Jump to content

forjest

-=TNC.VIP=-
 • Content Count

  5186
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  464

forjest last won the day on December 15

forjest had the most liked content!

Community Reputation

9370 Excellent

About forjest

 • Rank
  GNULinux Follower

Profile Information

 • Male
 • Kainat
 • Gerçeklerle yüzleşmek

Recent Profile Visitors

52938 profile views
 1. Bende aynı kanıdayım oldukça seri ve akıcı sistem.Yeni çıkan lite'ı yeni bende şimdi gördüm.
 2. Telefonlar için özel bir linux yazmak gerekli herhalde zamanı geldi abdulhey_
 3. Orası öyle elbette.ne varki linux'ün reklam gibi bir gereksinimi ve ihtiyacı yok felsefi olarakta temelinde bu anlayış zaten yok,son kullanıcı bilinçli kitleleri opensource açık kaynak sistemler hakkında iyi şeyler yazarak öneri ve tavsiyeler yapılmakta bencede bunu yapanları taktir etmek gerekli! desteklemekte. Bir tekelin alanında hapsolmak buna "tüm sistemlerde dahildir!" ne kadar etik olabilir,bu dünya üzerinde de aynı sadece ülkemize has birşey değil.Kurabiye değilki reklamı yapılsın reklam kısmına katılmam doğrusu reklam işini bence windows ve bu sisteme yazılan uygulama rant çarkıyla hareket eden şirketleri ve bunları sitelerinde firmalarında sunanlar satanlar ve dağıtanlar daha iyi belirgin şekilde reklamlarını yapmaktalar uzun yıllardırda zaten bildiğimiz şeyler bunlar.Rekabet elbette olacak. Daha evvel'den duyduğum "adını vermek istemem reklam olmasın!" ancak,çok ciddi kurumlarda dahi sunucuları ve kullandıkları cihazlarında gentoo,redhat,FreeBSD sistemlerin kullanıldığını bilmekteyim buradan bile bakıldığında opensource sistemlerin neden tercih edildikleri dahi anlaşılabilmekte.Bu arada aralarında paralı satılanlar dahi olduğuda bir gerçek bu pazarda artık bedavayada iş yok ekmek yok oda ayrı bir husus! bir kaç tane dağıtımın bunu ticari işlere paraya döktüğünüde zaten aşağı yukarı bilmekteyiz. Saygılar.
 4. Android denince ilk akla gelen google,google playstore market oluyor,telefon üretici şirketleride bu tekelleşmeyede entegre zaten bilindik markalarda çikolatalar gibi sürekli sürekli yeni versiyon marka model farklı özellikler katarak telefon üretimine devam edip satma ve ülkeler arası ekonomilerini güçlendirme ve stratejik bağlamda da mali blonçolarını oldukça yükseltme eğilimlerinde olduklarını geçmişten bugüne bilinen bariz belli olan hal ve durumlar.Kimsenin umrunda değil google engelleyecek engeller vs..spekilasyonlar,sansansyonlar belkide danışıklı dövüş içerisinde reklam kapsamında adından söz ettirme vb.durumlar gibi uzar gider bu gibi durumlar haberler yer yer ortaya çıkmakta çıkıyorda zaten.Şahsi olarak ben kendim itibar etmemekteyim sebebiyse hepsi birbirine bağlı zincir halkası gibi tabiri caizse "birlerine mahkumlar" aslında.Uzun yıllar iphone ve samsung'un adli davaları vs.lerini dinledik sonuç ne oldu samsung [email protected] marjları ile hepsini sildi süpürdü biri kore diğer abd firması (fason çin üretimi ilede ekonomide ilerleme olayıda var abd'nin) bazı şeylerin üzerine gitmemelerinde bir çok nedeni var elbette.Samsung,hitachi vb. şirketlere mahkum bir çok şirket ve bu gruplara ait olanlar devre,ekran teknoloji üreten milyar dolarlık şirketler bunlar şakaya gelmez.Özetle itibar etmediğimi belirtmem bu realiteye sahip projeksiyondan kaynaklı. Diğer taraftan Çin,kore uzak doğu menşeili bu büyük şirketlerin huawei,samsung,xiaomi vd. işletim sistemi ve market çıkaramamaları yapamamaları gibi hatta abd google şirketlerinin dayatmalarının altında kalacak şirketler değil bana kalırsa alasını çıkarabilecek potansiyeldeler hatta bildiğim kadarıyla son zamanlar huawei şirketi kendi işletim sistemi ve marketini yaptı ve sanıyorum 2020 yılında yeni model makinelerinde sunacaklarını belirtmişlerdi ve diğer ürettikleri cihazlarda da laptop,netbook vb. bu sistemleri kullanacaklarını deklare ettiler son durumlardan haberdar değilim belki çıktı kullanılmaya başlandı bile sonuç olarak google şirketler gurubu ve telefon üretici şirketler birbirlerinden beslenmekteler birbirlerine uzun vadede olmasa bile dünde bugünde birbirlerine mahkumlar ara ara doğru veya yanlış spekilasyonlu sansasyonlu şekilde sunulan ballandırılan haberler dünde vardı bugünde olacak devam eder durur hep benim düşüncelerim şimdilik bunlardan ibaret. Saygılarımla.
 5. Linux kurarsak eğer,ssd diskler sonsuza dek ömür boyu çalışmaya devam eder. Nedeniyse disk birleştirme,arka planda çalışan onlarca hizmetler,koruma vb. antivirüs uygulamalar vs..gereksinimler bulunmadığından linux sistemkeri kullanıcının sadece ihtiyacı doğrultusunda ve kontrolünde olacağından geriye sadece işini yapan bir sistem,sağlık durumu bakımından,meşkuliyetleri olmayan donanımlar + ssd diskler vs. olacak.üstteki paylaşılan ayarlara ek olarak.Farklı çözüm vb.değişikliklerlede donanım,dosya kaybı,çökmeler,virüslü dosyaların çalışamaması,zarar ziyan ve risklerin bertaraf edilmesi ekseninde buda bir çözüm ve iyi bir tercih olabilecek kanaattedeyim saygılarımla.
 6. red_d Sistem hakkında verdiğiniz bilgi inceleme ve tespitlerin için teşekkürler üstad.bu gibi bilgilendirici yorumlar herkez için mutlaka işe yarar bilgiler değerlendirmeler olmakta tabiatıyla.Deepin işletim sistemi ilk kez linux kuracak olanlar için,donanım gereksinimlerini karşılayacak donanımlara sahipseler eğer,hiç düşünmeden kurulabilecek bir linux işletim sistemi herşeyiyle sizinde bahsettiğiniz üzere, aşağı yukarı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak potansiyele sahip.Gerek videolu anlatımımda,gereksede forum içerisinde yer yer bunu belirmiştim buradan da,yinelemiş oldum. Windows ile beraber kullanmayı düşünenler mutlak şekilde sistem bilgi belge vb. yedeklerini kurtarma bölümlerini bir yere kaydetsin yedeklerini alsın zaten normalde de yapmamız gerekli bir işlem önlem ve olası riskler için (acronis,aoemi backup recovery vb. uygulamalar bu işlemler için uygun). Disk bölümleme: Windows disk yönetimi veya benzer herhangi bir partition disk yönetim araçlarıda kullanılabilir elbette,linux sisteminin kurulacak olan gereksinim duyulan hdd disk alanı ayırarak (orn: 40-50 gb veya üzeri) mevcut disk alanları herkeze göre değişebilir.Linux boot edilerek bildiğimiz yöntem ve yönergeler ile başlatılır.dil,klavye hangi dil kurulacaksa eğer genellikle dil Türkçe-klavye Türkçe vs.seçilip kurulacak disk alanı menüsü belirdiğinde ise,evvel'den windows üzerinden ayırmış olduğumuz disk alanı seçilip (boyutundan tahminle) "dikkat etmek gerekli farklı disk seçilmesin!" bu diski seçip ileri diyerek kurulumun bir kaç dakikada bitmesini bekliyoruz filmin sonunda bizi windows + deepin grub işletim sistemi seçim_ekranı karşılayarak geçiş yapmak istediğimiz sistemler ekranı çıkıyor artık iki sistemide yanyana kurmuş olduk ikisinide kullanma şansına sahibiz. Burada bazı soru işaretleri olabilmekte örn. sistem ağırlaşırmı ilave yük getirirmi diye soranlar olabilir bu kesinlikle olmaz arkadaşlar.Ayrılmış olan disk farklı dosya yapısında bölümlenip ext4 biçiminde olduğundan,windows sistemleri üzerinde herhangi bir risk,ağırlaşma çalışma vb. şekilde durumları yaşatmaz sisteme özeldir ve tamamen bağımsızdır. Saygılarımla.
 7. Çok eski cihazlara kurmanızı tavsiye etmem,çoğumuz aşağı yukarı biliriz örneğin kde arayüze sahip bir linux dağıtımının kaynak tüketiminin fazla oluşundan olduğu ve önerilmediği gibi vs.Bu da farklı olsada bu şekilde "deepin desktop" arayüzleri ne yazıkki özellikle eski donanıma sahip pc'lerde çalışır ancak,eski tabirle diyelim sanki vista kullanıyor kasıyor izlenimiyle kullandığının hissini yaratacaktır özetle önermiyorum pentium,celeron cpu- 1 veya 2 gb ram'li pc'lere,ya da atom işlemcili cihazlara vs. gibi. bunların üzerinde dual core / core2 cpu / ram 2 gb ve üzeri olanlar için minimum düşünürsek bu değerler uygun bu sistem için bunlara kurulabilir. Eski sistemlere: xfce,mate,lxde arayüzlere sahip dağıtımlar kesinlikle uygun olacaktır linux mint,manjaro,pardus ya da saf debian,arch,slackware tabanların yalın olarak kurulumu gibi. Orta ve üzeri sistemlere sahip olanlar içinse kesinlikle kurulabilir yani diğer bir örnekle yola çıkarsak eğer, win7 rahat çalışıyorsa eğer bir sistemd, bu sistem daha rahat çalışacağından emin olabilinir diye düşünebilirizde. "x64 bit desteği olan" eski bir sistemse eğer xubuntu,linux mint xfce veya mate serileri oldukça seri çalışır veya daha evvel benim paylaştığım windows benzeri winbuntu sistemi (screenshot) olabilir.
 8. lord_figo18 Ben ingilizce olan 1.sıradakini farklı bir pc'ye kurdum herhangi bir dil değişimi yapmadım.Ancak önerim en son çıkan v3 versiyonu olanını kurman olur içerisinde dil,bölge,klavye yapılandırmaları sonradan değişiklik yapılabilmesi için kurulabilecek sistem şahsi olarak denemedim v3 son çıkan versiyonunu dil eklemek zor olmasa gerek konu altından üye arkadaşlarımızdan bazıları anlatımlar dil paketleri bağlantılarıda eklemişler zaten.Ben sadece sistemin performans ve yer kaplamaması mantığından bakışla önerdim sadece diğer kısımlarda eksikliklerin giderilmeside biraz uğraşmak gerekli. >>konu sayfası
 9. Deepin 15.11 Stable Final Türkçe çıktı güncellendi! 

  Konu linki  + YouTube Videosu (kendi sistemimden!)

   

 10. Deepin 15.11 Stable Final Türkçe sürümüne güncellenmiştir! Güncelleme tarihi: 15 ARALIK 2019 BilGi: Alternatifli linkler,tanıtım videosu (kendi sistemimden) konuya 1.sayfaya ilave edilmiştir bilgilerinize sunulur esenlikle kalınız! >> Page1
 11. A.s __ Yer kaplamaması "mantığı performans" vb. özellikler için açtığım konuda benzer sistemler var ancak "dili ingilizce" sonradan eklerim yada sorun olmaz dersen eğer,özellikle kurmanı tavsiye ederim nedeni içerisinde ağırlık yapacak sistemi şişiren içeriklerin olmaması düşük donanım disk alanları için öncelik olabilir. Diğer alternatif sistemlerde: Deepin,ubuntukylin,zorinos,winbuntu vs. linux sistemler olabilir windows'a benzerliği açısından buda bir seçenek tabii tercih meselesi. Kolay gelsin.
 12. Donanım cimrisi sistemimi buldum işlemci ram dostu.:) 

  Slackware linux xfce desktop.

  36e68ca9457.png

  1. Show previous comments  1 more
  2. forjest

   forjest

   Yahu boşu boşuna şişiriyoruz sistemleri,daha işlem yapmadan dahi  2gb  ram'e yakın, 50% işlemci kullanımına ulaşan linux sistemleride mevcut özellikle deepin desktop harika masaüstüne sahip,keza ubuntu,elementary sistemlerde çok fazla sistem gereksinimine sahip.Buda suçu olan yok donanımlar sürücüler programlarla beraber aynı şekilde geliştirildiğinde sürekli olarakda donanım gereksinimlerine ihtiyaç duyuyor buda iyi donanıma sahip olmakta geçmekte.Eskiler artık uyumlu değiller çalıştırsalarda programları yük bilhassa işlemciye,beraberinde diğer donanımlara binmekte artık.

   Burada şunu anlıyoruz elinde ne varsa (donanımsal olarak cihazlar) uygun olan bir işletim sistemini kurmak gerekli.

   Belli başlı temel işlemler için çok fazla yük bindirmeye gerek yok.Bazen ram değişimi yükseltmesi bile yeterli gelmiyor aranılan hızda ya da framerate fps değerleri vb.gereksinimlerden.

   Internet tarayıcılarının özellikle içerisinde barındırdığı flash,silverlight java vb. dosyaların çalışması için entegre etme nedenide güvenlik zafiyetleri doğursada sistemlerde de üst  seviyede 8 silindirli arabalar gibi niagara şelalesi gibi sistemleride acımasızca kullanıyor. :D 

   Şu an bir video izliyorum samsung kendi işletim sistemini yapabilirmi adında bir anlatım videosu güzel bir konuya değinilmiş gerçektende.Bence stratejik kapsamda her ülkenin kendine göre bir sistemi olmalı ama gerçektende sıfırdan herşeyini kendi hazırlamış olan bir sistem çekirdek /  kernel ve üzerine driver sürücüleri ile tamamen çalışan komple bir sistem olması gerekli ne yazıkki yamalarla,eklentilerle ilave ek yazılım ve araçlar kullanmadan bu dünyada da başarılmış bir şey değil hala.Android saflarında büyük gelişmeler yapıldı ancak sadece mobil tarafında etkin şimdilik onada google el attı neredeyse onun kontrolü dışında hiçbirşey yapılamamakta mobil  sistemlerde geriside malumumuz zaten.

   Uzun zamandırda zaten bilindiği üzere buradan da açık kaynak sistemlerle ilgili çağrılar önemsenmesi geliştirilmesi yada kullanımı hakkında mesajlarım oluyor.Ne varki alışkanlıklar herkeze göre değişmemekle beraber bir değişim ihtiyacı dahi bilinmesine rağmen,ne hikmetse hayata bir türlü geçirilemiyor genel olarak tabii.

   Neyse fazla uzatmamayım görüşürüz ben şu çinlilerin geliştirdiği yeni deepin 15.11'e bir bakayım (ram işlemci kullanımı nasılmış) bu arada deepin ubuntu'dan /  > debian tabana geçtiler tamamen adamlar iyi oldu aslında universal olarak geliştirilen bir sistem.

   iyi çalışmalar herkeze. :) 

  3. TheRifleman

   TheRifleman

   Düşük sistemler için bunu öneririm: https://antixlinux.com

   900 MHz işlemcili netbookta bile kullanılabiliyor

  4. forjest

   forjest

   Netbook atom işlemcili sistemler için arm,android işletim sistemleride olduğunu biliyorum bu kapsamda değerlendirilebilecek farklı custom sistemlerde var.Antix / Mxlinux debian tabanlı ve üzerinde bir çok değişiklik yapılmış sistemler açıkcası saf bir debian lxde,openbox,i3,lxqt masaüstüne sahip bir masaüstü arayüzlü kurmanın daha akıllıca olacağını düşünüyorum buradan kastım,bir ülkenin geliştirmiş olduğu dağıtımdan çok,global olan debian sisteminin kurulması ki,bildiğim kadarıyla artık kolay kurulum için debian 10 buster serisinde "calamares" kolay kurulum uygulamasını dahil etmişler artık.Eskisi gibi zor değil kurulum olayı özetle antix ve aynı ekibin geliştirdikleri mxlinux dağıtımları oldukça başarılı kurulabilir denenebilir katılıyorum.Katılmadığım yer sadece saf yalın sistemlere yönelmenin Arch,Slackware,OpenSUSE,Debian,FreeBSD,Gentoo vb. gibi temel olması her bakımdan donanım geliştirme vb. açılardan kendini geliştirme yada kullandığı donanımda vs.+ getireceği kanatindeyim.

   Dip notlar açıklamalarım: Saf yalın sistemlerde arka plan hizmetler vb.özelleştirmeleri dağıtımdan çok indirip kuran son kullanıcı kontrolündedir özelleştirme vb.işlemler yapılmamıştır hepsi olmasada (bazı dağıtımlar) genellikle kullanıcı kendi yapacaktır üzerinde geliştirecek kullandığı donanımda da farklılıklarıda iyi bir gözlemleme araştırma ilede randımanları detayları tespit ederek yol izleme olasılıklarına sahip olur + ları bu diyebiliriz bir bakıma tabii uzun yıllar içerisinde de  farklı sistemlere yönelişler hatta bugün dahi ülkelerin geliştirdikleri özellikle Çin ülkesinin deepin desktoplı işletim sistemini örneklersek debian üzerine acayip şekilde geliştirmeler yapmışlar uygulama vs.Tabii donanım kullanımı biraz fazlaydı en  azından eski cihazlar için bu ne varki görsel manada programlarına ait uygulama googleplaystore gibi benzeri,sistem üzerindeki market uygulamasının bulunmasıda "biraz övdük gibi oldu sistemi ama :D " hazırı varken ne gerek var saf sistemlerle uğraşmaya dedirtir duruma getiriyor insanı. :)  

   Saygılarımla.

    

 13. Fiyatı en düşük olanı hangisiyse onu almanız yeter,mantık aynı sonuçta,"garantileri olacak sorun olursa değişim olur!" en dandiğinin bile bozulduğuna rastlamadım hiç.İçerisine takacağınız disk performanslıysa zaten,hdd kutusu teferruhat olur benim düşüncem bu şekilde kolay gelsin.
 14. nextadam Özellikle w10 sistemlerde yaşanılan güvenlik vb.durumlara ilişkin neredeyse kronikleşmiş olan hepimizinde uzun zamandır bildiği durumlardan diyebiliriz. "yönetici olarak çalıştır" seçeneğini kullanmamak için kendim özellikle bireysel kullandığım cihazda daha çok sürekli "admin hesabında",linux sistemlerde de, "root hesaplarında" işlem yapmaya gayret gösteriyorum.Sonradan anlık sorunlarda vb. bu engeller can sıkıcı olabiliyor.Her ne kadar yönetici izinlerinin açık olması riskleride beraberinde getirebilmekte özellikle çok fazla internet ve kurulum sürücü uygulamaların kullanımlarında (ek lisans patch vb) dosyalar gibi kullanımlarda risk yaratabilir.Kurtarma bölümleribackup sistem image'larının alınmasının önlem olarak önerilmeside zaten bundan kaynaklanmakta oluyor bende geri yükleme dahi çalışmıyor nedeniyse eski olan donanımım daha rahat çalışsın diye yoksa mutlaka her işlem öncesi bir geri yükleme noktası yaratmak almak gerekli olası bir riskte geri dönüş sağlanabilsin. Elbetteki güvenlik vb.işlemler kesinlikle olsun olmasıda gerekli zaten bu ben sadece kendi görüşlerimin projeksiyonunu yansıtmak istedim sadece.
×
×
 • Create New...