Jump to content

USB ve Hafıza Kartlarında Silinen Verilerinzi Kurtarn program resimli anlatim

esaka
 Share

Recommended Posts

Veri kurtarma denilince akla hemen birkaç program gelmektedir. Bunlardan bazıları Recover My Files, Easy Recovery, Eimage Recovery.. gbi bir çok program sayılabilir. Bu programlar ile yanlışlıka silinen veya bilerek silinen verilerinizi arayıp kurtarma imkanınız bulunmakta olup, bazende bir format sonrası format attığınız diskte unuttuğunuz verileri(ecel, word, resim,?.) kurtarabilirsiniz. Flash disk veya hafıza kartlarında silinen verileri yukarıda bahsettiğim programları kullanarak ta kurtarabilirsiniz. Başımdan geçen bir olaydan sonra kullandığım tüm bilgisayarlara mutlaka bir veri kurtarma yazılımı yüklüyorum. Bir arkadaşın bilgisayarına format atmıştım. Bilgisayar donanımı çok eski olması nedeniyle sürücülerini internette bulamadığımdan yedeklemiştim. Malesef format atmadan önce almayı unutmuşum. Neyse format bitti sürücüleri yükleyeyim dedim a ortada yok. Zaten internette bulamamıştım. Hemen bu yazılımlardan birini kullanarak taradım. Bir kaç dakika sonra buldu ve sürücüleri(ses ve eternet kartı sürücüsü) yükledim.Örneğin ; Recover My Files Programına baktığımızda

<!--ImageUrlBegin--><a href="http://img57.imageshack.us/img57/940/73154661gd1.jpg" target="_new"><!--ImageUrlEBegin-->73154661gd1.jpg<!--ImageUrlEnd--></a><!--ImageUrlEEnd-->

K harfi ile temsil edilen (veya sizde farklı bir harf olabilir) flashdiskten silinen verileri bu yazılımla da kurtarabiliriz.

Pen Drive Data Doctor Recovery programı ise sadece flashdisk ve hafıza kartlarından veri kurtarmak için tasarlanmış olup silinen verilerinizi bu yazılımla kurtarabilirsiniz. Programı kurduktan sonra aşağıdaki arayüzle karşılaşırız.

Arama seçeneklerinde Standart ve Gelişmiş olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. Gelişmiş arama standart aramaya göre biraz daha detaylı aramaları içerir. Programın arayüzünde görünen Disk1 ile gösterilen kısmı seçip arama tipini de belirledikten sonra ileri yönlendirme okuyla ilerleriz.

<!--ImageUrlBegin--><a href="http://img523.imageshack.us/img523/8734/19631012cq3.jpg" target="_new"><!--ImageUrlEBegin-->19631012cq3.jpg<!--ImageUrlEnd--></a><!--ImageUrlEEnd-->

Kullanılmadan önce biçimlendirilmeyen bazı flashdisklerin dosya sistemi yazılım tarafından tanınmayabilir. Gelişmiş aramayı seçmeniz halinde dosya sistemi tanınmazsa Unknown(bilinmeyen) uyarısını verir. Uyarının yanında bulunan aşağı açılan ok tuşuna bastığınızda flashdiskin dosya sistemini seçip taramaya devam edebilirsiniz. Örnek amacıyla bu durum aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

<!--ImageUrlBegin--><a href="http://img523.imageshack.us/img523/8057/13393354um9.jpg" target="_new"><!--ImageUrlEBegin-->13393354um9.jpg<!--ImageUrlEnd--></a><!--ImageUrlEEnd-->

Dosya sistemini belirledikten sonra ileri yönlendirme ok butonuyla ilerleriz. Bu aşamada yazılım flashdiskte silinen verileri aramaya başlar. Arama süresi flashdiskin boyutuna göre değişmektedir.

<!--ImageUrlBegin--><a href="http://img523.imageshack.us/img523/4079/81611113ba3.jpg" target="_new"><!--ImageUrlEBegin-->81611113ba3.jpg<!--ImageUrlEnd--></a><!--ImageUrlEEnd-->

Tarama tamamlandıktan sonra yazılım bulunan dosya sayısını gösterir. İleri yönlendirme butonuna basarak bir sonraki aşamada bulunan verileri kaydedebiliriz.

<!--ImageUrlBegin--><a href="http://img523.imageshack.us/img523/3996/44599167ed5.jpg" target="_new"><!--ImageUrlEBegin-->44599167ed5.jpg<!--ImageUrlEnd--></a><!--ImageUrlEEnd-->

Sol tarafta bulunan dosyalardan hangilerini kaydetmek istiyorsak seçip kaydetme butonu ile kaydedebiliriz. Eğer dokümanlar veya klasörler içinde ne var diye merak ediyorsak dokümana sağ tıklayıp aç diyerek bir göz atıp daha sonra kaydedebiliriz

<!--ImageUrlBegin--><a href="http://img481.imageshack.us/img481/4011/57283719pm6.jpg" target="_new"><!--ImageUrlEBegin-->57283719pm6.jpg<!--ImageUrlEnd--></a><!--ImageUrlEEnd-->

Bulunan Word belgesini açıp bir bakalım.

<!--ImageUrlBegin--><a href="http://img481.imageshack.us/img481/1695/41248153ul6.jpg" target="_new"><!--ImageUrlEBegin-->41248153ul6.jpg<!--ImageUrlEnd--></a><!--ImageUrlEEnd-->

Bulunan verileri inceleyip hangilerini kaydetmek istediğinizi sol tarafta bulunan onay kutularına onay işaretini bırakarak kayıt işlemine geçebilirsiniz.

<!--ImageUrlBegin--><a href="http://img481.imageshack.us/img481/3541/32138853gu1.jpg" target="_new"><!--ImageUrlEBegin-->32138853gu1.jpg<!--ImageUrlEnd--></a><!--ImageUrlEEnd-->

Kaydetme yeri seçilip Ok butonuna basılarak kayıt işlemine başlanır. Kayıt işlemi yapılırken sağ alt köşede bulunan Skip(Geç, atla) butonu ile kaydedilmek istenmeyen veriler atlanabilir.

<!--ImageUrlBegin--><a href="http://img523.imageshack.us/img523/6647/17098256we4.jpg" target="_new"><!--ImageUrlEBegin-->17098256we4.jpg<!--ImageUrlEnd--></a><!--ImageUrlEEnd-->

Eğer kurtarılan dosyalara hemen bakma imkânınız yoksa tarama sonuçlarını (save log) kaydederek daha sonra bakabilirsiniz. Yazılım .dnf uzantısında sonuçları kaydedip daha sonra siz (load log seçeneği ile) bu sonuçları açarak inceleyebilirsiniz.

<!--ImageUrlBegin--><a href="http://img526.imageshack.us/img526/6960/10my8.jpg" target="_new"><!--ImageUrlEBegin-->10my8.jpg<!--ImageUrlEnd--></a><!--ImageUrlEEnd-->

Gelen pencereden dnf uzantılı olarak kaydedilen tarama sonuçlarını seçip açtığımızda aşağıdaki gibi görünür. Burada istediğimiz verileri kaydedebiliriz

Ölü link silinidi[/CODE]

Edited by CentilBoy

Please register to see this content.

konuyu iyicine bi araştır derim herhangi bi hata yok yukardaki resimdende anlaya bilirsin

esaka kardeş linkini verdiğin programı indirdim. içinde recoverymyfiles programı var. programı kullanarak fotograf makinemdeki hafıza kartından yanlışlıkla sildiğim resimleri kurtarmaya çalışıyorum.

senin anlattığın Pen Drive Data Doctor Recovery programı bu programın içinde bir yerlerde mi? ben bulamadım. yoksa başka bir program mı? benim anladığım bu ikisi ayrı programlar. yanlış anladıysam siz düzeltin.

:lol:

arkadaşım 1 inci reism hariç diğer resimlerin üst kısımlarına bi bak canım datadoctor yazdıgını görüceksin

canım kardeşim ben onun farkındayım demek istiyorum ki; ilk resimdeki programın linkini vermişsiniz tamam. :lol: Resimli anlatımın için tekrar teşekkür ederim ama kullanımını anlattığınız ikinci programın da linkini verseydiniz daha da güzel olurdu. Onu demeye çalışıyorum anlatabildim mi? :)

cumabd5.jpg

YUKARDAKİ RESME KATILIYORUM ARKADAŞIM EN İYİ SEN DİĞER KATOGİRELERE GÖZ GEZDİR EMİNİM HOŞ BİR KAÇ BİŞEY BULUCAKSINDIR

icon13.gifDİKKAT: İletilerinizi Gönderirken Klavyenizin 3090qz6.jpg Tuşunun Kapalı Olmasına Özen Gösteriniz.

derdimi anlatamamak tan olsa gerek iki program varmış gibi sölüyo halbuki tek program bahsittiği proda bi bölüme girince datadoctor açılıyo ama ikinci bişiymiş gibi sanıyo elimden geleni yaptım inşallah dikkatlice okuyup anlamaya çalışır

cumabd5.jpg

YUKARDAKİ RESME KATILIYORUM ARKADAŞIM EN İYİ SEN DİĞER KATOGİRELERE GÖZ GEZDİR EMİNİM HOŞ BİR KAÇ BİŞEY BULUCAKSINDIR

ben birşey öğrenmeye çalıyorum fakat sen terbiye sınırlarını aştın. madem adam gibi anlatmayacaksın hiç anlatma. terbiyesizliğin de lüzümu yok. seninle dalga geçmeye çalışmıyorum, profilde yaşım yazılı bakarsan belki üslubun değişir. Çok istiyorsan sen de kısa zamanda resimdeki gibi olabilirsin çok kolay.

derdimi anlatamamak tan olsa gerek iki program varmış gibi sölüyo halbuki tek program bahsittiği proda bi bölüme girince datadoctor açılıyo ama ikinci bişiymiş gibi sanıyo elimden geleni yaptım inşallah dikkatlice okuyup anlamaya çalışır

şu an linkini verdiğin programı kullanıyorum ve fotograf makinesindeki hafıza kartını taratıyorum bu meşhur data doctor recovery sadece usb bellek takılınca mı çıkıyor?

neyse koçum sana iyi anlatmalar dilerim. kalsın biz bir yolunu buluruz elbet.

terbiyesizlik ettiysem özür dilerim ama zaten programı resimlerle anlatmaya çalışmışım iyi forum

tamam canım, canın sağolsun.

acaba versiyon farkından mı? ben programı yğkleyip hemen güncelleme yapmıştım. şu an bendekinin versiyonu v3.98 (5658) belki versiyon farkından kaynaklanmış olabilir bu data doctor recovery farkı. (eger sendeki eski bir versiyonsa.)

ben programla yapılacak olanı yaptım, istediklerimi de kurtaramadım. Fakat başka bir çok silinmiş resmi tekrar alabildim. Sonuçta işe yarayan bir program.

Edited by cuma_08

açıkçası ben programı güncellemedim sadece crackleyip bıraktım bi kaç resim ve pdf felan bişiyi kurtağına şaitte oldum yanlış bi yaklaşımdan dolayı kalbini kırsıysam özür dilerim sadece sölediğni anlam veremedim seninde tahmin ettiğin gibi olabilir neyse sana iyi forumlar dilerim

Programın v3.98 (5658) versiyonundan datadoctorrecovery penceresini beklemeyin aşağıdaki pencere gelecek karşınıza. Bu pencerede complete file search'dan girip devam ederseniz daha derin bir tarama yapıyor. Sonuçta silinen dosya ya da resimlerinizi geri alabiliyorsunuz.

Please register to see this content.

• 1 yıl yıl...
açıkçası ben programı güncellemedim sadece crackleyip bıraktım bi kaç resim ve pdf felan bişiyi kurtağına şaitte oldum yanlış bi yaklaşımdan dolayı kalbini kırsıysam özür dilerim sadece sölediğni anlam veremedim seninde tahmin ettiğin gibi olabilir neyse sana iyi forumlar dilerim

kardeş kouyla lakalı degil ama esaka yazmışsın ismin emre sakamı

ben resimler için pci data recovery kullanıyorum size de tavsiye ederim 1 resmi bile hatalı kurtardığını görmedim(resim silinmiş üstüne bir de foto çekilmiş olsa bile, şaka değil ciddiyim).Tek sorunu biraz yavaş olması.

Diğer veriler için Recuva,ya da ACtive@ Fİle recovery kullanıyorum.

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...