Jump to content

Windows 10 Directx Güncelleme

papazjoe
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar bilgisayarıma oyun yükledim ama XINPUT1_3.dll hatası alıyorum bu hata eksik directx dosyası olduğunda oluyordu sanırım windows 8.1 de directx web ınstaller den güncelleyip sorunu gideriyordum ama windows 10 da bir türlü güncelleyemedim ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

Merhaba,

İndirdiğiniz oyun dosyala​rının (kurulum klasörleri) içerisinde installer/common redist v.b. gibi bulunan klasörün içerisinde DirectX klasörü bulunur. Buradan DirectX Setup'a tıklayarak tekrar directx kurulumu yapınız! (Belirttiğiniz XINPUT1_3.dll dosyası APR2007 ye ait bir DirectX dosyasıdır)

Eğer olmaz ise bu sefer sistem dosyasına dll dosyasını kopyalayıp manuel olarak sisteme işlemek kalıyor. Bunun için ilgili dll dosyasını dll-files.com adresinden indirebilirsiniz ya da belirttiğim DirectX klasörünün içerisindeki APR2007 de bulabilirsiniz.

Aşağıdaki yönergeleri uygulayarak dll dosyasını sisteme​ kayıt edebilirsiniz:

dll dosyalarını yüklemek için öncelikle dll dosyasını uygun sistem klasörüne kopyalamak gerekiyor.

64-bit için;
 C:\Windows\SysWOW64\

32-bit için;
 C:\Windows\System32\

Yukarıdaki klasörlerden uygun olanına dll dosyanızı kopyaladıktan sonra aşağıdaki adımları takip edin;

- Başlat'a sağ tıklayın ve çıkan listeden "Komut İstemi (Yönetici)" tıklayın

Şimdi açılan programa yazacağımız kodun az önce eklediğimiz klasöre uygun olması gerekiyor. Aşağıdaki kodlardan eklediğiniz klasöre uygun olanını komut satırına yazıp "enter"a basın.

64-bit için:
 regsvr32.exe C:\Windows\SysWOW64\yüklemek-istediğiniz-dll-dosyasının-adı.dll

32-bit için:
 regsvr32.exe C:\Windows\System32\yüklemek-istediğiniz-dll-dosyasının-adı.dll

Yukarıdaki kodu yazıp "enter"a bastıktan sonra "DllRegisterServer başarıyla gerçekleştirildi." uyarısını almanız gerekiyor.