Jump to content

Bilgisayar Sistemi Toplama

ayarci67

Recommended Posts

anakart gigabyte olsun ramlarin kingston marka olsun ekran kartın msı hard diskin samsung işlemci core 2 do intel al modellerine makinayı toplatçağın yerdeki satış temsilcisine sor derim ben onlar seni yönlendirirler

kardes polemiki bırakın anakartı intel al bence cünki en sağlam garanti ve bozulmazlık onda en hızlısı değil belki ama kesinlikle en uzun ömürlü ve stabil olanı

ram ne aldıgın önemli değil ben twinmos kullanıyorum sonderece memnunum işyerimde kingstone var ondan da memnunum fark yok artık ram ler en sağlam ve arızasız parçalar olmaya başladı.. (erciyes üni teknik servisinde staj yapma serefine nail oluyorum burda p3 bilgisayarlarımız var fi tarihinde alınmıs p3lerin intel olanlardan 2 si arızalı (60 pcden ve geçen uzun zamandan bahseridiyorum.) ama halen sağlamlar.. birde via cipli markasini bilmediğim aynı zamanda alınmıs bir anakart var bir coğunun kondansatörleri sismiş patlayacam ben dio zaten yarısı da calısmıyor..)

birde diyelim monte ederken yanlış yaptın anakart yandı işlemci yandı ver garantiye aynen yenisini veriyorlar koşulsuz bizim teknik servisci bi abi vardı adam işlemcinin cipini delmiş anahtarlık yapmıs sonra işlemci lazım olmus garantiye gönderdi yenisi geldi dio :) intel cok harika bir garanti anlayısı var..

ekran kartı da nvidia 8800 GT öneririm.. 410 ytl idi oyun oynamayacağım fazka dersen 8600 Gt al

(benim kafem olsa paso oyun oynarım simdi stajdan geldi yoruldum ama bi hl2 oynamadan yapmayacağım :) )

ram in markadan ziyade 2x1 olmasına dikat et bence cift olunca dd2 iler daha verimli çalısıyor..

ama evde amd kullanıyorum msi anakart cookta memnunum sadece garanti açısından düşündüğüm için intel işlemci ve anakart öneririm(işlemci e21XX alabilirsin 2140 2160 2180 düşük voltaj tüketimi ile ısınma coook az.. (bu da sessizlik sağlıyor) testlerde de amd x2 3800+ yı geçiyor .(bu da benim işlemciyi geçiyor demek :) )

Arkadasım bı kere amd den sasma neden cafe ısındesın msı alkı oyun oynanabılsın kıngston alkı hızlı calıssın segate alkı 5 yıl garantın olsun benden bu kadar derım ıyı bır pc ıcın parcaların bırbırıne uyumlu olması lazım sana www.demo.com.tr tavsıye ederım orda kendın topla ondan sonra arastır :):):)

Ayda 4-5 makina seçip kuran ve sürekli birilerinin makinalarına arızaya, win kurulumuna giden, ayrıca zaman zaman da internet kafe kuran birisi olarak tecrübelerimle şunları söylelyim.

İşlemcinin çift çekirdek olması boşa bir masraftır internet kare için , çünkü oraya gelen insanlar adobe photoshopu açıp, müzik dinlerken movi maker ile video oluşturmayacaklar.En fazla olsa olsa kantır kapışırlar :) Bu sebeple tek çekirdekli ama yüksek hızlı (ghz) bir işlemciyi tavsiye ederim ama maalesef her iki işlemci üreticisi de artık çift çekirdek altınca piyasaya işlemci sürmüyor artık . İşlemcinin markası ise asla şaşırma Amd olsun. Tabi yok benim işlemcim intel diye kasıp ve kasılıp kalmak istiyorsan sen bilirsin.

Hangi amd dersen şu an var olanlara göre yazacağım minimum X2 athlon 3800 maksimum ise x2 athlon 6000 dir.

Gelelim anakarta ; en stabil ve sorunsuz anakartlar şu an gigabayt ta.Ama asusun sömürüsünden bulabilirsen piyasada al.Sana bilgisayarcılar asus m2n i tavsiye edeceklerdir ama benim tavsiyem o kartın ederi 40 usd ( başka para etmez) verirseler al .fakat 80 den aşağıya satan olmaz.Gigabaytın nvidia 6100 serisi anakart sorunsuz ve hızlı bir anakart olarak işini görür.

Ram olarak kingtondan şaşma bir tane 1ghz bir tane de 512 mb yeterli 800 mhz olmalarına özen göster ( dual olması için)

Hdd muhakkak seagate al.Samsunglar ghostta seni yarı yolda bırakır habire garantiden gelecek diye beklersin.

Ekran kartında birinci öncelik pasif sogutmalı kart olmalı yani fansız olsun.çünkü hiçbir internet kafeci gecenin bir yarısı mekanı kapatıp da pc nin içinin tozunu alacak kadar orada daha fazla kalmak istemez.Ve her pc de ilk cızıltı yapıp arıza yapan fan ekran kartlarının fanıdır zira yer öekimine ters yapıda olurlar. Marka isteresen ise leatek al derim habire bozulup yanmaz.

Kasa olayı çok önemli değil ama içindeki power suply önemli.Bu sebeple gerçek 300 watt olmayan ürünlerden uzak dur.Aopen ve asus olabilir .

webcam için ise rexpo 6 mp lik iyidir.a4 tech önerilerine kulak asma. inanmazdan her ikisini de tam ekran yap ve dene. Tabi fiatları birbirine yakın iki webcam için söylüyorum.

Monitör de söylemeye gerek yok ister crt ister lcd samsung.

Yazıcı için lazere aldanma mürekkep püskürrtmeli hp lerden al.dolumunu kendin bile yapabilirsin.yazıcıda asla çipli modellerden alma bir günlük hasılatın kartuşa gider.

Soracakların olursa yaz yine cevaplarım.

big tower kasa(enermax veya tt shark)

en az 600 w güç kaynağı

asus anakart( p35 veya nvidia 680 sli chipsetli)

ocz ddr2 800 4 gb ram (4*1 veya 2*2) platinium

8800 gt ekran kartı(512 mb 256 bit)

250*2 seagate hdd

intel c2d 6750 veya 6850 işlemci

zalman 9700 işlemci sogutucu(veya ninja)

arctic cooling kasa fanları ve termal macun..

kasılmasın dediğin için şuan param olsa alacağım( ki sıfıra yakın ihtimal :D ) hayalimdeki sistemi yazdım

direk en pahalılarını yazmış diye düşünme çünkü çok daha pahalıları var...

ama buda bütçeyi zorlayabilecek bi sistem...

donanımların tamamını özellikle tavsiye ederim..(sadece ana makina için tavsiye ederim diğer makineler için amd x2 4000 işlemci yeter.oyun ağırlıklı düşünüyorsan diğer makinelere 8600 gt - yaklaşık 180 ytl- ekran kartı yeter)

big tower kasa(enermax veya tt shark)

en az 600 w güç kaynağı

asus anakart( p35 veya nvidia 680 sli chipsetli)

ocz ddr2 800 4 gb ram (4*1 veya 2*2) platinium

8800 gt ekran kartı(512 mb 256 bit)

250*2 seagate hdd

intel c2d 6750 veya 6850 işlemci

zalman 9700 işlemci sogutucu(veya ninja)

arctic cooling kasa fanları ve termal macun..

kasılmasın dediğin için şuan param olsa alacağım( ki sıfıra yakın ihtimal ;) ) hayalimdeki sistemi yazdım

direk en pahalılarını yazmış diye düşünme çünkü çok daha pahalıları var...

ama buda bütçeyi zorlayabilecek bi sistem...

donanımların tamamını özellikle tavsiye ederim..

sistem güzel ama sli bence gereksiz bir teknoloji 2 kart takınca 2 kat performans farki yaramıyor ki %30 fln fark ediyor..(gereksiz derken sli gereksiz anakartta.. ama kasa iile sogutucu seciminizi özellikle beğendim.. 1000 W lik güç kaynakları cıkmıs bu da dipnot :D )

birde 40 bilgisayarlı internet kafeler biliyorum x2 amd 4000 gullanıyorlar 2 gb ram li gül gibi çalısıyor sıfır takılma

ya da biizim alt taki kafe p4 3.0 1 gb ramli 25 pc li kafesi var o da kasmıyor.. bence ağ kablolarını 1000 lik cekmek lazım(sanırım kablo değil switch ve ethenetle ilgiydi 1000 oması) onu cek 30 dan fazlaysa bilgisayar sayın yoksa bu performans heba olur

Ben cafeciyim ama yardımcı olmuyacağım çünki insanlarla uğraşmak çok zor işten anlıyorsan tamir bakım işi yap daha iyi kafan rahat olur ama illada yapıcam dersen gel devredeyim 20 pc 4 playstation var acayip bıktım tamir işi yaparım ben

arkadaşlar ilginize çok tşk ederim saolun fakat bana marka ve fiyat olarak düzenlerseniz bir düzen yapacam

ayrıca "kafeciler halen varmı diyen arkadaş kendini bir şey zannediyor galiba" yada evden dışarı çıkmıyor cafenin ne oldugunu bilmiyor..!

Şimdi birinci öncelik kaç makina yapacaksın ve bu iş için harcama yapacağın miktar nedir.

sonra bu cafeyi açacağın muhitteki int. cafe saat fiatları nedir ve sen ne tür bir yer açacaksın. İnternet kafe açacağın yer çok önemli şayet o bölgede ihtiyaç yok ise istersen 16 çekirdekli işlemci , 1 gb ekran kartı vs. çok uçuk bir makina da yapsan sadece kendini daha da batırmana yarar. örneğin İzmir de bazı kafeler gidip görmedim ama 3-4 ayda bir ekran kartını yeni model ( 500 usdlik ) bir yenisi ile değiştiriyorlar fakat internet saati 3-5 ytl. Şayet böyle uçuk bir yer planlıyorsan makinaların adet fiyatı 1500-2000 usd+kdv yi bulur.

Ama normal bir internet kafe açıyorsan 900 ytl ye 19 samsung lcd li ve çift çekirdekli bir donanım oluşurulabilir.

Bunun yanında ana makinaya normal 50-60 usd lik bir ups ( kesintisiz güç kaynağı) da alman şart.Elektrikler bir giittimi hesaplar da uçuvermemesi için.

normal işevi olan bir cafe için ben şu an bunları alırdım.daha yukarıya kaçmanın bir manası yok.

MBA-GIGABYTE M61P-S3 NF6100/AM2/PCI-E/DDR2

AMD-ATHLON AM2 4000 A64 X2 DUALCORE 940 PIN B

RAM-KINGSTON 1GB 800Mhz DDR2 PC6400

RAM-KINGSTON 512MB 800Mhz DDR2 PC6400

HDD-250GB SEAGATE 7200 SATA2 8MB(ST3250310AS

VGA-LEADTEK PX8500GT TDH 256MB GDDR2 PCI-E 12

MNT_LCD-17 SAMSUNG 740N SİYAH LCD MONİTÖR 8ms

ATX-AOPEN ES50A-A37 300W SIYAH

KLAVYE-A4 TECH KB8+OP-620D SIYAH MULTIMEDIA

WK-INCA IC-3562 EXCLUSIVE 6 MP. USB WEBCAM

bu donanımı 740 usd kvd dahil albilirsin.

Arkadaşlar merhaba,

Ben 10 yıllık internet kafecilik yapan birisi olarak geçen hafta istemeyerekte olsa faaliyetlerime son verdim . Bu nedenle böyle bir soru yönelttim . Bu zor işi sürdüren tüm meslektaşlarıma başarılar ve hayırlı kazançlar dilerim. Ex-cafeci.

INTEL E6750 Core2 DUO 2.66 GHz Socket 775 4MB, 1333 MHz

ASUS P5K-E WiFi/AP, P35, DDR2, PCIExp, Socket 775, Core 2 Duo, 1333

KINGSTON 1024x2 (2048) MB DDR2 667 MHZ RAM

SEAGATE 320 GB HDD SATA II NCQ 16 MB

ASUS EN8500GT SILENT 512 MB, PCIExp Ekran Kartı, Direct X10, DDR2, 128 bit

LG DVD-RW H632NB 20X DVD-RW Double Layer Siyah SATA

ASUS A45GA-450W, ATX12V, Ver 2.0

böyle bir sistem topladım uyumluluğunu değerlindirirseniz sevinirim.

• 5 hafta sonra ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...