Jump to content

Pc Format Sorunu

babyface

Recommended Posts

arkadaşlar yeni bir problemle başım fena halde dertte.

olay kısaca şu;yeni alınan bir hdd ye (seagate 160gb) arkadaşın bilgisayarında format atılamıyor.cd boot edio,kur dosyaları yüklüyor tam işletim sistemlerini denetleyecek "Bekleyin..." die sol alt köşede bi yazı çıkıyor ve o andan itibaren hiç bi şekilde ilerlemiyor

işin ilgincide benim pcye bağladığımızda (p4v800x asus anakart) format atıyoruz,windowsu açıyoruz yani herşey normal.

bu sorunun çaresi nedir acaba <_<

ram slotlarına bi temizlik yapmayı deneyebilirsin...

başka cd sürücüsü deneyebilirsin...

bios güncellemesi deneyebilirsin...

ankartın pilini çıkar tak (biosonu resetleyip) deneyebilirsin...

başka hdd takıp format atmayı deneyebilirsin...

başka cd ile format deneyebilirsin...

ekran kartından da olabilir...

ide veya sata kablolarını değiştirip deneyebilirsin...

ram slotlarına bi temizlik yapmayı deneyebilirsin...

başka cd sürücüsü deneyebilirsin...

bios güncellemesi deneyebilirsin...

ankartın pilini çıkar tak (biosonu resetleyip) deneyebilirsin...

başka hdd takıp format atmayı deneyebilirsin...

başka cd ile format deneyebilirsin...

ekran kartından da olabilir...

ide veya sata kablolarını değiştirip deneyebilirsin...

ramde bi problem olduğunu sanmıyorum,kendi ramimi taktım denedim olmadı...

3 tane xp cdsi denedim gene olmadı...

2 tane değişik hdd denedim gene olmadı...

masterl,slavleri on,off yaptım gene olmadı...

<_<

HDD ide mi satamı kabloları değiştirmeyi denesen ve sata veya ide girişlerini değiştirerek...

veya tnc xp cd ile açıp hiren bot cd nin partition magic ile "C" silip denesen...

bide bios pilini çıkarıp dene veya bios güncellemesi yaparak...

bunun bir sürü sebebi var ( dahiliye uzmanı gibi konuştum :drinks:)

1) cd rom da sorun olabilir ( Çözüm : başka cd rom dene )

2) cd de sorun olabilir ( Çözüm: Başka bir cd ile formatlamayı dene )

3) HDD MBR sorun olabilir ( HDD garantiye ******ür değiştir kısacası )

4) SATA değil demişsin eğer sata anakart destekliyse bundanda kaynaklanabilir.

5) Başka bir işletim sistemiyle kurmayı dene

Yukardaki bazı yazdıklarım komik gelebilir ama inan bunlardan çok sorunlu olanlar gördüm. Benim tahminim ise SATA destekli bir Anakart kullanmış olman. Eğer değilse bir ihtimal tabi ufak bir ihtimal Data kablosunu değiştir... Kolay gelsin...

Başlığı format sorunu diye açmışsınız ama sanırım kurulum disk listesi menüsüne hiç ulaşamıyor. Anladığım kadarıyla diskiniz ide. Bağlantıyı yaparken ide kablosunun ucuna bağladığınız diski master, ortadaki sokete bağladığınız diski slave olrak ayarlamanız gerekiyor. MAster slave ayarını yaptım demişsiniz ama bu şekilde olup olmadığını kontrol ediniz. Bir de biosun diski tanıyıp tanımdağına dikkat edin. Bunu öğrenmek için bios içerisindeki bağlantı kanalına göre pc ye bağlı olan disk listesini kontrol ediniz. Şayet disk görünüyorsa sorun yoktur. Görünmüyorsa bağlantı kablonuzu ve master slave ayarlarını belirttiğim gibi kontrol ediniz.

biostan diski görüyorum,kurulum normal bi şekilde başlıyo fakat kur dosyaları yüklemeyi bitirdikten sonra bölümü sil,bölüm oluştur,diski biçimlendir menülerinden oluşan ekrana geçemiyorum,sol altta belirttiğim gibi "Bekleyiniz..."diyor ve o ekranda dakikalarca bekliyor (hatta bir keresinde yazıya uydum ve 30 dk. bekledim :rolleyes2: )

bios ayarlarınızı yaptığınızı f10' la biostan çıktığınızı söylüyorsunuz , format atamadığınızı cd yi değiştirip öyle deneseniz belki windows cd 'sinde çizik olabilir

bios ayarlarınızı yaptığınızı f10' la biostan çıktığınızı söylüyorsunuz , format atamadığınızı cd yi değiştirip öyle deneseniz belki windows cd 'sinde çizik olabilir

dediğin tabiki olası birşey ama,aynı hddyi kendi kasama bağlıyorumn herşey normal

kendi makinama takılıyken hdd açılıyo,kendi makinama bağlıyken format bile attım

ama arkadaşın kendi kasasına bağladığımızda bahsetmiş olduğum sorunlar baş gösteriyor.

ana kartta bir sorun var dicem ama o sorun nedir tam olarak onu kestiremiyorum...

Arkadaşlar demişler ama galiba sen denememişsin dostum bios update dene vista ile kurulumu yapmaya çalış ve anakartta iki adet ide bölgesi vardır anakarta takdığın ide yerini ve kabloyuda değiştirmeni öneririm.bunları denersen sorun ortaya çıkar ve çözüme ulaşırsın şimdiden kolay gelsin

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...