Jump to content

Hdd Bozuk

boz_kurt

Recommended Posts

bıldıgım kadarıyla bızım ulkemızde hdd tamırını yapabılecek bı teknolojo yok sadece kart degısımını yaparlar okadar ama senın hdd kafa vuruyormus dırek degısım yapılmasına sebebtir :D

yani kurtarabilme gibi bir durum yok ?

Kafa sesi olmayabilir, belki kapanıp açılıyordur.

Sata ise kablolarını kontrol et.

Temassızlıktan yapabiliyor. Böyle bir sorunum vardı, kabloları oynatınca düzeldi.

sesler gelen ve en son xp cdsi ile format bile atılamayan eski hdd imi mastblast4 programı ile formatladım yaklaşık 2 aydır kullanıyorum şu ana kadar sorun vermedi denemeni tavsiye ederim.yalnız biraz uzun sürüyor (20 gb 3 saat kadar)

kullanımı karısık gibi gözüksede aslında cok basit.yalnız bu programdan sonra hdd ne bölümlenmis alan kalır nede silinen verileri geri getirme imkanın bu yüzden herseyini yedekle.

burdan programın ziplenmiş iso sunu indir

burdan rar siresini indir

Please register to see this content.

indirdigin dosyayı Zip'ten çıkar.. ama çıkan dosyaya tıklama bu bir iso dosyasıdır...

Nero da vaya başka CD yakma programında bunu''Kalıbı diske yazdır''seçeneğiyle,CD ye yazdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

yazmak uzun oldugu icin bu asamaları ALINTI yaptım. bastada dedigim gibi karısık gibi gözükede uygulaması cok kolay

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Önlem olarak PC de ki diğer bağlantıları,modem,usb bellek,camera gibi...birde 2.ci bir HDD varsa onu da PC den bağlantısını tam kes.

Riskler:

1-)HDD nizde ki sorun yazılımsal/donanımsal değil de fiziksel bir sorunsa HDD nizi bir daha kullanamama riski var...

Tabi bunu dışarıdan bilmek imkansız ama Bu riski genede hatırlatmak istiyorum...

2-)Elektrik kesilmesi de bir risk olabilir..

3-)Donanım uyumsuzluğu;Ben Quantum,Samsung,Westel Digital(ATA) disklerin de yaptım ama öteki markalar da durum nasıl bilemiyorum...Önceden sitesin de Belli başlı 7-8 markaya verilen desteği yazıyordu...Fakat şuan ver:5 ten bahsettiği için MaxBlast4 sitesin de bulunamıyor..bulamadım..

4-)Eğer bios bilgileriniz HDD ye yazılmışsa,onlar da gideceği içindir ki,Yeniden Bios güncellemesi gerekebilir...

Kurulum;

1-)MaxBlast4 CD sini takıp..PC mizi yeniden başlatıyoruz...

2-)PC miz MS-DOS kipi gibi bir kipte başlıyor....''Starting Caldera Dr-Dos''

3-)''Run Max Blast4 from Floopy or..CD [F,C]?'' sorusuna C ye basıyoruz... Tekrar herhangi bir tuşa basıyoruz...

4-)Bir takım yazılar geçtikten sonra,Programın ara yüzü geliyor...mause ile ''English''i seçiyoruz..

5-)Üsteki ''Run MaxBlast İnstallation Software''yi seçin

6-)Sözleşmeye ''Agree'' deyin...Çıkan uyarıya da ''yes''diyoruz...

7-) Çıkan menüde''Utilities''i seçin

8-)Çıkan menüde ''Zero Fill Drive(full)'' u seçin..ve ''Next'' deyin...

9-)Çıkan uyarıya da ''tik''ledikden sonra ''Next''deyin...Artık işlemler bitti...

Not:HDD nizin marka/modeline göre menüler de belki değişiklik olabilir...

Bu noktadan sonra gözünüz Kasanızda ki HDD ledin de olsun,Eğer o hareket ediyorsa işleminiz başlamış demektir...

Yoksa Programın 0% ile gösterdiği yükleme çubuğuna bakarsanız Program hareket etmiyor gibi görünebilir...

%1 gördükten sonra PC nizin monitorünü kapatabilirsiniz...Boş yere açık kalmasın...

(40 gbt 7200rpm HDD 3 saat 15 dk. sürdü...Buna göre diğer HDD leri hesaplayabilirsiniz)

Finish;

1-)Silme işlemi bittikten sonra ''Main Option Complete''yi gördüğünüz de ''Done'' diyoruz...

2-)Sonra menünün en üstün de ki ''Exit''e tıklayın...Sonra Aynı ekran tekrar gelecek gene ''Exit''

3-)Dos ekranının geldiği yerde ''ctrl+alt+delete'' deyip çıkabiliriz....

kafa atmasını düzeltir diyosun yani bu program kardeş eminsen bunla atacağım bak risklerde varmış emektarıda teklikeye atmayayaım düzelmeyecekse

ben herseyi düzeltir demiyorum kardesim.riskli oldugunu yazdım zaten %100 sorunsuz halledersin diye hickimse söyleyemez ben sadece kendi tecrübelerimi ve kullanımı ile ilgili bilgileri verdim.ben bugüne kadar 6 hdd de denedim hicbirinde sorun yasamadım ama hic olmayacagı anlamına gelmez.

son kararı sen vereceksin sonuctada iyi veya kötü tecrübeler edinip yeni birseyler ögreneceksin.

kolay gelsin...

pc ler arasıra takılıp kalıyordu veya resetliyordu.2 tanesi xp kurulumunda ön yüklemeden sonra bulunamadıgından mavi ekran hatası veriyordu.acronisle yedek almaya calıstıgımda hata veriyordu.ama hepsinde ortak sorun çalışırken sürtünme gibi sesler vardı.

Kendin de söylemişsin HDDdeki sorunu.Sürtünme sesi geliyor ise, kafa atma varsa bunu hiçbir şekilde düzeltemezsin.Bu iş seni aşıyor.Teknik servise vereceksin, tamir olamıyor ise yenisi ile değiştirilir.Bende de son birkaç aydır bu sorun vardı, harddiskten sürtünme sesi geliyor idi, en sonunda art arda birçok mavi ekran hatası almaya başladım ve işletim sistemimi hiçbir şekilde kullanamıyordum.AZ kalsın önemli dosyalarımı da kaybediyordum.

Bir an evvel önemli dosyalarını yedekle ve Harddiskini değiştir.O HDDden ümidini kes artık.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...