Jump to content

24 Portlu Gbit Hızında Fiber'e Uyumlu Switch Öneri

EASMurat
 Share

Recommended Posts

Merhabalar bir işletme için 98Mbit/100Mbit'i tam gören Upload'ı 95Mbit olan bir fiber hattı var bunları test ettik gördüğümüz hız değerleri bunlar, bu değerlerde bize Gigabitlik bir switch'le 12 Kullanıcıya dağatmak istiyoruz..! Bu kullanıcılardan birisi Wifi AP Kilometrelik 5Ghz olanından diğer 11 Kullanıcı PC kullanıcısı ve bu Pc'lerin Wifi ile sinyal aktardığımız diğer wifi alıcının oradaki PCde dahil toplamda 12 bilgisayar var.

Bunun için En uygunu ya 16 Port'lu yada 24 Portlu Switch almak ama, Şöylede bir durum var kimi PClerin Switch'ten uzaklığı 25 - 40 Metre kadar uzak mesafede bu ve üzeri mesafede sinyal ve veri kaybı yaşamayacağımız bir swictch'e ihtiyacımız var biz bilerek 24 Port olsun istiyoruz ki, ilerde yeni kullanıcılar eklendikçe hiç bir sorun olmadan kablo uzunluğunuda göz önünde bulundurarak rahat bir şekilde sinyal alabilsin diye Gbitlik Portu olan bir switch seçmek istiyoruz... Bu konuda yani network konularına hakim uzman arkadaşların öneri ve tavsiyelerini merakla bekliyoruz, Bu iş için bütçemiz 250 - 500 TL arasında...

Konuyu detaylıca açıkladığımı düşünüyorum kullanılacak PC sayısı, Tahminen max. kablo uzunlukları, kullanım şeklini anlattığımı Düşünüyorum, bu standartlara uygun Gigabit'lik Switch önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar, Bu arada şöyle biraz araştırma yaptığımda aşağıdaki iki switch'i buldum bunlarada bir bakın uzman arkadaşlar herkese kolay gelsin, Şimdiden teşekkürler.

1. Cihaz 16 Portlu Gbit Switch marka ve Modeli : ZYXEL GS-1100-16 GIGABIT 16 PORT SWITCH

2. Cihaz 24 Portlu Gbit Switch marka ve Modeli : Zyxel GS1100-24 (24 Port) 10/1000 +2xSFP UNM. Switch

Yanlış yere yoğunlaşıyorsun kablolama daha önemli.
Rasgele kablolarla 20-25 metrede gigabit bağlantı kurmak zor.
kabloyu takarsın 100 mbs ışığı yanıverir.

illa swichle çözeceğim diyorsan
Sana yük dengelemesi yapabileceğin, 
gerekirse kullanıcılara sınır koyabileceğin bir swich lazım.
Ama tabiki bu swichler cok pahalı.
örnek olarak

cloud core 1036

ccr1036-12g-4s-em-1784.png

Normal bir gigabit swich koyarsan dengelemeyi başka türlü yapmak zorunda kalabilirsin.
İlk kurulum biraz zor olabilir ama rahat ettirir
Şu an 1016 kullanıyoruz biraz daha ekonomik versiyon
Tabi senin için bir çok seçenek var. Ben sadece bir örnek verdim.

Edited by tutuklu8

Yanlış yere yoğunlaşıyorsun kablolama daha önemli.
Rasgele kablolarla 20-25 metrede gigabit bağlantı kurmak zor.
kabloyu takarsın 100 mbs ışığı yanıverir.

illa swichle çözeceğim diyorsan
Sana yük dengelemesi yapabileceğin, 
gerekirse kullanıcılara sınır koyabileceğin bir swich lazım.
Ama tabiki bu swichler cok pahalı.
örnek olarak

cloud core 1036

[spoiler]

ccr1036-12g-4s-em-1784.png

[/spoiler]

Normal bir gigabit swich koyarsan dengelemeyi başka türlü yapmak zorunda kalabilirsin.
İlk kurulum biraz zor olabilir ama rahat ettirir
Şu an 1016 kullanıyoruz biraz daha ekonomik versiyon
Tabi senin için bir çok seçenek var. Ben sadece bir örnek verdim.

Örnek için Çok teşekkürler, Kablo için CAT6 düşünüyorum farklı bir öneriniz mi var kablolamaya dikkat çekmişsiniz ? yardımcı olurmusunuz ne kullanmalıyım ? Ayrıca sizinde dediğiniz gibi bizim için fazla ve maliyeti yüksek bir cihaz bu benim konunun başında verdiğim iki Swihtc'den hangisini önerirsiniz ? onlar işimi görürmü ve çok secenek var dediniz daha düşük maliyetli yukarıda bütçeyide yazdım, bu ürün 2milyarın üzerinde bir cihaz bize bukadar Profesyonele gerek yok, hız sınırlamayada gerek yok, ağdaki bilgisayarların hepsi birbiriyle bağlantılı olacak içlerinde verialışverişi olacak, internette 100Mbit'i net görüyorken benimde düşüncem olmuşken Gigabitlik bir ağ kuralımki, hem internette internetin hızını tam anlamıyla hissedebilsinler, hem şirket içindeki veri alışverişinde sorunsuz ve çok hızlı şekilde gerçekleşsin diye düşünüyorum. Onun içinde çok büyük bir bütce ayırmadan 300 - 500 TL'ye yapmak bu işi öyle her kullanıcıya hız limitlemek kabloya göre güç ayarlatmak felan okadar detaya gerek yok açıkcası başka nasıl cihazlar önerirsiniz ? tam isimlerini yazarmısınız bu bütçeye uyan ve yukarıda verdiğim iki ürünle bu yapmak istediğimi gerçekleştirebilirmiyim ?

Edited by EASMurat