Jump to content

Acer Aspire 5920g

Korkut_Ata

Recommended Posts

Arkadaşlar, bilgisayar üzerine çalışan bir vatandaş bana Vistada ilk açlışta imaj almana gerek yok demişti. Ben de almadım. Zaten bilgisayarı ilk açtığımda recovery yaklaşık 1 saatte kendisi otomatik kurdu. Bana da bir şey sormadı. Ben de galiba bunun imajı kendi içerisinde dedim.

Şimdi doğru düşünmüş müyüm.

Bildiğiniz gibi Alt + F10 geri yükleme özelliği sunuyor. Oradaki fabrika ayarlarına geri dön komutu acaba benim bilgisayarı ilk açtığım konum mudur? Yani ben bilgisayarımı ilk güne döndürebilmiş olacak mıyım... İçerisinde yüklü olan tüm özellikleriyle birlikte..

İlk geldiği haliyle...

Zaten biliyorsunuz artık yanında DVD vermiyorlar. Sistem kendi içerisinde oluyor...

Evet dostum ilk aldığın sisteme geri dönmüş olavcaksın ama sana şidetle erecovery bölümünden acer factory default diski yapmanı ONERİYORUM Bende acer kullanıcısıyım ilerde basına gelecek sıkıntılardan seni bu disk kurtaracak dula-layer bir dvd ile 1 disk yedek alabiliyorsun..

HD

• 10 ay sonra...

arkadaşlar bilgisayarda bir sorun oluştu ve sonunda tnctr vista ile formatlandı.çünkü kendi alt+f10 özelliğinde type mismatch hatası veriyordu.recovery de yok şu anda, alt+f10 da çalışmıyor şimdi.eski orjinal vistayı nasıl geri getirebilrim biliyor musunuz?

Aklımda bir fikir var aslında.Tahminim bu alt+f10 olayında boot.ini dosyasını kullanıyor eğer bu dosyayı bulabilirsem sorunu çözeceğimi düşnüyorum.Bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim.

benimde aynı notebook tan sorunum var.Vista olarak geldi ve 2 adet dvd ye sığan recovery oluşturdum.Daha sonra xp yükledim.Ancak 1 yıl sonra vistaya dönmek istedim sorunla karşılaştım.Yükleme esnesında 2 dvd'yi de başarıyla yükledim.Ancak kapanıp açıldığında 3 seçenek sunuyor ve boot.ini dosyası bulnamadı gibi mesaj veriyor şaşırdım.yardım lütfeeennn..

• 4 ay sonra...
benimde aynı notebook tan sorunum var.Vista olarak geldi ve 2 adet dvd ye sığan recovery oluşturdum.Daha sonra xp yükledim.Ancak 1 yıl sonra vistaya dönmek istedim sorunla karşılaştım.Yükleme esnesında 2 dvd'yi de başarıyla yükledim.Ancak kapanıp açıldığında 3 seçenek sunuyor ve boot.ini dosyası bulnamadı gibi mesaj veriyor şaşırdım.yardım lütfeeennn..

aynı problemi yaşıyorum su an. çözümünü bulduysanız paylaşır mısınz?

bilgisayardan anlıyorsanız aşağıda anlattıklarımı uygularsanız ,recovery geri gelir, ben daha önce uyguladım ve geri geldi,bende recoverya hiç ulaşamıyordum vista çökmüştü, sonra xp kurdum ,aşağıdakileri uyguladım ve recovery geldi...

Ilk hamle olara bios a giriyoruz ve d2d recovery enable yi disable yapiyoruz kapatiyoruz.

Partition magic, gpedit gibi parttition programlariyla gizli partition olan pqservice isimli partitionu gorunur yapiyoruz ki buda partition numarasini 07 yaparak oluyor. yada bu işlemi partitiom find adlı programla da yapabiliriz ki ben bunu kullandım şuradan indirebilirsiniz ve bu programla gizli partitionu görünür hale getirebilrsiniz

Please register to see this content.
neyse görünür hale getirdikten sonra

Icinden mbrwrwin.exe ve rtmbr.bin isimli dosyalari bulup bunlari c: nin icine kopyaliyoruz. (eger bu islemi yapamazsaniz ki biraz karisik, bilenlere basit ama bilmeyenlere zor.)

Ve bu islem bittikten sonra yapacaklarimiz cok basit.

Baslattan + calistir+ ve cmd yazdiktan sonra entere bas sebebi win98 deki gibi dos komut sayfasinin gelmesi.

Ilk basta (C:\>) olmadigi icin (C:\>) olana kadar (cd..) yaparak entere basiniz. (C:\>) oldugunda yazacaginiz sey sudur.

mbrwrwin install rtmbr.bin yani C:\>mbrwrwin install rtmbr.bin evet bu komuttan sonra entere basiyorsunuz., iki tane ok alt ata çıkıyor. Evet islem tamam bilgisayarini yaniden baslatiyorsunuz biosa girip disable yaptigimiz d2d recoveri yi enable yapiyoruz ve Alt + F10 recoveri komutumuz yani kurtarma konsaolumuz geri geldi güle güle kullanin arkadaslar

• 4 ay sonra...

selam arkadaşlar

cihazım acer 5230

pqservice duruyor fakat içinde bahsettiğiniz iki dosya yok. rytools dahil bütün klasörleri inceledim. fakat bu pqservice içinde boot.ini isimli bir dosya var. notepad ile açtığımda pek anlamamama rağmen windows xp professional falan yazıyo. sanırım boot yerini xp olarak algılıyo. ve xp kurulu olan partition 4 ten boot etmeye çalışıyor. bunu pqservice olan bölüm yani partition 1 yapabilirsem sorunu çözmüş olurum sanırım.bu boot in dosyasını nasıl doğru bir şekilde editlerim?

şunuda belirteyim

pqservice bölümü yani yaklaşık 8 gb olan partitionun image ını aLDIM. ve buradan boot etmeyi denedim yine hüsran...

yokmu derdime bir çare :D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...