Jump to content

HARD DiSK'imde 1024 bayt'ın katlarından hariç kayıp var

pasa_mahmut

Recommended Posts

SLM Arkadaşlar

Bende 2 tane 250 lik hdd var ve bunların 250gb değilde aslında 250000... bayt oldugunu biliyorum ve

232gb oldugunuda biliyorum şimdi sorunuma gelirsek : C:\40gb D:\192gb E:\232 gb

hdddoj6.jpg

http://img528.imageshack.us/img528/3438/hdddoj6.jpg

arkadaşlar görüldüğü gibi sagdaki resim D:\ nin içinde tümünüseç yapıp herhangi bi klasörün üzerine gelip özellikler dedim soldaki resimde ise bilgisayarımı açtım ve yereldisk D:\ nin üzerine sağ tıklayıp özellikler dedim

şimdi benim burda 9 gb kaybım var eger bir yanlışlık yapmadıysam

hddeoe7.jpg

http://img528.imageshack.us/img528/7127/hddeoe7.jpg

bu resimdede görüldüğü gibi sagdaki resim E:\ nin içinde tümünüseç yapıp herhangi bi klasörün üzerine gelip özellikler dedim soldaki resimde ise bilgisayarımı açtım ve yereldisk E:\ nin üzerine sağ tıklayıp özellikler dedim

burda ise 21,7 gb kaybım var

Şimdi dosyalarımı başka hdd ye kopyalayıp biçimlendirirsem ve sonra dosyalarımı geri yüklersem hdd me o kayıp alanlar kalkıyor ve herşey normale biniyor ama sonradan zamanla tekrar dan kayıp alan çoğalıyor yavaş yavaş

1.si = bunu nasıl engelleriz

2.si = bu işlemi biçimlendirme yapmadan kayıp olan gb ları nasıl geri kazanırım

Yardımlarınız İçin Şimdiden Teşekkür Ederim

SAYGILARIMLA

Öncelikle sistemini aynen yerine getircek şekilde bir yedek al(Acronisle veya norton ghost ile)Bunu yapmadan kesinlikle aşağıdaki işlemleri yapma.

1.Güvenlikl programını kapat

2.Bilgisayarın tarihini 2012 e getir.

3.C,D,E Hardisk bölümlerine sağ tıkla ve özelikler den disk temizlemeyi seç ve gelen ekrandakilerin hepsini seç.ve temizle de.

4.Sonra bilgisayarın tarihin normale getir.

5.Ve her disk bölümüne disk birleştirme yap.

6.Sorun verirse yedeğie geri dönersin.Şahsen ben herzaman yapıyorum.Bizzat uyguladığım bir yöntemdir

Saygılarımla

Harddiski ntfs olarak biçimlendirirken Varsayılan Ayırma Birimi Boyutu 4096 bayt tır.

Bu şu demektir:

Harddisk 4096 bayt tan oluşan hücrelere ayrılır.

Sen 1 baytlık bir dosya kopyalasan bile 4096 bayt yer kaplar.

Mesela 4097 baytlık veri kopyaladın.

Bu 2 tane hücre işgal eder.

O da 4096+4096=8192 bayt eder. Halbuki dosyan 4097 bayt idi.

Harddiski kullandıkça yeni hücreler irili ufaklı dosyalar tarafından işgal edilir ve böylece fark büyür.

Bu farkı azaltmak için diski 512 baytta biçimlendirebilirsin sanırım.

Ayrıca tümünü seç yaptığında bazı sistem dosyaları gösterilmez.

Mesela Sistem Geriyükleme kısmından D: sürücüsünde sistem geri yüklemeyi iptal edersen, diskte yeni boş alanlar oluştuğunu göreceksin.

ben arasıra sürücüdeki dosyaları birleştirme yapıyorum.elbette biçimlendirme gibi olmassada kullanılamayan parçaları birleştirerek sana iyi bir alan sağlıyor.

1 bilgisayarımı ters tıkla özellikler den sistem geri yüklemeyi kapat her sürücü için %10 gibi bir alanı kendine ayırır

2 masa üstünde boş bir yere ters tıkla çıkan meüden ekren koruyucuyu seç alt tarafda güç butonu var onu tıkla hazırda beklet seçeneği var onuda kapat şimdi kontrol et bakalım değerleri :)

1 bilgisayarımı ters tıkla özellikler den sistem geri yüklemeyi kapat her sürücü için %10 gibi bir alanı kendine ayırır

2 masa üstünde boş bir yere ters tıkla çıkan meüden ekren koruyucuyu seç alt tarafda güç butonu var onu tıkla hazırda beklet seçeneği var onuda kapat şimdi kontrol et bakalım değerleri :)

kardeş değişen tek şey c de 2 gb geri geliyor zaten benc yi önemsemiyorum önemli olan d ve e sürücüleri biçimleme yapmadan nasıl geri getirecem

arkadaşlar bi yolu çaresi yokmu yaa bunun önüne geçemiyormuyuz

yardım için teşekkürler

kardeş değişen tek şey c de 2 gb geri geliyor zaten benc yi önemsemiyorum önemli olan d ve e sürücüleri biçimleme yapmadan nasıl geri getirecem

arkadaşlar bi yolu çaresi yokmu yaa bunun önüne geçemiyormuyuz

yardım için teşekkürler

Arkadaşım bu hardiski dolduran Windowsun ta kendisidir.Zamanla hardiske gereksiz veriler yazıyor.Şimdi nasıl yapacağım diyorsan yukarıda açıkladım.Onu bir dene.İnanırmısın ben windowsu sıfır yükledikten sonra yukarıdaki yöntemle 250 mb yer kazandımDaha hiçbir şey yüklenmediği halde.Eğer sistemine D ve E diskine sürekli dosya kopyalıyor ve siliyorsan zamanla gereksiz veri birikir.Yine oyun seven bir arkadaşım sadece C diskinden 7 gb veri sildik.Normal tarih ile yapınca çok az veri siliyor.Denemeni şiddetle tavsiye ederimİlk yaptığımda bilgisyarın tarihini

2012 e alıp yapmışım ama haberim yoktu.O kadar çok dosya sildiki eyvah dedim gitti benim programlar dedim.ama öyle olmadı herşey yerli yerinde duruyordu.Şu ana kadar rahat 500 kez yaptım.1 kez ekran kartı sürücümü sildi.onu da geri yükledim oldu bitti.Ne sistem dosyaları ne de size ait program vide o müzik dosyaları hiçbiri silinmiyor.Windows pasaklısının oluşturduğu gereksiz dosyalar siliniyor.Saygılarımla

YAGMURADAM bu disk birleştirme olayının faydaları ve sonuçları nedir tüm dosyalar birleşiyomu yani bi açıklama yapsan sana zahmet aydınlansak biraz :)

Buyrun bu alıntı olan yazıyı okuyun;

Birimi birleştirmeden önce çözümleme•

Birimleri birleştirmeden önce çözümlemeniz gerekir. Birimi incelendikten sonra,

iletişim kutusu size birimdeki parçalanmış dosya ve klasörlerin yüzdesini bildirir ve birimin birleştirilmesinin

gerekip gerekmediğini belirtir. Birimleri düzenli olarak inceleyin ve yalnızca Disk Birleştiricisi önerdiğinde birleştirin.

Birimlerin en az haftada bir kez çözümlenmesi önerilen bir uygulamadır. Birimleri sık sık birleştirmenize gerek kalmıyorsa, haftada bir yerine ayda bir çözümleyin.

Çok sayıda dosya eklendikten sonra çözümleme•

Kullanıcılar çok fazla dosya veya klasör ekledikten sonra birimler çok sayıda parçalara ayrılabilir.

Bu nedenle bu türdeki işlemlerden sonra birimleri çözümleyin. Genellikle yoğun olarak kullanılan dosya sunucularındaki birimleri,

tek kullanıcılı iş istasyonlarındaki birimlere kıyasla daha sık birleştirmek gerekir.

Biriminizde en az 15% boş alan bulunduğundan emin olun•

Bir birimin Disk Birleştiricisi tarafından tümüyle ve yeterli biçimde birleştirilebilmesi için en az %15 boş alan olması gerekir.

Disk Birleştiricisi bu alanı dosya parçaları için bir sıralama alanı olarak kullanır. Birimin %15'ten az boş alanı varsa,

Disk Birleştiricisi birimin yalnızca bir kısmını birleştirir. Birimdeki boş alan miktarını artırmak için, gerekmeyen dosyaları silin

veya başka bir diske taşıyın.

Düşük kullanım dönemlerinde birleştirme•

Birleştirme işleminin dosya sunucusunun performansı üzerindeki etkisini en aza indirgemek için,

dosya sunucusu birimlerini düşük kullanım dönemlerinde birleştirin. Disk Birleştirici'nin birimleri birleştirme süresi, birimin büyüklüğü, birimdeki dosya sayısı, parçalara ayrılmış dosya sayısı ve kullanılabilen sistem kaynakları gibi çeşitli etmenlere bağlıdır.

Yazılım veya Windows yüklemelerinden sonra birleştirme•

Yazılım yükleme veya Windows yükseltme ya da temiz yükleme işlemlerinden sonra birimleri birleştirin.

Yazılım yüklendikten sonra birimler çoğunlukla parçalanır; bu yüzden, Disk Birleştiricisi'nin çalıştırılması sistem performansının en üst düzeyde tutulmasını sağlar.

saolasın YAGMURADAM açıklama için.ama benim tek bilmek istediğim birleştirme yaptıktan sonra tüm doyalar tek klasöre toplanmıyor değilmi onu öğrenmek istedim aslen hiç denemediğim için birleştirmeyi öğrenmek istiyorum açıkcası.ayrıca ilgin içinde tşk ederim

Hayır klasörler yerli yerinde durur.Önceden neredeyse sonradan da aynı yerde durur.Tek klasörde birleşme olmaz.Hardiskinize dosya attıkça windows onu saçmanın dagıldığı gibi zamanla dağıtır.Disk birleştirme de tabiri caizse dolabınız da dağınık olan kitaplarınzı nasıl yanyana getirip diziyorsanız windows ta klasörleri yanyana getirip birleştirirBöylece varolan boş alan daha verimli kullanılır.Saygılarımla

Hayır klasörler yerli yerinde durur.Önceden neredeyse sonradan da aynı yerde durur.Tek klasörde birleşme olmaz.Hardiskinize dosya attıkça windows onu saçmanın dagıldığı gibi zamanla dağıtır.Disk birleştirme de tabiri caizse dolabınız da dağınık olan kitaplarınzı nasıl yanyana getirip diziyorsanız windows ta klasörleri yanyana getirip birleştirirBöylece varolan boş alan daha verimli kullanılır.Saygılarımla

YAGMURADAM ben şu disk birleştirme ile ilgili şunu bilmek istiyorum disk birleşti,rme yapınaca D:\ ve E:\ yereldiskleri birleşiyormu yoksa hdd deki tüm bilgiler aynı şekilde değişmeden kalıyormu silinme durumları veya

kullanılamaz duruma gelmez değilmi

yardımların için çok teşekkür ederim

SAYGILARIMLA

YAGMURADAM ben şu disk birleştirme ile ilgili şunu bilmek istiyorum disk birleşti,rme yapınaca D:\ ve E:\ yereldiskleri birleşiyormu yoksa hdd deki tüm bilgiler aynı şekilde değişmeden kalıyormu silinme durumları veya

kullanılamaz duruma gelmez değilmi

yardımların için çok teşekkür ederim

SAYGILARIMLA

Hayır arkadaşım.

Disk birleştirme demek partition birleştirme değil.

Diskteki rastgele serpilmiş dosyaları, arada boşluk kalmayacak şekilde yanyana dizme demektir.

C:\ D:\ E:\ neyse partitionların korunur.

Disk birleştirmeyi arasıra yapsan iyi olur.

Harddiskin performansını artırır ve ayrıca harddiskteki boş alan miktarını artırır.

Hayır arkadaşım.

Disk birleştirme demek partition birleştirme değil.

Diskteki rastgele serpilmiş dosyaları, arada boşluk kalmayacak şekilde yanyana dizme demektir.

C:\ D:\ E:\ neyse partitionların korunur.

Disk birleştirmeyi arasıra yapsan iyi olur.

Harddiskin performansını artırır ve ayrıca harddiskteki boş alan miktarını artırır.

sağol kardeş bilgin için

yagmuradamın yukarda dediklerini yapıyorum şuan disk temizleme yapıyor 1,30 saati geçti 2 gb ram ve dual core 1,8 işlemciyle bu kadar yavaş olması normalmi ve birde çoğu dosyaların isimleri mavi renk oldu yazılar mavi oldu yani bir sakıncası varmı ? O mavi yazıları nasıl geri eskisi gibi siyah yaparız

SAYGILARIMLA

zaten mavileşmesi gerekiyor.eğer kırmızı çoksa parçalanma çok demektir.Birleştirince onu sana windows mavi renkle gösterir.Parçalanmış dosyaları kırmızı renkle gösterir.Uzun sürmesinini nedeni önceden birleştirme yapmamman veya disk birleştirmeyi uzun süreli aralıklarla yapmış olman olabilir.Size diskeeper i öneririrm.Son sürümü sitede var.Windows un disk birleştircisinden çok daha hızlıdır.Sabırlı ol .

En azından haftada bir disk birleştirme yaparsan disk birleştirme işi bir iki dakikanı alır..Saygılarımla

zaten mavileşmesi gerekiyor.eğer kırmızı çoksa parçalanma çok demektir.Birleştirince onu sana windows mavi renkle gösterir.Parçalanmış dosyaları kırmızı renkle gösterir.Uzun sürmesinini nedeni önceden birleştirme yapmamman veya disk birleştirmeyi uzun süreli aralıklarla yapmış olman olabilir.Size diskeeper i öneririrm.Son sürümü sitede var.Windows un disk birleştircisinden çok daha hızlıdır.Sabırlı ol .

En azından haftada bir disk birleştirme yaparsan disk birleştirme işi bir iki dakikanı alır..Saygılarımla

Kardeş açıklamaların için tekrardan Teşekkür ederim

Kardeş Diskeeper i öneririrm demişsiniz ama sorum şu diskeeper mi? daha iyi yapar bu işi yoksa Window'sun Kendisi mi? daha iyi yapar ona göre ikisinden birini kullanayım.

Bu arada disk temizleme ve disk birleştirme işini ilk kez yapıyorum :D

diskeeper daha iyi yapar.Daha hızlıdır.benim sistemime yüklediğim temel program olarak kabul ettiğim bir programdır.Saygılarımla.Unutmadan windows neyi doğru yapıyorki disk birleştirmeyi de doğru yapsın :D

tamam kardeş sağolasın

zaten işlemler bitti 9 gb kaybımdan geri gelen olmadı gibi bişi bi rapor var onu verim bi bakın isterseniz

____________________________________________________________________________________________

Ses Ayarı (D:)

Birim boyutu = 193 GB

Küme boyutu = 4 KB

Kullanılan alan = 103 GB -- kullanılan alan dikkat ederseniz sağ resimde 127......bayt yani 112 gb filan

Boş alan = 89,61 GB-- resimde 70 gb olarak gözüküyor ben bazı dosyalarımı dvd ye

çekip sildim birleşmeye başlarkende 89,61 GB ttı

Yüzde olarak boş alan = 46 %

Disk parçalanması

Toplam parçalanma = 0 %

Dosya parçalanması = 0 %

Boş alan parçalanması = 0 %

Dosya parçalanması

Toplam dosya sayısı = 36.778

Ortalama dosya boyutu = 3 MB

Toplam parçalanmış dosya sayısı = 2

Toplam fazlalık parça sayısı = 0

Dosya başına ortalama parça sayısı = 0,98

Sayfa dosyası parçalanması

Sayfa dosyası boyutu = 0 Bayt

Toplam parça sayısı = 0

Klasör parçalanması

Toplam klasör sayısı = 1.318

Biçimlenmiş klasörler = 1

Fazlalık klasör parçaları = 0

Ana Dosya Tablosu (MFT) parçalanması

Toplam MFT boyutu = 165 MB

MFT kayıt sayısı = 38.324

MFT'nin kullanımdaki yüzdesi = 22 %

Toplam MFT parçalanma miktarı = 2

--------------------------------------------------------------------------------

Parçalar Dosya Boyutu Birleştirilemeyen dosyalar

Yok

_____________________________________________________________________________________

E:\sürücüsü için "diskeeper" programını indirip onunla yapacağım E:\ sürücüsünü birleştirmeyi inşallah türkçesi vardır

E:\ sürücüsüne dosyalarımı taşıdım ve şimdi, biçimlendirecem D:\ yi biçimlendirmede 2 secenek var hızlı biçimlendir ve sıkıştırmayı etkinleştir diye bunları işaretleyerek mi biçimlendirim yoksa ikisini veya birini işaretleyerekmi iyi bir biçimlendirme olması için hangileri işaretli olsa daha iyi olur bi sorum daha var biçimlendirme menüsünde Ayırma Birim Boyutu :512bayt-1024bayt-2048bayt-4096bayt ve birde Varsayılan Ayırma Boyutu diye bir secenek var

Ayırma Birim Boyutu hangisi secenek ol seçili olsa daha iyi olur seninde başını iyice agrıttık ama kusura bakma başka ilgilenen yok kardeş sağolasın tekrardan. :D

SAYGILARIMLA

D diskine sağ tıkladınız.sonra biçimlendir dediniz.bundan sonra hiçbir ayara dokunmadan gelen ekranda doğrudan Başlat a bas.

Kolay gelsin.Saygılarımla

NOT:Eğer D diskinizde sisteme ait bir dosya veya salt okunur olarak işaretlenmiş bir dosya varsa windows biçimlendirme yapmayacaktır.Buna da dikkat et

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...