Jump to content

Iso Dosyalsını Fat32 Formatındaki Aygıtlara Bootable Olarak Yazz

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar elimde 10gb lık aıo bir sistem iso su var. bunu usb belleğe fat32 formatındaa yazmak gerekiyormuş boot edebilir olması için. ama rufus programını kullanıyorum isoyu gösteriyorum hemen ntfs e dönüşüyor. hatta ntfs olarakda yazdım boot  etmedi. dh de biri bahsetmiş dos komutları ile bir sanal çıkarılabilir birde usb belleğini falan gösteriyor. anlamadım bilgisayarımda hakkaten yeni bir sanal sürücü oluşuyor dosya türünede bakıyorım fat32 hemen yazzdırmayı denedim yine hemen rufus programında ntfs türüne dönüştü. bunun bir yolu olmalı DVD boyutundan büyük o kadar fprmat sistemlerri yapılıyor. flash belleğede o büyük isolar fat 32 formatında yazıldığına göre bunun bir yolunu biliyorsunuzdur. hadi bakalım..

kullandığın iso kalıbı hangisi boyut çok önemli değil ama install.wim dosyası 4gb dan büyük olmamalı yazdıramamanın sebebide budur 

5YYZ3j.png

rufus ayarlarıda bu şekilde olmalıdır..install.wim dosyası 4 gb dan büyük olduğu için sende otomatikmen ntfs ye geçmektedir...

Bildiğim kadarıyla önemli olan boot dosyalarının (boot.wim dahil olmak üzere) fat32 ile çağrılmasıydı. Örneğin 80 gb lık aio olsun eğer 1 gb lik fat32 bölümü ve 77 gblık ntfs bölümü oluşturursan ve boot.wim dosyasına bluelife ustanın nt6 işlemini uygularsan veya boot.wim dosyasını mount edip setup.exe dosyasını doğru kodlarla parametreli olarak çalıştırırsan işe yarıyor. yalnız şöyle bi sıkıntı var: flash belleği bölmek.. piyasada iki çeşit flash disk var birincisi fdd olarak ikincisi hdd olarak kullanılıyor. fdd olanları bölmek için "flash diski cd rom olarak kullanmak" isminde bir konu vardı ordaki araçlarla bölebiliyorsun. ikinci tip flash disk ise disk yönetimden kolayca bölünüp fat32 ve ntfsye dönüştürülebiliyor. 4 gb üstü tek dosyaları (iso da dahil) fat32 diske atman zaten teorik olarak mümkün değil.

Bununla ilgili çok çalışma yapılmıştı fdd içine vhd disk oluşturup içine dosyalarını gömmek vs tam hatırlamıyorum ama en mantıklısı diski ikiye bölüp boot dosyalarını fat32 bölüme yerleştirmek. rufusu da hiç kullanmadım o yüzden yorum yapamayacağım.

Son olarak da install.wim dosyasını 4 gb altı parçalara bölmek de bir yol. onunla ilgili önceleri hatalar alındığını ama son çalışmalarla düzeldiğini hatırlıyorum.

Benim flash disk fdd tipinde ve bölemedim o yüzden 4 gb altı install.wim ler kullanıyorum.Aklımda kaldığı kadarını paylaşmaya çalıştım umarım kafanı karıştırmamışımdır

2 saat önce, destroychip yazdı:

Bildiğim kadarıyla önemli olan boot dosyalarının (boot.wim dahil olmak üzere) fat32 ile çağrılmasıydı. Örneğin 80 gb lık aio olsun eğer 1 gb lik fat32 bölümü ve 77 gblık ntfs bölümü oluşturursan ve boot.wim dosyasına bluelife ustanın nt6 işlemini uygularsan veya boot.wim dosyasını mount edip setup.exe dosyasını doğru kodlarla parametreli olarak çalıştırırsan işe yarıyor. yalnız şöyle bi sıkıntı var: flash belleği bölmek.. piyasada iki çeşit flash disk var birincisi fdd olarak ikincisi hdd olarak kullanılıyor. fdd olanları bölmek için "flash diski cd rom olarak kullanmak" isminde bir konu vardı ordaki araçlarla bölebiliyorsun. ikinci tip flash disk ise disk yönetimden kolayca bölünüp fat32 ve ntfsye dönüştürülebiliyor. 4 gb üstü tek dosyaları (iso da dahil) fat32 diske atman zaten teorik olarak mümkün değil.

Bununla ilgili çok çalışma yapılmıştı fdd içine vhd disk oluşturup içine dosyalarını gömmek vs tam hatırlamıyorum ama en mantıklısı diski ikiye bölüp boot dosyalarını fat32 bölüme yerleştirmek. rufusu da hiç kullanmadım o yüzden yorum yapamayacağım.

Son olarak da install.wim dosyasını 4 gb altı parçalara bölmek de bir yol. onunla ilgili önceleri hatalar alındığını ama son çalışmalarla düzeldiğini hatırlıyorum.

Benim flash disk fdd tipinde ve bölemedim o yüzden 4 gb altı install.wim ler kullanıyorum.Aklımda kaldığı kadarını paylaşmaya çalıştım umarım kafanı karıştırmamışımdır

evet boot dosyalarında hata oldu. epey bir uğraştım çareyi en son gelişmiş önyüklemeden sıfırlamakta buldum. başka hiç bir şey çare etmedi. geri yükledim o bile sorunu çözmedi. en iyisi fazla urcalmamak galiba bilmediğin şeyleri. Windows 7 cd iso yapma programını kullandım iso dosyam 10.7 gb dı. boot sorunbu oluşturdu. aslında herkesin verdiği sisttemi indirmeyeceksin. çoğunda hata alıyorum. neyse sükunetle halledicez bakalım. Windows 8.1 iso su idi AIO.. bir ara birde başlangış sayfası seçeneklerinde Windows 7 ile mi devam etmek istiyorsunuz yoksa daha önceki sürümlerlemi diye sormazmı :) ya benim bilggisayarda saswcw Windows 10 yüklü idi :) 

Edited by abdulhey_