Jump to content

Raw Hdd Biçimlendirme

RoNsy
 Share

Recommended Posts

Merhaba,

Bundan 3 hafta önce arşiv harddiskim RAW formatına dönüştü. Bu 3 haftada bir sürü program denedim düzeltmek için fakat hiç sonuç alamadım. En son denediğim programda 32 saatlik tarama sonunda hata verince artık direkt kurtarma yöntemlerinden vazgeçtim. HDD biçimlendirmek istiyorum daha sonra R-Studio ile taratırım diye düşündüm fakat bu seferde biçimlendirme engeline takıldım. Ne yaptıysam HDD yi NTFS formatına çeviremedim. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Kullandığım programlar şunlar:

EaseUS Data Recovery Wizard 8.8

EaseUS Partition Master 11.0

MiniTool Partition Wizard 

CheckDrive

SeaTools for Windows

iCare Data Recovery Pro

USB Disk Storage Format Tool

M3 Data Recovery

Testdisk

Diskınternals Partition Recovery

Not: HDD harici 2TB olarak kullanmaktayım. Söküp PC taktım sonuç alamadım. Ayrıca Slaxta denedim olmadı.

Edited by RoNsy

26 dakika önce, denizduac5 yazdı:

Maxtor MaxBlast kullanın. Zero fill ile hdd'i ilk günkü gibi yapabilirsiniz

Teşekkürler deneyeceğim.

28 dakika önce, oguzhan43 yazdı:

hdd yi hddinfo ile test ettininiz mi sorunlu olabilir

Evet test ettim kırmızı çıktı komple. Forumlarda ararken raw formatından kaynaklı olduğu yazılmıştı.

• Like 1

Bir saat önce, sensei5006 yazdı:

Bilgilerini kurtarmak icin Diskınternals Partition Recovery programini kullanabilirsin. Lakin islem süresi biraz uzun sürer. Ama cözüm alirsin. Programin full olmasina dikkat et. 

Yorumun için teşekkürler, listeye yazmaya unutmuşum onu denedim yaklaşık 2gün tarama yaptı ama bar hiç ilerlemedi, işlemi iptal ettim bu durumda. En iyi taramayı M3 data recovery ile yaptım fakat ondan da sonuç alamadım.

Hocam benim de taşınabilir HDD  raw a dönüşmüştü. R-Studio Network ile verilerin nerdeyse tamamını kurtarabilmiştim. Eğer biçimlendirme yapmadıysan bi dene istersen 1tb hdd yi 1 günde anca kurtarmıştı. İnternet'te nasıl kullanıldığı var.

• Like 1

Gparted veya PartedMagic live CD isolarını CD veya USB ye yazdırıp denermisin?

Linux Live CD lerin Gnome tabanlı olanlarında Gnome Disk Tool var.Onu da deneyebilirsin.

Bir çok kez disk sorunlarımı bu yazılımlarla halletmiştim.Kolay gelsin.

• Like 1

On 24.06.2016 at 22:32, securry yazdı:

Hocam benim de taşınabilir HDD  raw a dönüşmüştü. R-Studio Network ile verilerin nerdeyse tamamını kurtarabilmiştim. Eğer biçimlendirme yapmadıysan bi dene istersen 1tb hdd yi 1 günde anca kurtarmıştı. İnternet'te nasıl kullanıldığı var.

Raw haliyle tarattım fakat sonuç alamadım.

On 25.06.2016 at 11:21, vuri yazdı:

bide dene

format için bilgisayarını açılışta bu cd den boot olarak başlat şayet senin hdd yi görürse quick erase ile formatla

paylaştığım konu

HDD görmedi, windows için olan halini kullanmıştım zaten bu yazılımın o da hata vermişti.

On 25.06.2016 at 11:34, esk26 yazdı:

(Aid file recovery)  programı ile verileri kolayca kurtarabilirsin.

Raw'a dönüşen hdd için çözüm ekte. Kolay gelsin.

Please register to see this content.

Bu ve benzeri bir çok program denedim sonuç başarısız. Kesin çözüm dediğin exFAT çevirme olayını yapamıyorum çünkü windows hiç şekilde biçimlendiremiyor. Biçimlendirme tamamlanamadı diye hata veriyor.

On 25.06.2016 at 12:08, Memoli yazdı:

Gparted veya PartedMagic live CD isolarını CD veya USB ye yazdırıp denermisin?

Linux Live CD lerin Gnome tabanlı olanlarında Gnome Disk Tool var.Onu da deneyebilirsin.

Bir çok kez disk sorunlarımı bu yazılımlarla halletmiştim.Kolay gelsin.

2 live CD denedim, HDD gördü ama Biçimlendir seçeneği aktif değildi. İçinde herhangi bir dosya görünmedi.

Artık ümidi kestim, HDD ömrü bitti diye düşünüyorum. Uzun sürede dönüş yapmam yazılan tüm programları denememdendir. Yardımlarınız için teşekkürler.

Edited by RoNsy

23 dakika önce, RoNsy yazdı:

Artık ümidi kestim, HDD ömrü bitti diye düşünüyorum. Uzun sürede dönüş yapmam yazılan tüm programları denememdendir. Yardımlarınız için teşekkürler.

Selam
Ümidinizi kesmeden önce DISKPART yöntemini deneyin. Eğer Windows üzerinden yapamazsanız, herhangi bir Win7-8-10 DVD veya Flash bellekle sistemi başlatarak, İlk gelen ekranda(Türkçe, Türkçe Q vs.) Shift+F10 tuşlarına basın ve açılan komut istemcisine sırası ile aşağıdaki komutları girin.
Not: Her komut sonrası ENTER tuşuna basmalısınız. Ayrıca; kafanızın karışmaması için sadece RAW formatına dönüşmüş HDD'nizin takılı olması önerimdir.

Diskpart
List disk
Select disk 0 veya HDD'nin boyutuna dikkat ederek onun numarasını seçersiniz.
Clean
Create partition primary
Active
Format FS=NTFS QUICK
Assign
Exit

Bu yöntemle de olmuyorsa o zaman HDD'de büyük bir sorun vardır..

Kadir geceniz mübarek olsun ve kolay gelsin..

• Like 1