Jump to content

Windows Xp İyi Satıyor ...

Kaizen07

Recommended Posts

windows_xp_logo.jpg

Teknik olarak Microsoft tarafından ipi çekilmiş ve piyasadan tamamen silinmiş de olsa, Windows XP, PC üreticileri sayesinde rahatsızlık verecek kadar çok satıyor.

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows Vista'yı (ki artık yeniliği kalmadı, çıkalı bir buçuk sene oluyor) Windows XP sebebiyle satmakta zorlanıyor. Aslında Windows Vista'nın satışları iyi; fakat Windows XP'nin de hâlâ "işletim sistemi değiştirme" hakkı aracılığıyla, yeni aldıkları bilgisayarlarda Vista'dan Windows XP'ye geçen kullanıcılar sayesinde resmen çok iyi satması Microsoft'u rahatsız ediyor. Bu rahatsızlığın iki önemli noktası var. Bir tanesi Windows Vİsta yerine satılan her bir Windows XP, maddi anlamda kayıp.

Windows XP Daha Ucuz

Windows XP Professional'ın tam sürüm fiyatı en son 100 dolar seviyesindeydi. Windows Vista Home Premium'un OEM sürümü için 130 dolar ödüyorsunuz. Bu arada OEM sürüm başka bilgisayarda kullanamayacağınız, o satın aldığınız bilgisayara ait olan bir sürüm. Bunu da hatırlatalım. İkinci nokta ise resmî anlamda artık sonlandırdığı işletim sisteminin yeni işletim sistemine nanik yapması ve bir süre daha eski sisteme destek vermek zorunda olması. Bunlar, Microsoft'a hep maliyet kalemleri olarak geri dönüyorlar.

Yoğun talep üzerine, PC üreticileri artık Vista’nın yanında istek üzerine XP CD’si de sunabilecekler.

Lenovo, Dell veya HP gibi birçok tanıdık PC üreticisi kullanıcılarına Vista Bussines veya Vista Ultimate yüklü bir PC aldıklarında yanına birde Windows XP CD’si veriyorlar. Cnet’in haberine göre Microsoft kendi kullanıcılarına ve diğer firmaların kullanıcılarına XP’ye rahatlıkla dönme imkanı sunmak istiyor.

Vista Ultimate veya Bussines lisansı çoktan beridir zaten XP’ye geri dönmeye izin veriyordu. Artık Microsoft bilgisayara üreticilerine aktivasyon gerektirmeyen bir Kurtarma-CD’si ilave etme imkânı sunuyor.

Cnet’e göre Vista’nın yüksek sistem gereksinimleri XP’ye dönüş için temel bir sebep oluşturuyor.

Kaynak:Shiftdelete

Bence mıcrosoftun en buyk hatası Vista yerine Xp yi kapatmasıydı, Ama onlarda haklı nasıl olsa alternatif işletim sistemi yok nasıl istersem öyle olur hesabı çalışıyorlar.

vista harika 1 sistem 9 ay kullandım ama vistanın tek kaybı hantal bir sistem olması isterseniz 4 gb raminiz olsun intel xeon işlemciniz olsun yine explorer pencerleri yavaş açılıyor vista bu yüzden kaybediyor

Herkes odan şikayetçi zaten vista ne kadar mükemmel bir işletim sistemi olursa olsun yavaşlığından kullanıcıya bıkkınlık veriyor,Sırf bu yüzden xp kullanmak istiyorum hele ki bir de gerekli programlarla desteklenmiş modifiyeli bir xp olursa yeme de yanında yat...

s.a bence haklısınız bu adam dunyada tek benım nasılsa kımseye de minnetım yok dıyor bende bıraz daha çalışırsam bakalım kendı işletim sistemimi çıkarıcam hatta sudan ucuz 5 euro herkes kursun uçak gibi hızlı ne linux ne xp ne wista tamamen bambaşka bır işletim sistemı uzerınde çalışıyorum ama kafam durdu bakalım yakında çıkarıcam nasıp olursa ve amerikan uşaklarına kapitalist düzene bır dur diyecegim hadı selametle...

s.a bence haklısınız bu adam dunyada tek benım nasılsa kımseye de minnetım yok dıyor bende bıraz daha çalışırsam bakalım kendı işletim sistemimi çıkarıcam hatta sudan ucuz 5 euro herkes kursun uçak gibi hızlı ne linux ne xp ne wista tamamen bambaşka bır işletim sistemı uzerınde çalışıyorum ama kafam durdu bakalım yakında çıkarıcam nasıp olursa ve amerikan uşaklarına kapitalist düzene bır dur diyecegim hadı selametle...

kardeş xp dosyalarından faydalanıyorsan tutmaz kendin yazıyorsan helal olsun ama pek inandırıcı gelmedi.... :)

Sistem yöneticisi misin???

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...