Jump to content

Asus Mx239H Monitörde Ölü Pixelmi? Çözüldü!

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Asus MX239H ips led monitör aldım. çok hoş ama sol alt köşede toz gibi çok küçük lekeler var. ölü pixel testinde ki ölü pixellere benzemiyor. her renkte siyah lar. silgi yöntemini falan uyguladım hiç bir değişiklik olmadı. 5-6 tanesi nerdeyse beyaz ekranda bile zor görünüyor ama iki tanesi onlarda küçük olmasına rağmen pixel şeklinde değilde  çok küçük kılcal çizik gibi. küçükler ama sinek mide bulandırıyor işte.

bunlar sizce tozmu yoksa ölü pixel falanmı? bunlardan kurtulmanın yolu varmı?

EDİT: ölü pixel örneklerinde sadece siyah iken ekran görünmüyorlar. diğer renklerde ise dediğim gibi siyah olarak görünüyorlar.

Edited by abdulhey_

ölü pixel değilmiş onlar. nasıl anladım ? çeşitli renklerde test yaptım ve kaydettim ve sonra o pikselleri olabildiğince büyüttüm. her pikselin altından o renge ait renk çıkıyor yani toz gibi bir şey muhtemelen.

bu seferde 2x3w ses var monitörden ses gelmiyor. ayarlardan açık ama denetim masası ses de asus monitör sesi diye bir ses aygıtı yok. niye ses vermiyor monitör? ayrıca onboard ses kartıda bozuk usb ses kartı var ordan alıyorum sesi. yalnız monitör olarak pnp monitör diye bu asus monitörü gösteriyor aygıtlarda. aygıtlarda yazıyor asus m239h pnp monitör diye.

koca forumda şu monitörün ses driverini bari verebilecek yokmu? ben bulamadım.

Driver derken ? Hoparlör işi yapıyor sadece monitörun çıkışları. 2 tarafıda erkek olan kabloyu kullanıp sadece ses alacaksın monitörden ki öyle yaptın muhtemelen. ya kabloda ya ses aygıtında sorun olabilir.

Driver derken ? Hoparlör işi yapıyor sadece monitörun çıkışları. 2 tarafıda erkek olan kabloyu kullanıp sadece ses alacaksın monitörden ki öyle yaptın muhtemelen. ya kabloda ya ses aygıtında sorun olabilir.

dahili hoparlör değilmi?

bilgisayara vga kablo ile bağladıysan ayriyeten ses kablosuda takman gerekli

yeni monitör alıyoruz 2. el olsada. görüntü canavar gibi . ekranın içinde telefondaki gibi bir kaç toz var hadi onu da görmezden geliyoruz sesde alamıyoruz. kardeşim harici ekran kartından hdmı ile bağlı. monitörün kendisinde değilmi dahili hoparlör? hadi onu geç arkasında birde speaker girişi var kasadan oraya takıyorum çift hoparlör jakını yine ses yok. başka ne yapıcaz bilmiyorum :) anakarta tümleşik ses kartı bozulmuştu. sadece sağ taraf çalışıyor o nedenle usb ses kartı almıştım stereo. kasaya usb ile onu bağlayıp girişlerinede yine hoperlör jakını takınca çalışıyor. ama bu 3x2 hoparlör var madem bu modelini yazdığım monitörde niye ses yok? wmp da çalışmıyor. bende diyorum niye çalışmıyor tüm ses aygıtlarını söktüm monitörden denemek için monitör çalışmayınca başkada ses aygıtı olmayınca tabiki çalışmaz. :) en nihayetinde monitörden anlattığım gibi hiç bir şekilde ses alabilmiş değilim hala. monitörün ayarlarınıda öğrenmiş olduk  ayarları sıfırladım ses %72 galiba ama ses yok!

evet beyler yokmu allah rızası için yardımcı olacak :) dilenci olduk . tövbe tövbe.  aynı sorunu tek bir kişi  yaşamış. dh de. yazmış diyorki çareyi kendim buldum. lazım olan olur diye yazdım..  aygıt yöneticisinde ses altındaki bütün ses sürücülerini kladırın. bilgisayarınız açık kalsın. driver ı  windows kendisi yüklüyor. ben aynısını yaptım hiç bir şey yüklenmedi. burda yazı:  http://forum.donanimhaber.com/m_109490286/tm.htm

bu arada hoparlör dahili  çünkü monitörün en altında sağ ve solda ses çıkış delikleri var. ses içindir başka ne için olacak?  zaten özelliklerinde dahili hoparlör diye yazıyor.

Edited by abdulhey_

dahili hoparlörün sürücüsü olmaz şayet olsaydı üretici yayınlardı, sizde o arkadaş gibi hdmi dan ses alamıyorsanız ve monitöre ait hoparlörlerin sağlam olduğundan eminseniz ekran kartınınıza yoğunlaşmalısınız

yinede en garantisi monitörü ses kablosu ile bağlamanızdır

http://www.asus.com/tr/Monitors/MX239H/HelpDesk_Download/

dahili hoparlörün sürücüsü olmaz şayet olsaydı üretici yayınlardı, sizde o arkadaş gibi hdmi dan ses alamıyorsanız ve monitöre ait hoparlörlerin sağlam olduğundan eminseniz ekran kartınınıza yoğunlaşmalısınız

yinede en garantisi monitörü ses kablosu ile bağlamanızdır

http://www.asus.com/tr/Monitors/MX239H/HelpDesk_Download/

ses konusunu hallettim. yeni kasa siparişim vardı geldi. hal oldu. ama sebep ekran kartımı yoksa eski kasanın ses kartınında bozuk olmasımı onu anlamış değilim. denemek için yeni kasadaki ekran kartını eskiye takıp deneyebilirim. yeni kasadaki ekran kartı gt 630m eskideki gt 9400 nividia. yeni kasadaki 2012 de eskideki 2008 de üretilmiş. yalnız yenisi baya fark atıyor çok iyi bir e. kartı olmasada. veyahut eskiyi yeni kasaya takıp denenebilir. emin değilim. ses kartından olsa eski kasadaki ses kartı bozuk ama tek tarafı çalışıyor driverini kurunca.

yalnız yeni kasadaki yeni e. kartı yalpa yapar gibi ses çıkartıyor. :) ilk defa bir kasanın e. kartının çalışma sesi sorununa neden olduğuna şahit oluyorum. denedim durdurup fanları e. kartı fanından. temizleyip termal macun yeniledim ilk zaman yapmadı sonra yine yapmaya başladı. sallanan bir yanı falanda yok. fan yapıyor ama nasıl yapıyor anlamadım.

ölü pixel sorununa gelince daha önce belirttiğim gibi onlar ölü değil :)  çok küçük toz bence. çünkü çok yanından pikseller tek tek görünecek şekilde çekip kat be kat büyütüp inceledim. toz onlar çünkü piksellere tek tek bakınca alttaki vermeleri  gereken rengi veriyorlar.

şimdi de yeni bir sorunla karşı karşıyayım. benim bilgisayarın hdd veri iletimi ve güç konnektörleri eski ide tip yeni kasada ise veri iletim konnnektörü ve güç konnektörü sata yeni tip ben eski hdd mi yeni kasaya takıp direkt çalıştırmayı düşünüyordum baktım durum bundan ibaret. buna donanımsal bir çözüm bulup yeni kasada bu ide girişli hdd ve sistemlerimi (win / ve xp) çalıştırabilirmiyim. imaj alsam uyumsuz olacak. gerçi çalışsa imajla onada razıyımda sonradan uyumsuzlukları halledebilirim belki. yoksa komple yedeklerimi alıp yeni kasaya win 7 mi kursam? xp hadi tarih oldu onu kurmam artık. birde yeni kasada windows 8 var. bu varken win 7 yi nasıl kurucam  veya xp kurmaya kalksam nasıl kurucam sıfırdan yedeklerimi alıp? yoksa herşeyi silip xp den başlayıp win 7 ve win 8 mi kursam sırasıyla temiz format. bunun için yeni konu açayım. burda daldan dala atlamayalım. :) cevapları bu konuda lütfen oraya yazın bu konu kapanmıştır.