Jump to content
TNC-TR

Memoli

Üye
 • Content count

  129
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

21 Excellent

1 Follower

About Memoli

 • Rank
  Aktif üye
 1. @mephistooo2 Teşekkürler. Dün yeni aldığım SSD diske windows10 pro kurdum. Güncellemeleri yaptıktan sonra dijital aktivasyon ile aktive ettim. Şimdilik sorun yok.
 2. Memoli

  Booking.com Yeniden Açılıyor

  Paypal i de açsalar... Gerçi yurtdışı alışveriş limitlerini yükseltmedikten sonra ne işe yarar bilinmez.
 3. İşletim sistemleri arşivi https://archiveos.org/ Arkadaşlar ilgilenenler için tedavülden kalkmış işletim sistemlerinin isolarını bulabileceğiniz bir adres. Çoğu Linux türevi olmak üzere geliştiricisi tarafından artık terk edilmiş işletim sistemleri burada. Eeski makinelere falan kurmak için lazım olabilir. Yalnız güncelleme alamayacağınızı belirtmek isterim.
 4. Irak bile Elektronik Seçim e geçti. Biz geçemedik hala. Gerçi onlar da güvenliğini sağlayamadılar ama olsun. Adamlar bizden önde bu konuda en azından.
 5. @karadurak Hocam; minst.exe bulunamadı hatası alıyorum. Sebebi ne olabilir? Aynı hatayı Kmboot ta windows8x64 te de alıyorum. Ama windows10x64 te almıyorum. Baktığım zaman ne explorer da ne de disk yönetiminde USB sürücü görünmüyor.
 6. Memoli

  Km Boot & Pe V2 (x86/x64) 20.06.2018

  @karadurak Hocam Flash belleğin tamamını fat 32 olarak formatlayıp yazdırmaya çalıştığımda bootice ekranı açılıyor ve orada kalıyordu. NTFS olarak formatlayıp yazdırınca bu kez işlem tamamlandı. Şimdi flash belleğe gnome disk uygulamasında bakıyorum. Disk 2 ye bölünmüş. Fat32 formatında 7.2 gb lık HIDEBOOT isminde 2. bölüm ve kalanı NTFS formatlı KMBOOT isimli 1. bölüm olarak görünüyor. Hem efi olarak hem de legacy olarak boot ediyor. Teşekkürler.
 7. Memoli

  Km Boot & Pe V2 (x86/x64) 20.06.2018

  Hocam flashı fat32 olarak biçimlendirmiştim. Sanırım o yüzden olmadı. NTFS biçimlendirince yazdırdı ve Qemu da çalışıyor. Herhalde gerçek makinede de çalışır. Bu arada virtual box ta çalışmadı. EFI açık iken boş grub ekranında kalıyor. EFI kapalı iken grubldr bulunamadı hatası veriyor.
 8. Memoli

  Km Boot & Pe V2 (x86/x64) 20.06.2018

  Hocam yazdırma işlemini yapamadım. Antileri kapattım Önceki mesajımda da belirtmiştim. Start a basınca Bootice penceresi açılıyor. Sonrasında ne yapacağım bilemedim.
 9. Memoli

  Km Boot & Pe V2 (x86/x64) 20.06.2018

  32 GB lık flash belleği taktım .cmd dosyalarının her ikisine de tıkladım. Açılan pencerede start a basstım. Bootice penceresi açılıyor.Sonrasını beceremedim. iso dosyasını rufus veya etcher ile yazdırsak olmaz mı? Not:Ayrıca defender trojan uyarısı verdi ve bootinst.exe dosyasını sildi. Defenderi kapatarak işlemleri yaptım.
 10. Arkadaşlar Linux kullanmak isteyenler için Gecko Linux un bir özelliğini öğrendim. @forjest arkadaşımızın verdiği linklerden Static olanı indirdim. Etcher indirip kurdum (https://etcher.io/) 16 GB lık USB flash belleğe yazdırdım. Bilgisayarımı USB den boot ettirdim. Ayarlardan klavye dilini ve sistem dilini Türkçe seçtim. Gerekli dil dosyalarını indirdi ve kurdu hatta güncelleme bile yaptım. Paket yöneticisi Yast ile smplayer ve qbittorrent kurdum. qbittorrent ile dosya indirdim. Yani kurulum yapmadan Live USB ile sanki sistem kuruluymuş gibi neredeyse herşeyi yapabiliyorsunuz. Linux kullanmak isteyipte kurulumdan çekinen arkadaşlar rahatlıkla deneyebilir.
 11. Sanalda dün kurduğum win10 pro yu aktve ettim. İşe yarıyor. Teşekkürler @mephistooo2
 12. Memoli

  100 Tane Iso Dosyasi Tek Usb

  Yumi var. : https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/ Bir ara çok kullanırdım. 32 Gb lık bir belleğe 15 kadar iso dosyasını eklemiştim bununla ve hepsi de çalışıyordu. Sonra laptopu değiştirdim. Yeni aldığım laptop UEFİ destekli ve Yumi de UEFİ desteği olmadığı için bırakmıştım. Şimdi baktım yukarıda verdiğim linkte Yumi UEFİ desteği de vermeye başlamış ama beta sürümü. İsterseniz bir bakın. Eski sürümlerinde windows 7-8 ve bir çok linux sürümünün yanısıra antivirüs iso ları ve Hiren isoları ve win PE isolarına destek veriyordu.
 13. Memoli

  Kmpe 8-10 (x86_x64) 20.02.2018

  Flash diskimi 2 ye bölerek kurulumu yaptım. Önce 3 gb Fat32 ayırmıştım ancak yer dar geldi ve kurulum tamamlanmadı. Ben de 3,5 GB yer ayırdım. Flash diski 2 ye bölecekler en az 3,5 gb fat32 ayırmaları gerektiğini bilsinler. 2. bölümü NTFS yaptım ve isolarımı oraya attım. Grup dosya yöneticisi ile Bazı linux isolarını denedim hepsi çalıştı biri hariç. Solus Linux iso sunu açamadım. @karadurak hocama teşekkür ediyorum.Eline sağlık.
 14. Archmerge Distrowatch.com da yer almayan bir dağıtım. Ben distrowatch.com da yer bulamayan bir dağıtımı yükleme taraftarı değilim. İlle de Arch tabanlı linux yüklemek istiyorsanız Tulliana nın hazırladığı Archman Linux u tavsiye ederim. Kendisini Linux konusuna adamış bir Türk tür Tulliana. https://archman.org/ dan indirebilirsiniz. Türkçe forumundan yardım alabilirsiniz.
 15. İstediğin linux iso sunu rufus ile bir USB belleğe veya CD-DVD ye yazdır. USB veya CD-DVD den boot ettir. Sonra ikinci bir USB belleğe de linuxu kur. Yalnız grub kurulumu için linuxu kuracağın USB belleği seçmeyi unutma. Bir çok bilgisayarı kurduğun bu linux işletim sistemi ile açabilirsin. Birçok linux dağıtımı kurulum sırasında sana yol gösterecektir zaten.
×