Jump to content

Kod Yardim

Recommended Posts

• 2 hafta sonra ...

Öncelikle .htacces nedir ? nasil calişir ?

.htaccess nedir ?

htaccess (Hypertext Access), Apache’nin klasör düzeyinde ayarlara izin veren, genel ayar dosyasındaki direktifleri özelleştirebilen dosyadır.htaccess dosyasında birkaç değişiklik yaparak Apache üzerindeki sitenizde gizli klasörler oluşturabileceğinizi, hotlinking’i engelleyebileceğinizi, hatta zararlı bot’lardan korunabileceğinizi cogumuz biliyoruzdur ama uygulamada sorun yasıyoruzdur...

.htaccess ile .php uzantili dosyalarimi nasil .html , .htm vs vs yapabilirim hic düşündünüz mü?

hemen nasil yapacagimizi anlatmaya başlıyorum

mesela index.php diye bir dosyamiz mevcut fakat biz bunu .htaccess dosyamizdaki kucuk bir kodla index.html yapmayı ogrenecez. localhostunuzda veya hostunuzda yeni bir metin dosyasi acarak içine ...

AddType application/x-httpd-php .html

kodlarını girerek .htaccess diye kaydediyoruz.bu kod .php uzantili dosyalarinizi .html olarak okumaz yani siz browserinizde index.html cagirirsaniz sayfa goruntulenemiyor uyarisi alirsiniz.ama index.php dosyanizin ismini index.html olarak kaydederseniz.index.html olarak sayfaniz goruntulenir.

peki index.php 'min içinde php yani kodlar var .html tabanlı olarak nasil calişir.hiç merak etmeyin (AddType application/x-httpd-php .html) bu kodcuk sizin php dilinizi okuyacaktir.

peki benim index.php dosyalarimda (index.php?act=post&do=new_post&f=15) gibi baglantilar mevcut hiç endise etmeyin (index.html?act=post&do=new_post&f=15) olarak baglantinin yolunu degiştiginizde hiç bir sorun olmayacaktir.

htaccess ile nasil (www.sitem.com/iletişim.php ) (www.sitem.com/iletişim) dizin olarak okutabilirim

bu ornegi bir cok sitede gorebilirsiniz. hep özenmişizdir işte bunu sadece bir kac kodla yapabiliyoruz

simdi nasil yaparız onu anlatacam cok basit bir foksıyon bu, ama bu foksıyonu localhosta kullanmak istiyorsak eger Apache httpd.conf dosyamızdaki Modülleri kontrol ediyoruz.. Eğer mod_rewrite modülümüz kapalıysa, onu aktif hale getiriyoruz..

LoadModule rewrite_module modules/mod_rewrite.so

Conf dosyamızdaki İkinci kontrol etmemiz gereken kısım ise,

Options Indexes FollowSymLinks

AllowOverride All

eger yukarda bulunan (AllowOverride none ) olabilir eger none ise .htaccess dosyamızın ıcındeki kodlar calısmayacaktir.(AllowOverride none ) yi (AllowOverride ALL ) olarak degişecez

tum bunları yaptıktan sorna gel gelelım .htaccess teki kodcuklarımıza

Options +FollowSymlinks

RewriteEngine On

RewriteRule ^index.*$­­­­ index.php [NC]

RewriteRule ^iletisim.* iletisim.php [NC]

RewriteRule ^hakkimda.* hakkimda.php [NC]

Burada yapmamız gereken şey şu. Eğer klasorumuzde index.php iletisim.php ve hakkimda.php dosyaları mevcutsa, direk bunları teker teker tanımlıyoruz.. Eklemek istediğiniz başka dosyalar varsa, onlarıda aynı şekilde kodların alt kısmına yerleştiriyoruz.. Tamamdır şimdi .htaccess dosyamızıda ayarladıktan sonra artik hersey bitti

artik localhostunda kullangıdınız .php uzantili dosyalarınızı dizin olarak okutabilirsiniz.

alinti

• 3 hafta sonra ...

sanirim ben tam anlata madim bu linkte oldugu gibi kullanci adi ve sifreyi ben belirleyecegim vede ücretsiz host kullaniyorum

Please register to see this content.
bu lınkte herhangi birisini indirmek istedigimizde kullanici ismi ve sifre soruyor oyle bir sey yapmak istiyorum:S

• 1 ay sonra...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...