Jump to content

Yeni pc almayi düsünüyorum Tercihlerini< nelerdir

Recommended Posts

Merhaba Arkadaslar.

Yeni bir Bilgisayar almayi düsünüyorum Tercihleriniz Hangi yönde.

1 .5 milyara felan düsünüyorum.

Görüsleriniiz nelerdir.

merhaba

86 dan beri bu iş ile veya bu meret makineler ile uğraşırım

ve

her yeni pc almak isteyene şunu söylerim..

Alacağın pc, yani yapacağınız harcamayı neye göre yapıyorsunuz ?

- Zevk için mi

- İş için mi ?

her ikisi için yeni bir soru.. amorti edebilecek misiniz ?

yani paran çok ise en yeni sistemin en güzel olanını kurayım sana..

yoksa.. işine.. ilkplanda seni zorlamayacak para miktarına göre harcama yapalım...

şimdi

1500YTL ye sadece kasa alacak isen sorun yok

hemen sana config..

---------------------

RAM = 2 * 1 Gb DDR2 - 800 Kingston (ileride hiçbir performans ve ihtiyaç duymazsın)

CPU = INTEL C2DUO E6600 2.4GHz 1066MHz 4MB 64BIT 775p veya daha üst işlemci

HDD = şimdilik .. 2*400GB sata 2 hdd.. istersen 500 lük.. buna ek .. sadece windows u kurmak için.. sadece window siçin de 80gb lık sata2 alabilirsin.. diğer diskler divx lerin için

MB = ASUSTEK P5NTWS 680ISLI DDR2 GLAN+SATA2 16X veya daha üst Mainboard

KASA = THERMALTAKE VC800BWA EUREKA AL/SİYAH kasa (sor.. içerisinde powersup. olması lazım)

DVDRW = NEC AD -7173 Dvd - +Rw Bulk SİYAH

K-M = Microsoft Value Pack Optik PS/2 (kablosuzlar hem yavaş hemde pil ile uğraşmaktan gına geldi.. şuan kablolu kullanıyorum)

VGA = Asus EXAX1650silenT/HTD/512MB PCI-E ATİ .. ben her zaman.. LeadTek kullanmayı tercih etmişim.. o ayrı bir konu

bilmem

ne kadar faydalı oldum

ist da isen.. yardımcı oluruz...

maksada göre sistem kurulum ve config yaparım

nede olsa.. HP server ve storage config lerini çok yaptım.. pc konfig i bebek işi

^_^

hmmm,

Hp'leri beğenmedim kadar varmış demek ki ^_^

1.500 liran var ise 1.5 liralık pc alabilirsin. Ama önce sen bi karar ver amd mi intel mi?

Ne yapacaksın konfigini,

Ayrıca öncelikle siz biraz araştırma yapınız, birşeyler hakkında fikir sahibi olunuz. Sonrasında forum danışmanlık hizmetine başvurunuz..

Dipnot : bir esnaf ziyaretinde, yan dükkana da merhaba demiştim. Avukat idi. Danışma 150 ytl yazıyordu.

:D

selamlarrr sayın arkadaş bilgisayar için o kadarı çoktur ben de 15 senelik bilgisayar cıyım ve de amd den vazgeçme hem müslüm işidir hem de hızlıdır intelden ama iyi bir soğutma gerek o da olsun anakartın abit bulursan kaçırma derim bayyy

haklısın

sessizce ukalalık yapmak buna denir

şimdi

intel in de kendince üstünlükleri var vede amd nin de

oyun oynayanlar için belki amd vazgeçilmez olabilir.. duydum sadece. vede dergilerde okuyorum.

Linux yükleyecekler eskiden amd alıdğında problem yaşarlardı.. kernel ı yeniden amd ye göre derlenmesi gibi..

ama.. eğer cpu üzerinde çok fazla yük bindirip, örneğin video ve grafik işlemek.. 3 boyutlu çizim vede çalışmalar gibi.. intel almanda fayda vardır herzaman.. çünki işlemci cache i herzaman daha yüksek olur.. ayrıca L3 cache amd lerde bulunmaz.. ama çok kısa süreli işlemlerde amd daha performanslı çalışır.. çünki cache ler cpu içine gömülmüştür.. 512kb bile olsa.. cpu içinde olduklarından daha hızlı gözükürler .. cpu ısınmasındaki rolu burdan gelir..

her sessiz vede azimli sanan kendini birisi bu kadar detaydan anlarmı bilemem

şimdi.. HP de sertifikalı biri olarak..

HP nin üstün vede dez avantajlarını biliyorum

mesela son zamanlardaki notebook larındaki problemi...

ama.. pahalı bir ürün bile olsa.. iyi bir configrasyon vede amaca göre seçilmiş ürünlerinde.. IBM gibi yıllardır teknoloji ilki olmasından dolayı dünyaya olduğundan daha yüksek fiyatlarda ürün satan bir firmadan çok daha iyidir.

vede.. eskiden IBM ile göbek bağı yapmış dev firmalar bile artık IBM server veya ürünleri almaktan vaz geçiyor.. geçen hafta bir arkadaşım.. piyasada çalışıyor.. amotor manada destek veriyor firmalara.. sattığı IBM server larından çektiği sıkıntıları.. Simens pc leri konusunda da müşterilerden aldığı övgü ve beğenileri anlatıyordu..

bu göreceli bir kavramdır. aynı ürünü 2 farklı firma veya kullanıcıya ver.. aynı işi yaptığını farzet.. herkesin beklenti ve kullanımı farklı olduğundan .. biri çok beğenirken diğeri nefret edecektir.. ürün ve markadan.. normaldir..

yeni bir server almak istiyorsan vede.. üzerinde vmware gibi sanal sistemler çalıştırmak istiyor isen.. HP nin DL ve BL serisi diğer markalardan daha performanslı olmakta. IBM server ları bukadar başarılı olmadığını .. hatta toplama bazı server lar bile bazen daha performanslı olabilmekte..

unutmayınız ki..

şu sıralar HP Intel ile ortak pazar tutuyor.. nede olsa Itanyum cpu ların üreticisi ve geliştiricisi olarak.. sadece Intel in üretim tesisleri ile satış ağını kullanıyor..

marka meraklısı değilim.. şuan için basit bir soruya cevap vermek isterken konu nerelere geldi ukala biri yüzünden.

yaptığım config e de bakacak olursan.. senin ukalalığının çok üstünde olduğunu farkedemeyen birisin

ve bu şekilde davrancaksan

adminim müdürümün... seni tamamen sessiz leştirmesinde herkes için menfaat olur

bu arada.. amd nin müslüm işi ne demek anlamadım ?

merhaba

eğer iş için kullanılacak bir bilgisayar ise intel derim.Dahada konuyu açmak istersek grafik programları yada data veri işlemleri yapan ve mysql v.b kullanan programlar her zaman intelde daha hızlı çalışmaktadır.Ama oyun oynayacaksanız kesinlik Amd derim.

Amd X2 CPU 4000 veya üzeri

SLI destekli Msı veya Gigabyte Anakart

SLI destekli 2 adet vga kart (128 yada 256 farketmez, 1 gb ekran kartlarından daha verimli çalışacaktır)

2 gb kingston 800 mhz ram

sata2 Hdd (400 civarı)

19 " Lcd monitör 4ms tepki süreli

multimedia klavye + mouse ... set

Dvd rw

bu tür bilgisayarla her türlü oyunu oynayabilirsiniz en yüksek çözünürlükte bile sorun yaşamassınız.

ve bu tür bir makina 1500 YTL yi geçmeyecektir.

Prizma Bilgisayar Antalya

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...