Jump to content

Win95 Türçeye çevirmek

cell-cuq

Recommended Posts

Türkçe Windows 95 cd'sinden win95 klasörünü c'nin içine at(laptop'un hard diskini çıkarıp çevirici yardımı ile masaüstü bilgisayara bağlayıp win95 cap dosyalarını böyle atabilirsin.yada ağ üzerinden).bilgisayarı yeniden başlatırken F8 ile ms-dos seçerek aç

sırayla

cd windows

smartdrv

cd command

copy deltree.exe c:\

cd\

deltree *.*

yani önce windows klasörüne girip smartdrv dosyasını çalıştırıyoruz ki silme işlemi yavaş olmasın.sonra command klasörüne girip deltree.exe dosyasını direk c'nin içine kopyalıyoruz.deltree *.* komutunu verince silinecek dosya ve klasörleri soracak istediğimizi Y istemediğimize N diyerek cevap vericez.win95 klasörünüde silmeyeceğiz tabiki.bilgisayarı kapatmadan cd win95-kur yazıp devam ediyoruz.

ya da internet explorer 5 yada 5.5 yüklersen kısmen türkçe olabilir.

Program ve sürücüleri sistem kuruluyken notunu al.Win95 cap'lerini nasıl atacaksan sürücüleri de o şekilde hdd'ye atıp windows kurulduktan sonra cd ve floppy olmadan sürücüleri kurabilirsin.programları da bu şekilde kurulum dosyalarını atarak kurabilirsin

Windows 95 cd'sinden win95 klasörünü c'nin içine at(tabi cd okumazken bunu nasıl yapıcan bilmiyorum.laptop'un hard diskini çıkarıp çevirici yardımı ile masaüstü bilgisayara bağlayıp win95 cap dosyalarını böyle atabilirsin.yada ağ üzerinden)

.bilgisayarı yeniden başlatırken f8 ile ms-dos ile aç-sırayla cd windows -smartdrv- cd command -copy deltree.exe c:\ - cd\ sonra deltree *.*.yani önce windows klasörüne girip smartdrv dosyasını çalıştırıyoruz ki silme işlemi yavaş olmasın.sonra command klasörüne girip deltree.exe dosyasını direk c'nin içine kopyalıyoruz.deltree *.* komutunu verince silinecek dosya ve klasörleri soracak istediğimizi Y istemediğimize N diyerek cevap vericez.win95 klasörünüde silmeyeceğiz tabiki.bilgisayarı kapatmadan cd win95-kur yazıp devam ediyoruz.ama sürücüleri ve programları nasıl yaparsın bilmiyorum.ya da internet explorer 5 yada 5.5 yüklersen kısmen türke olabilir.şuda olabilir sürücüleri bul win95 cap'lerini nasıl atacaksan sürücüleri de o şekilde hdd'ye atıp windows kurulduktan sonra cd ve floppy olmadan sürücüleri kurabilirsin.programları da bu şekilde kurulum dosyalarını atarak kurabilirsin

senn dediin gibi yaptım olmadı bende cd romu bi şekilde çalıştırdım formatı attım ama şimdide ms dos ekrarnında d: yapıyorum cdye girmek için bana şu hatayı veriyo (Invalid drive specification) d: sürücüsüne girsem windows 98 kuracam ama olmuyor nasıl yaparım?

senn dediin gibi yaptım olmadı bende cd romu bi şekilde çalıştırdım formatı attım ama şimdide ms dos ekrarnında d: yapıyorum cdye girmek için bana şu hatayı veriyo (Invalid drive specification) d: sürücüsüne girsem windows 98 kuracam ama olmuyor nasıl yaparım?

elindeki cd windows 98 cd'simi acaba.windows 98 cd'si açılırken cd rom desteği ile başlat diye bir seçenek çıkıyordu.eğer çıkmıyorsa farklı bir cd var sende.bulabilirsen windows 98 açılış disketi bul nero express ile disketi kullanarak windows 98 açılış cd'si yaparsan msdos da cd rom'a ulaşabilirsin

birde yaptıklarını detaylı yazabilrsen daha fazla yardımcı olmaya çalışırım.windows 98 açılış disket bulamazsan

Please register to see this content.
bu adresten indirebilirsin

elindeki cd windows 98 cd'simi acaba.windows 98 cd'si açılırken cd rom desteği ile başlat diye bir seçenek çıkıyordu.eğer çıkmıyorsa farklı bir cd var sende.bulabilirsen windows 98 açılış disketi bul nero express ile disketi kullanarak windows 98 açılış cd'si yaparsan msdos da cd rom'a ulaşabilirsin

birde yaptıklarını detaylı yazabilrsen daha fazla yardımcı olmaya çalışırım.windows 98 açılış disket bulamazsan

bu adresten indirebilirsin

elimdeki 98 cd si dogru cunku başka pcde denedim calışıyor benden başlangıç disketi istiyor takıyorum ama hata veriyor diski takın herhangi bir tuşa basın gibi bişey çıkıyor bakıyorum aynısı tekrar oluyo cd-romdan başlatamıyorum note book cok eski napacam bilmiyorum

kısacası açılışta disketen sesler çıkıyo takıyorum disketi okuyomuş gibi yapıyo sonra o hatayı veriyo bi okusa disketi olucak ama

başka bi flopy taktım o çalışyo yani önceden windows kurulu iken disket taktım açıldı yani flopyde sorun yok başlangıç disletinde de sorun yok cunku başka pc de çalışıyor

elimdeki 98 cd si dogru cunku başka pcde denedim calışıyor benden başlangıç disketi istiyor takıyorum ama hata veriyor diski takın herhangi bir tuşa basın gibi bişey çıkıyor bakıyorum aynısı tekrar oluyo cd-romdan başlatamıyorum note book cok eski napacam bilmiyorum

kısacası açılışta disketen sesler çıkıyo takıyorum disketi okuyomuş gibi yapıyo sonra o hatayı veriyo bi okusa disketi olucak ama

başka bi flopy taktım o çalışyo yani önceden windows kurulu iken disket taktım açıldı yani flopyde sorun yok başlangıç disletinde de sorun yok cunku başka pc de çalışıyor

Bence en temizi laptop'un hard diskini çıkar çevirici bul başka bilgisayar tak.windows 98 cd'si içindeki win98 klasörünü laptop'un diskine kopyala sonra laptop diskini yerine tak cd ile aç

cd win98

kur

En temizi

bunu indir içindekileri disketi tak bir çalıştır bunu disketi hazırlasın.

Sonra bilgisayarı disket takılıyken yeniden başlat. Boot seçenekleri gelecek oradan cd rom desteği ile başlat diyeceksin.

Gerisi msdos komutu

E: yada artık CD romuna hangi harfi atadıysa o ( genelde E yi atıyordu yanlıs hatırlamıyorsam)

sonrada kur veya setup yazacaksın kurulacak bu kadar :D

------------------

CD romunuz D olacak diye bir kural yok E yada F yada başka bir harfte atayabilir. Eger cd romuna ulasabilirsen direk formatla makineni ve setupı yada kuru çalıştır.

Ayrıca sıkıntının ne olduğunu anlayabilmiş değilim disket sürücün ve disketin sağlamsa ve birde boot oluyorsa CD romuna ulaşman gerek :D

bunu indir içindekileri disketi tak bir çalıştır bunu disketi hazırlasın.

Sonra bilgisayarı disket takılıyken yeniden başlat. Boot seçenekleri gelecek oradan cd rom desteği ile başlat diyeceksin.

Gerisi msdos komutu

E: yada artık CD romuna hangi harfi atadıysa o ( genelde E yi atıyordu yanlıs hatırlamıyorsam)

sonrada kur veya setup yazacaksın kurulacak bu kadar :D

------------------

CD romunuz D olacak diye bir kural yok E yada F yada başka bir harfte atayabilir. Eger cd romuna ulasabilirsen direk formatla makineni ve setupı yada kuru çalıştır.

Ayrıca sıkıntının ne olduğunu anlayabilmiş değilim disket sürücün ve disketin sağlamsa ve birde boot oluyorsa CD romuna ulaşman gerek :D

kardes komut ekranı geliyo ama d: e: f: g: h: hiç biri cd rom deil denedim olmuyo cd olsa olucak ama :s

Bence en temizi laptop'un hard diskini çıkar çevirici bul başka bilgisayar tak.windows 98 cd'si içindeki win98 klasörünü laptop'un diskine kopyala sonra laptop diskini yerine tak cd ile aç

cd win98

kur

En temizi

msdos ta cdromu görmüyor ama cdram calışıyo önceden mp 3 felan dinliyodum msdos ta nie görmüyor?

DEVICEHIGH=C:\MTMCDAI.SYS /D:123

Yukarıdaki satırı config.sys içine yaz.

LH C:\Windows\COMMAND\MSCDEX.EXE /D:123

yukarıdaki satırıda autoexec.bat dosyası içine yaz. Eğer başka bir sys dosyan varsa onu yolunu yaz .

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...