Jump to content

Aralarındaki Farkı Ogrenmek İstiyorum

oca57

Recommended Posts

arkadaslar bir pc aldım pc intel pentium dual core bu ne anlama gelıyor bırde bır pc daha begendıydım oda intel pentium core2 duo bunların aralarındaki farkı kısaca anlatacakolan arkadaslar var mı acaba simdiden tsk

dual core dediği

pentium 4 ten sonra gelen pentium d nin yerini alan seri..

ama p d eski nesil üretim tekniği ile üretiliyordu dual core ise yeni nesil

core 2 duo ise gelişmiş ve daha performanslı işlemciler(2 çekirdekliler içinde)

yani kısaca dual core işlemciler core 2 duonun kırpılmış biraz kısıtlanmış versiyonları ama overclock la

core 2 duo lara yaklaşabiliyorlar çünkü yeni nesil..

ofis pc leri için celeron serisi(tek çekirdek),giriş seviyesi ev kullanıcıları için dual core

orta ve üst düzey kullanıcılar için ise core 2 duo ve core 2 quad lar var anlayacağın..

umarım yeterince anlatabilmişimdir :clapping:

dual core dediği

pentium 4 ten sonra gelen pentium d nin yerini alan seri..

ama p d eski nesil üretim tekniği ile üretiliyordu dual core ise yeni nesil

core 2 duo ise gelişmiş ve daha performanslı işlemciler(2 çekirdekliler içinde)

yani kısaca dual core işlemciler core 2 duonun kırpılmış biraz kısıtlanmış versiyonları ama overclock la

core 2 duo lara yaklaşabiliyorlar çünkü yeni nesil..

ofis pc leri için celeron serisi(tek çekirdek),giriş seviyesi ev kullanıcıları için dual core

orta ve üst düzey kullanıcılar için ise core 2 duo ve core 2 quad lar var anlayacağın..

umarım yeterince anlatabilmişimdir :clapping:

saolasın kardes benım aldıgım daha dogrusu yarın gelecek olan pc dual core yanı anladıgım kadarıyla tek cekırdeklı degıl mı?

biraz pc den bahsedeyım sıze guvenım sonsuz

intel pentıum dual core 2.2 ghz

2gb ram

512 expres ekran kartı

250 gb sata

19inc lcd monıtor

bu arada markayı soylemıyım barı soylersem reklam falan olur bu arada ozellıkler guzel mı

Ekran Kartı Modelini Öğrensen İyi Olur Nvidia GeForce 8800 Gt Olursa Hiç Sıkıntı Çekmezsin

yok ya nerden ogreneyım ozellıklerınde pcı express ekran kartı yazıyo bende ndivia dan yanayım ama yoktu daha dogrusu bıraz pahalı olanlara koymuslar anlayacagınız bır 256 mb lık bos alan bırakmıslar ona artık takarım 256 mb lık ekran kartı ne kadardır sizce??

hayır senin işlemci çift çekirdek ama giriş seviyesi çift çekirdek...

ama bencede ekran kartı daha önemli..

yanı benım esas sorum oydu cıft cekırdek olup olmadıgı ben bır ıslem yaparken bır diger işlemide yapabılcekmıyım pc yavaslayacakmı soru bu giriş seviyesi çift çekirdek ne anlama gelıyor

yanı benım esas sorum oydu cıft cekırdek olup olmadıgı ben bır ıslem yaparken bır diger işlemide yapabılcekmıyım pc yavaslayacakmı soru bu giriş seviyesi çift çekirdek ne anlama gelıyor

Arkadaşım Merhabalar

core duo fiziksel olarak tek çekirdektir ancak HT teknolojisi sayesinde çift çekirdek mantığı ile çalışır.

core duo 800 mhz 64 bit veriyolu hızına maximum overcloockuz ulaşabiliyor. 64 Bit performansı Core 2 duo ya göre Ram adresleme yaparken ki ısınma ve gecikmelerden kaynaklanan bir düşüklük yaşanmakta

core 2 duo ise gerçek çift çekirdek fiziksel anlamda

core 2 duo şu son gelen 45 nm teknolojişi ile 1600 mhz 64 bit SSSEE özelliklerine sahip olabiliyor.

ama şuanki windows xp işletim sisteminin çalışma mantına bakarsak eğer yük dağılımı gibi bir fonksiyonu üstlenememektedir.

windows vista da ise bir işlem tek çekirdekle yapılırken yeni başlatılatılacak bir işlem yükün tamamına yakını 2. cekirdeğe verilir. bizim çalıştırmayıpta windows un kendi işlemleride aynı şekilde dağıtılmaktadır.

linux tarafındada yapı daha farklı işletim sisteminin kernel ve servisleri için bir çekirdek ve üzerinde çalışacak herşey için 2. çekirdek kullanılmaktadır. ( kernel 2,4 üzeri )

Bİr forumda okumuştum bu sorunun aynısını.. Bir eşek ile at arasında ne fark varsa o kadar fark vardır. ( At pahalı hızlı gider, eşek ucuz yavaştır ata göre.)

:clapping:

saol abi sana soleyecek lafımız yok sadece ben bır pc aldımda yanı nsl bırsey oldugunu ogrenmek ıstedım calısma bakımından geldıgınde zate vistayı kaldırıp xp kuracam

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...