Jump to content

Zil Saatine Gerisayım Yaptırıp Zil Çaldırmak

yakupnun
 Share

Recommended Posts

Merhabalar örnekleri iceleyerek birşeyler yapmaya çalıştım ama mantığını bir türlü çözemedim.şim di yapmak istediğim şey şu:

1- txt dosyam var burada zil saatleri yaziyor.
2- sistem saatini cekip bi txt deki dosyayı kontrol ettiriyorum  
3- bu txt deki saatleri bir lable yazdırıyorum ve burdaki saaate geri sayım yaptırmaya çalışıyorum
4- eğer labeldeki saate gerisayim sıfırladığında bissonraki txte satırındaki saate geri sayım başlatıp zil çalmasını istiyorum

birnevi okul ziline benzer bir program olacak ama işin içinden çıkamadım heralde 

Bir yol gösterirseniz sevinirim .

Projenin apz si ektedir.

Paylaştığın örnek te çok fazla hatalar var ve çok karmaşık , örneğin timer içinde bir veri karşılaştırması için

txt dosyasını her saniyede bir tabloya okutup sonra bu tabloda sorgu yapmak pek iyi bir yol değil

bunun yerine txt dosyasını program başlangıcında ,tabloya aktarıp daha sonra sorguyu bu tablo üzerinde çalıştırmak

daha iyi olur , hem performans hemde diğer yönlerden

ben Lua nın kendi date kütüphanesi ile bir örnek hazırladım ve baya gelişmiş bir örnek oldu

sen istersen bu örneği biraz daha geliştirebilirsin

örnek projede DataTimePicker plugini kullanıldı ,bu yüzden açmak için bu plugin gereklidir

kodlar içindeki bazı yorumlar ve buton metinleri falan ingilizcedir , bunun sebebi bu tür örnekleri bazen yabancılar ilede paylaşmamdır

örnek proje içinde bulunan DTP plugininde alarm saatini seçip Add Alarm butonuna tıkladığında o saate alarm eklenir

listbox taki alarmlardan birini seçip Remove Selected butonuna tıklarsan o alarm silinir

gün içindeki bütün alarmlar geçtiğinde alarm saatleri bir sonraki güne tekrar ayarlanır , bu şekilde program kapanmadan hergün belirlenen saatlerde alarmlar çalar

örnek projeyi aşağıdaki linkten indirebilirsin

https://mega.nz/#!LMckkK7L!X5EMbkwm9n6Gzz7GfSgmuS05DsvKDs49PoTUqVh_Pf8
Edited by Xerkan

Paylaştığın örnek te çok fazla hatalar var ve çok karmaşık , örneğin timer içinde bir veri karşılaştırması için

txt dosyasını her saniyede bir tabloya okutup sonra bu tabloda sorgu yapmak pek iyi bir yol değil

bunun yerine txt dosyasını program başlangıcında ,tabloya aktarıp daha sonra sorguyu bu tablo üzerinde çalıştırmak

daha iyi olur , hem performans hemde diğer yönlerden

ben Lua nın kendi date kütüphanesi ile bir örnek hazırladım ve baya gelişmiş bir örnek oldu

sen istersen bu örneği biraz daha geliştirebilirsin

örnek projede DataTimePicker plugini kullanıldı ,bu yüzden açmak için bu plugin gereklidir

kodlar içindeki bazı yorumlar ve buton metinleri falan ingilizcedir , bunun sebebi bu tür örnekleri bazen yabancılar ilede paylaşmamdır

örnek proje içinde bulunan DTP plugininde alarm saatini seçip Add Alarm butonuna tıkladığında o saate alarm eklenir

listbox taki alarmlardan birini seçip Remove Selected butonuna tıklarsan o alarm silinir

gün içindeki bütün alarmlar geçtiğinde alarm saatleri bir sonraki güne tekrar ayarlanır , bu şekilde program kapanmadan hergün belirlenen saatlerde alarmlar çalar

örnek projeyi aşağıdaki linkten indirebilirsin

https://mega.nz/#!LYVh3Y7J!M434pQFCuHfkyaS75igiyr_7FqyHqi3Rn-YJ-S57UzI

arkadaşım ilk denememde hata verdi  bu programda alarmı ben giriyorum anladığım kadarıyla amabenim yapmak istediğim serverde başka bir programın kullandığı txt deki zaman verisini kullanmak .

senin verdiğin örneğin hatasının resmi

https://drive.google.com/open?id=0B9PY48qXnHzybmxDOXFzLWdKRDA

senin verdiğin örneğin hatasının resmi
https://drive.google.com/open?id=0B9PY48qXnHzybmxDOXFzLWdKRDA

Verdiğin linkteki resmi göremiyorum ,yetki istiyor bu yüzden ne tür bir hata olduğunu göremiyorum

bu programda alarmı ben giriyorum anladığım kadarıyla amabenim yapmak istediğim serverde başka bir programın kullandığı txt deki zaman verisini kullanmak .

evet bu örnekte alarm saatlerini sen giriyorsun zaten adı üstünde Örnek yani buna bakarak sen kendi projeni yapacaksın
yada bu Örneği kendine uyarlıyacaksın , eğer isteklerini %100 karşılayan bir proje istiyorsan ,tabiki onuda yaparım bu benim işim zaten

txt dosyasını bir sunucudan aldığını ,aşağıdaki açıklamandada açıkça görüldüğü gibi belitmemiştin ama olsada değişmez

1- txt dosyam var burada zil saatleri yaziyor.
2- sistem saatini cekip bi txt deki dosyayı kontrol ettiriyorum  
3- bu txt deki saatleri bir lable yazdırıyorum ve burdaki saaate geri sayım yaptırmaya çalışıyorum
4- eğer labeldeki saate gerisayim sıfırladığında bissonraki txte satırındaki saate geri sayım başlatıp zil çalmasını istiyorum

aslında projeyi biraz inceleseydin çok küçük değişikler ile istediğin şeyi yapmasını sağlardın

On Show bölümündeki kodlar txt den saatleri bir tabloya yüklüyor , ve senin gönderdiğin örnekteki format ile uyumlu
yani tek yapman gereken , bahsettiğin sunucudan o txt verisini alıp Docs klasörü yada her hangi bir alana kayedip o dosya yolunu
kullanarak On show bölümündeki kodu çalıştırmak

istersen o 2 buton ve plugini projeden silebilirsin o bir şey değiştirmez

örnek olarak mesela , SUNUCUDAN_GELEN_TXT_DOSYASININ_YOLU yazan yere sunucudan aldığın txt dosyasının yolunu ekle ve dene

tblSavedAlarms = TextFile.ReadToTable(SUNUCUDAN_GELEN_TXT_DOSYASININ_YOLU);
if(tblSavedAlarms ~= nil) then
    for i=1 , #tblSavedAlarms do
        if(#tblSavedAlarms[i] > 0) then

local h,m,_ = string.match(tblSavedAlarms[i],"(%d+):(%d+)");

-- get current date/time to modify
              local tmAlarm = os.date("*t");

-- modify alarm time to set hour and minute
              tmAlarm.hour = h;
              tmAlarm.min = m;
            tmAlarm.sec = 0;

-- get the time-stamp of alarm time
            local nTimeStamp = os.time(tmAlarm);

-- add this time-stamp to global table
            table.insert(tblAlarmsTable,nTimeStamp);

-- and add a user-friendly version to listbox to show alarms to user visually
            ListBox.AddItem("ListBox1", string.format("Alarm : %02.f:%02.f",h,m), "");
        end
    end
end

Evet gönderdiğim örneği tekrar denedim ve ben APZ oluştururken mevcut txt dosyasını silmiştim

o yüzden On Show bölümündeki tblSavedAlarms değişkeni nil oluyor ,çünki dosya mevcut değil

tblSavedAlarms = TextFile.ReadToTable(PT_ALARMS_FILE);

bunu düzeltmenin yoluda Add Alarm butonun daki kod bölümüne bir ekleme yapmaktır

table.insert(tblAlarmsTable,nTimeStamp);

yukarıdaki satırdan sonra aşağıdaki kodu eklemek gerekiyor

if(tblSavedAlarms == nil) then tblSavedAlarms = {}; end

ben gönderdiğim örnek projede bu değişikliği yapıp tekrar yükledim aşağıdaki linkten indirebilirsiniz

https://mega.nz/#!LMckkK7L!X5EMbkwm9n6Gzz7GfSgmuS05DsvKDs49PoTUqVh_Pf8

Örnek hata verince incelemedim şimdi yeni yüklediğin dosyayı inceleyeceğim. İlgin için teşekkür ederim tabi ki burayı öğrenme amaçlı kullanıyorum hazır bir şeyler beklemiyorum daha öncede bir çok yardım aldım bu formdan burdada ki her bilgi değerli

Edited by KintaRo