++ ya karşlılık gelecek bir değer istedim ve bunu dialogda kullanacağımı söyledim yada herhangi bir yerde bahsetmek istediğim buydu yani apz dosyasına veyaki projeye gerek yoktu sadece artıtırma operetörünün bu dilde olup olmadığını yoksada alternatifini istedim,bencede tartışmaya gerek yok sorunu çözdük önemli olan bu teşekkür ederim herkeze.

@crazybross, ister istemez Bitmap'ın haklılık payı var yani... Abicim biz yaptığın çalışmanın ne olduğunu bilmiyoruz? nereye, ne kadar, ne eklemeye çalışıyorsun sadece hayal kurmaya çalışıyoruz... İlk iletide ki soru ile 5. iletide ki sorun arasında çok fark var... Sıkıntınızı ayrıntılı anlatmak yada her zaman bu bölüm için söyleriz en azından örnek bir apz dosyası paylaşmak hızlı sonuç getirir..

Neyse sorunun çözüldüyse uzatmaya da gerek yok... :good: