Jump to content

Her Bilgisayara Uygun Ghost İmajı

bigisayar

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar, 2 dadikalık format diye bişey duydum... bir Ghost imajı varmış... ve her bilgisayarla uyumlumuş...

bilgisayarlara format atmak yerine bu imaj kulanılıyormuş....

Bu konu hakında bilgisi olan arkadaşlar duruma el atsın : )

her bilgisayara uygun imaj yok.. aldıgın imaj sadece kendi pcne done bilirsin..

forumda ghost xp var o daha farklı birsey...

Acronis_Universal_Restore_Boot_CD var bununla oluyor diyorlar ama serverdamı yada homedemi oluyor onu adam gibi aciklayan birde nasıl yapıldıgını yazan bir yer bulamadım

bide bişi sorcam

image ile xp yi nası kuruyoruz bilen varsa acıklayabilirmi?

Ghost a göre anlatayım;

C: bölümüne daha önce aldığımız yedeği yükleyeceğiz, C: veya D: bölümünde ghost.exe dosyası olmalı.Programın FAT32 dosya sistemli bölümde olması gerekiyor.Yoksa dos ortamında sistemi başlattığımızda ghost u görmüyor.

Öncelikle .GHO uzantılı imaj dosyası başka hdd bölümünde olacak.Bu tabi normal Ghost için söylüyorum.CD den veya başka bölümden yedek işlemi hiç yapmadığım için bilemiyorum.İmajım, D: NTFS bölümümdedir.Oradan yüklerim hep.

CD ye imaj yazıp CD den yükleyen ghost ta mevcut.

Bu aşamada bize Windows 98 başlangıç disketi veya Windows 98 CD si gerekli.

Win 98 CD sine göre;

Açılışı CD rom/rw a ayarlıyoruz.Win98 CD mizi takıyoruz.BIOS tan veya yeniden başlatırken F8 e basarak.

Boot from CD yi seçiyoruz.

CD ROM desteği olmadan başlat ı seçiyoruz.

A: ya düşüyor.

C: yazıp enter a basıyoruz.D: bölümü Fat32 ise D: ye giriyoruz.(ghost.exe hangi bölümde ise oraya)

ghost yazıp enter a basıyoruz ve program açılıyor.

-Local>

Partition>

From image tıklayıp sonra daha önce aldığımız imajı seçip Open a tıklıyoruz.

Kısaca 2 dikkat edilecek husus var normal ghost için;

-Ghost programı FAT32 dosya sisteminin olduğu bölümde bulunacak,

-İmaj dosyası NTFS dosya sistemli bölümde bulunacak.

Elimden geldiğince açıklamaya çalıştım..Ben bu şekilde yedek alma işlemimi yapıyorum.

Forumda daha ayrıntılı ve resimli biçimde anlatımı vardı.Oradan da yararlanabilirsin.

bide bişi sorcam

image ile xp yi nası kuruyoruz bilen varsa acıklayabilirmi?

cd den ön yükleme ile

msn dos kipinde

D: <<< Normalde olmadımı E F Denersin.

sonra CD GHOST

GHOST seçeneği çıkarsa

direk tekrar GHOST yazıyoruz

ekran çıkacak Tab tuşuna basarak imajı gösterip ok diyorsun bu kadar.

her bilgisayara uygun imaj yok.. aldıgın imaj sadece kendi pcne done bilirsin..

forumda ghost xp var o daha farklı birsey...

Acronis_Universal_Restore_Boot_CD var bununla oluyor diyorlar ama serverdamı yada homedemi oluyor onu adam gibi aciklayan birde nasıl yapıldıgını yazan bir yer bulamadım

arkadaşım ben acronics true image kullanıyorum. bunu biraz araştır bende internetten araştırdım ve sonuç olarak şunu söyliyeyim bu programın boot cd si var sen oluşturabiliyosun bu cd yi yada hazırda indirebilirsin.ben bu boot cd si ile aldığım imajı en az 10 degişik pc ye attım. toplam 5 dakika içinede bitiyor.isterse pc de vista kurulu olsun 5 dakka sonra xp oluyo hemde aldığın imajın aynısı aynen karşında full. birde unutmadan bir tiyo vereyim imaj alacağın zaman pc nin driverlarını ve ekran kartı cd lerini kurmaki diger bilgisayarlarada o imaj uysun.önce temiz bir xp kur sonra m.player11,msn,ofice,nero vs.herşeyi kur aklına gelen sonra al imajını sonra bu imajı istediğin pc ye at isterse xp tam göçmüş olsun pc yi açamaz hale gelse bile oluyor.tabii sadece kendin için kullanacaksan tüm herşeyini kur driver cdlerinide yani öyle imaj al problem oldumu o imajı kullanırsın yani sonuç toplam 2 ila 5 dakikada format atılıyor yeterki elinde imajın olsun iyiçalışmalar ve araştırmalar internette resimli anlatımları mevcut

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...