Jump to content

Pardus Os (artık Windows Istemezük)

Recommended Posts

Arkadaşlar benim bilgisayar : MS Windows XP SP2, Intel Pentium M processor 1.70 GHz, 502 MB ram, Mobile Intel 915GM/GMS,910GML Express Chipset Family özelliklerine sahip, size bu sisteme Pardus işletim sistemimizin 2008 versiyounu gider mi ? Giderse çok kasar mı ? Hangi sürümü tavsiye edersiniz ?

kasmaz sen yükle ama ramı biraz yükselt.

Teşekkürler, yarın ilk işim hazır tatildeyken gidip ram'ı yükseltmek olacak. Ondan sonra da temelli Pardus'a geçmek ve söylenildiğine göre de virüs belalarından kurtulmak istiyorum. Yaşasın Özgürlük, Windows'a bu kadar bağımlı hale gelmemeliyiz.

kardeş şunu bil 512 lik bir sistemdede pardus calışır fakat daha stabil calışsın istiyorsan 1 gb ram öneririm.bir de pardus yani kde sistemleri aynı vista gibidir.vistadaki süperfecth özelliğinin kde sistemine sahip linuxler daha önceden kullanıyorlardı bu da sen her rami kontrol ediyim ne kadar calışıyor dediğinde 1 gb ise 850 mbın harcanıyor göreceksin.yani vista gibi hazırda bekletiyor rami.1 gb ram aldım fakat hepsini kullanıyor deme. ekran kartın onboard sanırsam cünkü aynı ekran kartımız var ben ekran kartının ayarını yaptım sonra compiz fusion kurdum süper oldu idi fakat tek webcam i tanımadı sonra takdığım tv kartını tanımadı bende mecburen vistaya döndüm.ama ara ara virtual box da acıp hasret gideriyorum.

compiz fusion kurmazsan kde yerine daha hafif bir yapı (flux fln fln..) kullanırsan sorun olmaz. linuxta her zaman en yeniyi kullan xp gibi değildir her yeni sürümde daha az driver sorunu daha stabil bir linux vardır. aslında linux cok stabildir ancak kullanıcı sorun yasadıgında cözmek için biraz arastırma yapman gerekir. eskiden misal fax modemi tanıtmak cok büyük sorundu linuxa 6 ay önce ati ekran kartlarında compiz fusion acmak cok sorundu.. simdi bu bahsettiklerim halledildi (ati kendi offical driver cıkartıyor..

Sayın mahoni bey bende linuxu en yakında takip edenlerdenim hatta pardus ubuntu ve xp yi aynı bilgisayara kurdum calıştırdım ama sağolsun pardus webcam ve tv kartı driverları birbiri ile cakışınca bir daha kullanamadım.sonra pardus formunda araştırdım derlemen gerekiyor kodları dediler. hiç su sudo make make all install komutları kullandınmı zannımsa kullanmışa benziyorsun eğer bilirsen ilk kullanıcılara zor gelir sonradan kolay geliyor ama öyle bir yere geldimki tıkandım kaldım olmadı anlıyacağın ikisinden birisini bırakmam gerekiyordu o kadar para verip bilgisayardan vaz gececeğime pardustan vaz gectim olan bu.

Arkadaşlar Linux'un pardus dahil bütün versiyonlarını denedim. Ancak; microsoft ürünlerinin verdiği zevki vermiyor. Microsoft'un win 95'i kadar dahi olsaydı pardusu kullanır windowsu çöpe atardım. kullanmadığım tek işletim sistemi Mac ürünleri o da doğrudürüst çalışan bir versiyonunu bulamadığımdan.

sayın habele pardus windowsa göre biraz grafikleri yalın kalıyor ekran canlılığı yok simge seti ve masaüstü renk ve görünüm olarak cılız kalıyor bu sebebden dolayı herkez windows diyor fakat pardusa virus bulaştı diye duydunmu niye linuxlerde antivirus doğru dürüst yok.güvenlik bakımından her zaman linux bunun başka acıklaması yoktur.sadece biraz yalın bunuda kde4 ile aştılar diyordum bu seferde devamlı kde4 çöktü hatası verip insanı sinir ediyor daha hala kararlı bir sürüm olamadı.başka eksikliği oyunlar solitare ve diğer oyunlar aynı atari oyunları gibi bu yönden hala linux bir sıcrama yapamadı onun sebebide belli sonuçta linux acık kaynak kodlu yani biri yapacak diğerleri onu geliştirecek.olay bu

Arkadaşlar ben Pardus'a geçmek konusunda kararlıyım, şuandan sonra ilk işim gidip bir 512MB lik bir ram daha taktırıp, ram'imi 1GB'a çıkarmak, sonrada ufak tefek hataları, kusurları olsa da, araştıracağım ve Pardus'tan vazgeçmeyeceğim. Önemli olan birşeyi zor iken kavrayıp öğrenmek. İlerde onun ayrıcalığı daha başka oluyor. Cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkürler. Ayrıca forumda Pardus ile alakalı bir bölüm açılsa nasıl olur ?

kardeş daha önce kaç defa dile getirildi formda tarattır bakalım kaç kişi acmış bu konuyu ben de dahil ama herkez gibi olumsuz yanıt aldık hayırlı uğurlu olsun pardusa gecmeni destekliyorum tabiki kardeşim sonuçta ulusal ve virussüz hatta yapabilirsen iki işletim sistemi kur nasıl kurulacağını bilmiyorsan googlede anlatıyorlar eğer bulamazsan bana özelden ulaş yardımcı olurum hem xp hem pardus olur fakat şunu bil pardustan yada xp den sıkılırsan kesinlikle formatsız kuramazsın ikisinden birine tekrar format atman gerekir.tekrar tebrik ederim.

kardeş daha önce kaç defa dile getirildi formda tarattır bakalım kaç kişi acmış bu konuyu ben de dahil ama herkez gibi olumsuz yanıt aldık hayırlı uğurlu olsun pardusa gecmeni destekliyorum tabiki kardeşim sonuçta ulusal ve virussüz hatta yapabilirsen iki işletim sistemi kur nasıl kurulacağını bilmiyorsan googlede anlatıyorlar eğer bulamazsan bana özelden ulaş yardımcı olurum hem xp hem pardus olur fakat şunu bil pardustan yada xp den sıkılırsan kesinlikle formatsız kuramazsın ikisinden birine tekrar format atman gerekir.tekrar tebrik ederim.

Ben de tam şuanda VirtualBox isimli programı inceliyordum. Sanırım Pardus'taki acemiliğimin ilk zamanlarında bu programla biraz haşır neşir olmam gerekecek. Bu konuda bana yardımcı olabilecek kaynak sağlayabilirsen müteşekkir kalırım. Mail adresimi burada versem sanırım bir problem olmaz, olur mu ?

Tamam bekliyorum. Bir de soracağım bir kaç soru var. Bu VirtualBox isimli programı Pardus'u kurup daha sonra Xp yi yüklemek için mi kullanayım, yoksa Xp yi kurup üzerine Pardus'u yüklemek için mi, ilk adımda sizce hangisi daha uygun bir adım olur ? Bir de ram'i 1GB'a çıkardıktan sonra bu program ile alakalı bir ram sıkıntısı yaşar mıyım ? Sistem özelliklerimin diğerleri yukarıda yazıyor. Ekran kartı paylaşımlı.

Son olarak hangi marka ram'i tavsiye edersiniz ? Hepsine cevap bekliyorum. Teşekkürler

virtual box xp icinde vista pardus yada linux denemek icin yazılan sanal işletim sistemidir.önce virtual box kuracaksın ama ben sana portable yolluyorum yani kurmadan direk calışacak tamammı biraz bekle rapide upload ediyorum 24 mb bir şey beklersen yolluyacağım

Tamam bekliyorum. Bir de soracağım bir kaç soru var. Bu VirtualBox isimli programı Pardus'u kurup daha sonra Xp yi yüklemek için mi kullanayım, yoksa Xp yi kurup üzerine Pardus'u yüklemek için mi, ilk adımda sizce hangisi daha uygun bir adım olur ? Bir de ram'i 1GB'a çıkardıktan sonra bu program ile alakalı bir ram sıkıntısı yaşar mıyım ? Sistem özelliklerimin diğerleri yukarıda yazıyor. Ekran kartı paylaşımlı.

Son olarak hangi marka ram'i tavsiye edersiniz ? Hepsine cevap bekliyorum. Teşekkürler

sayın timisoarammm

virtualbox xp icinde kurmadan pardus calıştırmanızı sağlayan bir sanal pc yazılımıdır.kullanımı son derece basit olup zaten türkçe portable versiyonunu nasıl kurulduğunu ve nasıl calıştırıldığını gösteren resimli kullanımını beraber gönderdim.başka isteyen olursa

Please register to see this content.

burada virtual box hem portablesi hemde kurulumu ve pardus kurulumu resimli anlatım var xp yi formatlayıp kurmadan önce deneyimim olsun diyorsan pardusu sanal olarak kuracaksınız yani olduya pardusu beğenmediniz xp yi riske atmıyorsunuz.ilk adımda bunu yapın önce xp de portable virtual boxu acın sonra gerekli ayarları yapın bunu nasıl yapacağınızı anlatan resimli acıklamayı gönderdiğim rarlı dosyada var.onları harfiyen yerine getirdiğinizde karşınızda pardus yanlız şu anda ram 512 diyorsunuz ram miktarı sanalda denediğinizde biraz kasma yapabilir sonucta sanal ram miktarını 256 yapmanız gerekiyor.ram miktarını 1 gb yapmanız daha iyi olur eğer pardusu kurarsanız.ekran kartı önemli değil ram olarakta sana diyeceğim bilgisayarında bir tane ram var 512mb fakat 400 mhz sen gidip bir 512 mblık daha fakat 533 mhz alırsan yarın dersinki ramim iyi calışmıyor ram alacaksan fiyatlar uygun 2 gb (bu benim önerim almışken bir kere alırsın) veya 1 gb ram ala 512 -512 olmasın tekparca olursa daha iyi olur ya kusura bakma ama reklam yapaması yasak o yüzden sana şu ram bu ram diyemem.ama özelden rami tavsiye ederim.istersen

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...