Jump to content

Yetersiz Disk Alanı Sorunu?

Bilinchard

Recommended Posts

Disk dolu gözüküyor derken C'ye sağ tıkladığınızda özellikler içinde disk kullanımının tamamını dolu mu gösteriyor?

Şayet şekilde boş alan varsa Sistem Özellikleri içinde Başarım ve performans altındaki Sistem Dosya Takas alanını azaltmayı deneyiniz. Windows genelde bu alanı otomatik olarak 1,5-2 GB olarak ayarlar.

Diskte boş alan yoksa Disk Temizleme siihirbazını kullanarak yer açabilirsiniz.

Disk dolu gözüküyor derken C'ye sağ tıkladığınızda özellikler içinde disk kullanımının tamamını dolu mu gösteriyor?

Şayet şekilde boş alan varsa Sistem Özellikleri içinde Başarım ve performans altındaki Sistem Dosya Takas alanını azaltmayı deneyiniz. Windows genelde bu alanı otomatik olarak 1,5-2 GB olarak ayarlar.

Diskte boş alan yoksa Disk Temizleme siihirbazını kullanarak yer açabilirsiniz.

Disk'e yüklenen toplam miktar 1.18 gb ama disk dolu gözüküyor. 5 gb'da sadece 230 mb boş. Disk temizleme pek işe yaramadı.

Disk'e yüklenen toplam miktar 1.18 gb ama disk dolu gözüküyor. 5 gb'da sadece 230 mb boş. Disk temizleme pek işe yaramadı.

C sürücüsündeki klasörlere (windows+ program files) sağ tıklayarak toplam kapasitelerine bakabilir misiniz? Şayet bahsettiğiniz gib toplam 1,2 Gb gözüküyorsa C sürücüsü yanlış formatlanmış olabilir.

C sürücüsündeki klasörlere (windows+ program files) sağ tıklayarak toplam kapasitelerine bakabilir misiniz? Şayet bahsettiğiniz gib toplam 1,2 Gb gözüküyorsa C sürücüsü yanlış formatlanmış olabilir.

Zaten toplam boyuta öyle baktım da, yanlış format nasıl oluyormuş? Ben direkt F disk çekip böldüm.

Zaten toplam boyuta öyle baktım da, yanlış format nasıl oluyormuş? Ben direkt F disk çekip böldüm.

C ye sağ tıklayıp özelliklere girince kullanılan alanı pasta grafik olarak gösteriyor. Pasta grafikte Toplam alan, kullanılan alan ve boş alan daha iyi gözüküyor. Şayet diskiniz 5 gb olarak biçimlenmişse toplama alanın bu civarda gösterilmesi lazım. F disk yaptığınıza göre 98 kullanıyorsunuz. Dediğim gibi diskinizin kapasitesiyle ilgili daha detaylı bilgi almaya çalışınız. Bir de ilk mesajda dediğim takas dosya büyüklüğünü azaltın.

Neden şu olabilir.Windows ram inizin 1.5 katı kadar olan kısmını pagefile.sys olarak alır.Eğer 1 gb raminizn varsa 1.5 gb alan tutulacaktır.Bunu D diskinizde ayarlayın.

Size 3 temizleme yol göstereyim.Ben her üçünü de kullanırım.

1.Sisteminizn mutlaka acronis veya norton ghost yedeğini alın.Eğer varsa

A.Bilgisayarın tarihini 2012 ye alın.

B.Disk temizlemeyi çalıştırın.İşlem bittikten sonra tarihi 2008 e alın

2.yöntem

C:\WINDOWS\system32\dllcache içindeki tüm dosyaları silin.Bu dosyalar windows dosya koruması içindir.Acronis veya norton ghost yedeğiniz varsa tamamen gereksizdir.

3.

Windows un hibernate özelliğini kapatınız.

Saygılarımla

C ye sağ tıklayıp özelliklere girince kullanılan alanı pasta grafik olarak gösteriyor. Pasta grafikte Toplam alan, kullanılan alan ve boş alan daha iyi gözüküyor. Şayet diskiniz 5 gb olarak biçimlenmişse toplama alanın bu civarda gösterilmesi lazım. F disk yaptığınıza göre 98 kullanıyorsunuz. Dediğim gibi diskinizin kapasitesiyle ilgili daha detaylı bilgi almaya çalışınız. Bir de ilk mesajda dediğim takas dosya büyüklüğünü azaltın.

Xp Sp3 kurdum. Ordada aynı göstergeler var. takas olayını anlamadım en azından performans kısmında göremedim. Sanal Bellek'ten bahsetmiyoruz değilmi?

c sürücüsünde xp kurulu ise xp en az isteği 8 gb oldugu için doğal olarak uyarı veriyor disk ayalanı uyarısını kapatırsan sorun kalmaz

Toplam 3.2 gb lil HDD'de Xp kurdum böyle bir sorun yoktu. Bu PC'deki toplam boyut 20 gb.

Evet evet asıl deyimiyle sanal bellekten bahsediyorum. Kullanıcı tanımlı yaparak miktarı azaltın. bir de şu C nin özellkilerinde pastada ne gösteriyor. Kullanılan, boş alan vs.

Grafik göstergesi @Yagmuradam'ın göstergelerinden sonra 1 Gb'dan fazla boşluk açıldı. Zîra, acronis'i daha önce denemedim sağlıklı olup olmadığından emin değilim.

Toplam 3.2 gb lil HDD'de Xp kurdum böyle bir sorun yoktu. Bu PC'deki toplam boyut 20 gb.

daha öncekinde uyarıyı iptal etmiş olabilirsin bildiğim kadarıylada eğer tncxp ile denediysen bu uyarı kapalı olması lazım

Aşağıdaki adımları uyguladın mı?

- Başlat / Çalıştır' a gelerek komut satırına "Regedit" yazın.
- Açılan pencerede sırasıyla,
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersiyon\Policies\Explorer dizinlerine girin.
- Explorer' a geldiğinizde sağ taraftaki pencerede sağ tuş "Yeni\DWORD Değeri" yapın.
- Açmış olduğunuz değere isim olarak "NoLowDiskSpaceChecks" yazın.
- NoLowDiskSpaceChecks isimli değere çift tıklayarak "Değer Verisi" kısmına "1" yazın ve kaydedin.[/CODE]

lowspacert8.jpg

[color=#C0C0C0].[/color]

daha öncekinde uyarıyı iptal etmiş olabilirsin bildiğim kadarıylada eğer tncxp ile denediysen bu uyarı kapalı olması lazım

Hayır iptal etmedim, her zamanda kendi XP (saf) CD'mi kullandım.

Aşağıdaki adımları uyguladın mı?

- Başlat / Çalıştır' a gelerek komut satırına "Regedit" yazın.
- Açılan pencerede sırasıyla,
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersiyon\Policies\Explorer dizinlerine girin.
- Explorer' a geldiğinizde sağ taraftaki pencerede sağ tuş "Yeni\DWORD Değeri" yapın.
- Açmış olduğunuz değere isim olarak "NoLowDiskSpaceChecks" yazın.
- NoLowDiskSpaceChecks isimli değere çift tıklayarak "Değer Verisi" kısmına "1" yazın ve kaydedin.[/CODE]

lowspacert8.jpg

[color=#c0c0c0].[/color]

[b]Bunu yapınca ne oluyor? Sanırım sanal bellekteki değeri düşüyor?[/b]

Bunu yapınca ne oluyor? Sanırım sanal bellekteki değeri düşüyor?

Sanal bellek ile ilgili değil. Yazdığım adımları uyguladığınız takdirde "yetersiz disk alanı" uyarısını kapatmış olacaksınız.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...