Jump to content

Elektronik Batarya Yönetim Devresi

MehmetErdo287du
 Share

Recommended Posts

Merhaba. Üni.de elektrikli araç üreteceğiz. Araç için batarya gerilim akım sıcaklık devresi kuracağız. Benim işim yazılım (telemetri) kısmını halletmek. Hali hazırda iyi bir batarya yönetim sistemi devresi bulamadım. Bunun için yardımcı olur musunuz.
Bayağı araştırdım.
Bu yazdıklarımın verilerini bana verebilecek devre bulabilirseniz memnun olurum. Teşekkürler

Bende vakti evvelinde güneş enerjisi ve hidromobil gruplarında bulunmuştum. Yarışlara katılmıştık. Lakin gelelim soruna. Hazır birşeyi kopyalayıp yapıştırmaktansa onu nasıl hazırlayacağını öğrenmektir orada amaç. Sen olayı çok yanlış anlamışsın bence. Bunu aramaya ayıracağın vakti kütüphanede elindeki değişkenleri en iyi şekilde nasıl değerlendiririme ayırsaydın çok daha faydalı olurdu.

Olaya doğru başlamak için doğru soruları sormak gerek. Yoksa "Hazır bir devre bulamadım sizde varsa verir misiniz ? " sorusu bir işe başlamak için oldukça yanlış bir soru..

Doğru sorularla gelirsen elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Yani devrenin ne yapacağından bile bahsetmemişsin. Bu V, A, T değerlerini ölçecek mi ? Yoksa akü durumuna göre giriş ve çıkışları mı ayarlayacak ısınırsa kendini mi kapatacak ? gibi sorular başlamana yardımcı olur.. 

Örneğin sadece ölçeceğini varsayarsak ki telemetri dediğin bu verilerin tutulmasıdır. 3 adet basit dijital sensörü kontrol eden( V A T ) ve bunların bilgilerini ekrana veren bir PIC programı yazılabilir.

Bu konu "Program-Appz" forumundan "Sohbet-Chat" forumuna taşınmıştır.

Bende vakti evvelinde güneş enerjisi ve hidromobil gruplarında bulunmuştum. Yarışlara katılmıştık. Lakin gelelim soruna. Hazır birşeyi kopyalayıp yapıştırmaktansa onu nasıl hazırlayacağını öğrenmektir orada amaç. Sen olayı çok yanlış anlamışsın bence. Bunu aramaya ayıracağın vakti kütüphanede elindeki değişkenleri en iyi şekilde nasıl değerlendiririme ayırsaydın çok daha faydalı olurdu.

Olaya doğru başlamak için doğru soruları sormak gerek. Yoksa "Hazır bir devre bulamadım sizde varsa verir misiniz ? " sorusu bir işe başlamak için oldukça yanlış bir soru..

Doğru sorularla gelirsen elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Yani devrenin ne yapacağından bile bahsetmemişsin. Bu V, A, T değerlerini ölçecek mi ? Yoksa akü durumuna göre giriş ve çıkışları mı ayarlayacak ısınırsa kendini mi kapatacak ? gibi sorular başlamana yardımcı olur.. 

Örneğin sadece ölçeceğini varsayarsak ki telemetri dediğin bu verilerin tutulmasıdır. 3 adet basit dijital sensörü kontrol eden( V A T ) ve bunların bilgilerini ekrana veren bir PIC programı yazılabilir.

Bu konu "Program-Appz" forumundan "Sohbet-Chat" forumuna taşınmıştır.

Teşekkürler. Çok doğru konuya değindin. Fakat bizim bu proje fikir aşamasında. Eğer olurda gerçekleşecekse nelerle uğraşacağımı görmek adına bu soruyu sordum. Dediğim gibi benim uzmanlık alanım programlama kısmı. Ona göre araştırma yapıp çalışacağım. PLC kursuna yeni başladık, neler yapabilecegimiz hakkında da pek bilgi ve becerimiz yok.
PLC ile yapabiliriz fakat mikroislemci kullanarak devre yapmayı düşünüyorduk, bize birşeyler katması açısından. Kodlamasını ben yapacağım
V T A hesaplamak istiyoruz

Hafızam beni yanıltmıyorsa kontrolkalemi gibi sitelerde örnek içerikler bulabilirsin. PIC içinde üniversitelerin ders notlarını ararsan ( örneğin mekatronik bölümü yada sadece dersi gibi )bence fazlasıyla işini görür.