Jump to content

Veri Alışverişini Hızlandırmak

onur_ozk
 Share

Recommended Posts

Evet arkadaşlar, benim bir sorum var. Biz bilgisayarların yönetimi hakkında bir program yazdık. Program şöyle. Bir ana bilgisayardan gelen komutları kullanıcı bilgisayarları uyguluyor. Mesela seçilen bir bilgisayarı kapat dediğimizde ini dosyasına veri yazdırıyorum. Sonra bunu hostta upload ediyorum. Ama bu alışlarda programlar kasıyor donuyor. Bunun için veri hızını nasıl arttırabilirim. MySql ile yazıcaktık fakat bilmediğim için ini ile yazdık. MySql ile yazmak hızlandırır mı?

Eğer bilgisayarlar yerel ağ üzerinde ise ,en iyi çözüm socket tir (TCP)

yani olabilecek en hızlı seçenek budur ,

eğer bilgisayarlar internet üzerinden haberleşiyorsada yine en iyi çözüm socket tir (TCP)

çünkü hiçbir aracı olmadan sunucu ve alıcıların anlık bağlantı kurabileceği tek seçenek

veritabanı olayıda olur ama AMS single threaded olduğu için ,ve internet trafiği zaman gerektirdiği için

bağlantıda kilitlenmeler oluyor ,yani veri tabanıda olsa yine benzer bir sonuç olacak

IR forumunda birisi luasocket ile multi-client TCP server örneği yapmıştı , bu örnekte birde Coroutine kullanılıyor

Coroutine lua nın kendine has multi-task özelliği

aşağıdaki linkteki örneğe bak faydalı olacaktır

http://www.indigorose.com/forums/threads/33331-Chat-Server-amp-client-with-Luasocket-Coroutines

valla ben sırf o donmalar, kasılmalar (single thread'in azizliği) yüzünden oturdum 33 yaşında c# öğrendim ve 1 yıldır öğrenmeye devam ediyorum. keşke projeye başlamadan sorsanız hiç başlamayın derdik. Umarım socket ile başarılı olursunuz.

Linklere erişemedim. İndigorose formuna kayıt olamadım. Başka link verir misiniz? Bir de soket programlama hakkında hiç bir şey bilmiyorum. Bİraz açar mısınız? Son olarak biz projeyi test ettik. Free hosttan denedik çalıştı ama host bazen yavaş oluyor bu zaman program kasıyor diğer türlü hiçbir sıkıntı yok. Teşekkürler. He unutmadan soket programla ile yaparsam bir daha tüm yazılımı mı değiştirecem yoksa sadece host bağlantısını mı?