Jump to content

Format Atarken Mavi Ekranı Nasıl Değiştirebilirim

artı
 Share

Recommended Posts

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=35771&hl=WINNTBBU[/CODE]

burdaki programla yapabilirsin

WinntbbuED

Aracın ve dosyanın açıklaması

WINNTBBU.DLL: Windows kurulum arabiriminde karşımıza çıkan billboard [ilan panosu] resimlerinin ve yazılarının, bizlere kurulum aşaması hakkında bilgi veren ekranın depolandığı dosya. Bu dosya elinde mevcut olmayan arkadaşlar, aynı klasör içerisindeki WINNTBBU.DL_ dosyasını da kullanabilirler. Ancak dosyayı kullanmadan önce, dosyanın bulunduğu klasöre girerek aşağıdaki komutu yazmalılar :

expand winntbbu.dl_ winntbbu.dll

program

[CODE]http://arslantay.googlepages.com/WinntbbuED.exe[/CODE]

Resimde de görüldüğü gibi sıkıştırılmış dosya genişletildi. Artık dosya kullanım için hazır.

WinntbbuED: Program adından da anlaşılacağı üzere WINNTBBU.DLL dosyasını düzenlemeye yarıyor.

İşlemin Yapılışı :

WINNTBBU.DLL dosyamızı ve düzenleme aracımızı hazır ettikten sonra artık işleme başlayabiliriz. Öncelikle programı çalıştırıyoruz.

37pz.png

Şekildeki gibi programın arabirimi gelecek [şekildeki gibi gelmediyse üzülmeyin (: İşlemleri yaptıktan sonra sizinki eminim daha güzel olacak].

Program Menülerinin Tanıtımı

File: Dosya Menüsü

Open : Dosya açmak için

Save : Projeyi kaydetmek için

Save as : Projeyi farklı bir ad ile kaydetmek için

Settings : Programın ayarları

Exit : Çıkış

Edit : Düzen Menüsü

Fonts : Yazıtipi ayarları

Colors : Renk düzenleri

Pictures : Resimler

Billboard OS : İşletim Sistemi İlan Panosu

Pro: Windows Professional İlan Panoları

Server: Windows Server İlan Panoları

Home: Windows Home İlan Panoları

64 Bit : Windows 64 Bit İlan Panoları

Simulate: İlan panolarının simulasyonu

Extras : Ekstralar Menüsü

Makecab: İşlemimiz bittikten sonra tekrar kurulabilir dosyaya çeviren özellik. Hatırlarsanız WINNTBBU.DL_ dosyasını genişletmiştik. Makecab ise WINNTBBU.DLL dosyasını tekrar sıkıştırarak WINNTBBU.DL_ dosyası olarak tekrar kurulum sırasında yüklenebilmesini sağlayacak.

Shell Extension : Dosyayı kayıt etmeye yarıyor.

Real Preview : İşlemlerimiz tamamlandıktan sonra canlı olarak ön izlemesini yapıyor. Burada en uygun seçim 800x600 olacaktır.

View : İlan panoları üzerindeki değerleri düzenlememizi sağlıyor.

Arkaplan ve Adım Ekranı Resimleri

1.Öncelikle File>Open menüsünü kullanarak ya da CTRL+O kısayol tuşunu kullanarak dosyamızı açıyoruz.

2.Edit>Pictures menüsünü kullanarak aşağıdaki pencereyi açıyoruz.

pictures9sl.png

Gelen pencerede iki adet seçenek var. Birinci seçenek ana başlık, ikincisi ise alt başlık. Başlıkların altında mevcut resim ve onun altında resmin boyutu yazıyor. O boyutlara göre resimlerinizi ayarlamanız gerekmektedir. Resimler BMP formatında olmalıdır. Mevcut resmin üzerine tıkladığınızda kendi resminizi eklemeniz için gerekli pencere gelecektir. Resminizi seçip OK butonuna bastığınızda resminizin eklendiğini göreceksiniz.

Logos – Kurulum ekranında çıkacak logo. Sol üst

Small (Küçük)

Medium (Orta)

Large (Büyük)

Background – Kurulum ekranının arkaplan resmi

Step Pictures – Adımların belirtildiği ekranda kullanılacak madde imi resimleri

Progress Animation – Sağ altta görmüş olduğunuz işlem yapıldığını gösteren animasyon

Tüm resimleri ekledikten veya istediğiniz resimleri ekledikten sonra OK butonuna basarak işlemi gerçekleştiriyoruz.

İlan Panolarının Eklenmesi veya Silinmesi

Billboard OS menüsünden işletim sistemimiz hangisi ise onu seçerek, açılan alt menülerden sırası ile [1’den kaça kadarsa] ilan panolarını seçiyoruz. Seçtiğimiz panoya ait metin karşımıza geliyor. Yazılara bir kere tıklayarak düzenleme penceresinin açılmasını sağlıyor ve metnimizi yazıyoruz.

textedit4lv.png

Metnimizi yazma işlemini tamamladıktan sonra OK butonuna basarak kaydediyoruz. Tüm ilan panolarını bu şekilde düzenleyip tamamlıyoruz.

Eğer hiçbir metin bulunmadan kurulum yapmak isterseniz, yine Billboard OS menüsünden işletim sisteminize ait seçeneği seçerek açılan alt menüde, en altta bulunan CLEAR seçeneğini seçiyoruz.

Türkçe karakterler tasarım aşamasında görünmüyor. Ancak kurulum sırasında görünüyor. O yüzden Türkçe karakter kullanmaktan çekinmeyin.

Kaydetme ve Önizleme

Şimdi sıra geldi yapmış olduğumuz çalışmanın, kurulum sırasında nasıl görüneceğine.. Önizleme işleminden önce dosyayı kaydetmemiz gerekiyor. File > Save menüsünü kullanarak çalışmayı kaydediyoruz. Kayıt tamamlandı uyarısı geldikten sonra Extras > Real Preview > Medium (800x600) menüsünü seçerek kurulum sırasındaki görünümü canlı olarak görüyoruz.

NOT : Önizleme penceresinden ESC tuşunu kullanarak çıkmalısınız.

NOT 2 : Program şu anda 64 Bit sürümlerin önizlemesini desteklemiyor [winntbbu.dll dosyası sanırım problem çıkarıyor]

son5vt.png

Her şeyi tamamladıktan sonra, sıra geldi en son aşamaya. Bu çalışmayı Windows’un kurulumuna yansıtmaya.

Extras > Makecab > Makecab on winntbbu.dll seçeneğini seçerek winntbbu.dll üzerinde sıkıştırılmış cabinet komutunu çalıştırıyoruz. Program işlemleri gerçekleştirerek bize kurulumda kullanılacak dosyayı oluşturuyor.

Oluşan dosyanın adı : winntbbu.dl_

Şimdi bu dosyayı I386 klasörü içerisine gönderiyoruz.

Ve bu şekilde CD'mizi yazıyoruz.

YENİ TAM ÖZELLEŞTİRİLMİŞ Windows XP CD'niz hayırlı olsun.

simdi xp açılışını özelleştircegiz ve ve bu boot logonu xp cdmize entegre etmeyi gostrerecem

Ön Bilgi: Bu işe başlamadan önce yaptığınız işleri geri döndürmeyi isteme ihtimalinize karşı C:\Boot.ini ve C:\windows\system32\ntoskrnl.exe dosyalarınızın birer yedeğini alın. (Eğer boot.ini dosyası görünmüyor ise bilgisayarım penceresinen araçlar/klasör seçenekleri/görünüm kısmına gelip orada “Gizli dosya ve klasörleri göster” i seçip “korunan işletim sistemi dosyaları gizle” seçeneğinin önündeki thick’i kaldırırsanız artık görünür hale gelir).

Ayrıca yapacağınız değişikliklerden dolayı çıkabilecek olası sorunlardan (hani çıkmaz da) yapanın sorumlu olduğunu, sorumluluk kabul etmediğimi belirtmek isterim.

Kenan balamir hocamızın anlatımıdır tsk ediriz

Edited by arslantay

smss.exe de olabilir. Ama usetup.exe diye biliyorum ben.İkisini Resource Hacker ile açarsanız ikisinin de içeriği aynı :S denemek lazım.

Bu arada sadece usetup.exe ya da smss.exe değil, setupldr.bini hex editörüyle açarak da ilk önyükleme ekranını değiştirebilirsiniz(Mesela Kur donanım yapılandırmanızı inceliyor yerine farklı bir şey yazabilirsiniz, tabi karakter sayısı aynı kalacak.Ya da Windows Kur yerine Kendi XP'nizin adını yazabilirsiniz.)

• 10 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

Bende şu SMSS.EXE dosyasını açıyorum açmasına resource ile ama yazıları değiştiremiyorum arkadaşlar, oluyor da ben mi beceremedim acaba, elimde haricen alttaki editörlerde mevcut, hangisiyle yapabilirim düzenlemeleri filan :D ?

*exescope

*axe

*winhex

*restorator

Unuttum yazmayı, kurulum sürecindeki tüm işlemleri bu dosya mı yönetiyor ?

Teşekkürler.

Edited by followmeplease

Bende şu SMSS.EXE dosyasını açıyorum açmasına resource ile ama yazıları değiştiremiyorum arkadaşlar, oluyor da ben mi beceremedim acaba, elimde haricen alttaki editörlerde mevcut, hangisiyle yapabilirim düzenlemeleri filan :D ?

*exescope

*axe

*winhex

*restorator

Unuttum yazmayı, kurulum sürecindeki tüm işlemleri bu dosya mı yönetiyor ?

Teşekkürler.

PE Explorer kullanarak açabilirsin.

• 1 ay sonra...
mavi ekranı nası deyişile cegini bulan yokmu hala blackman 12 yardım bi el atsan

mavi ekranı değiştirmek için masa üstüne 1024x768 boyutunda herhangi bir BMP formatında resim koyun.WinntBBUED proğramını açın ve edit kısmından pictures i seçin.ordaki seçeneklerden de Backgroun du seçin ve çıkan resmin üstüne tıklayın.bir pencere açılacak.ordan hazırladığmız(masaüstüne atmıştık)1024x768 boyutundaki BMP resmi seçip tmm diyoruz.en son apply ve ok dedikten sonra File kısmından save dedikmi işlem tamamdır

• 3 hafta sonra ...
  • 2 ay sonra...

Arkadaşlar bir ricam olacaktı: Yukardaki konuda bulunan "injecting windows" yazılı olan arka planın temizi elinizde varmı acaba? Masaüstü resmi olarak kullanmak istiyorum. Ben google dan bulamadım nedense.. Paylaşan olursa çok sevinirim.

son5vt.png

Edited by wikioogle

• 4 ay sonra...
Arkadaşlar bir ricam olacaktı: Yukardaki konuda bulunan "injecting windows" yazılı olan arka planın temizi elinizde varmı acaba? Masaüstü resmi olarak kullanmak istiyorum. Ben google dan bulamadım nedense.. Paylaşan olursa çok sevinirim.

Biraz geç oldu ve adam banlı ama arayan olursa:

Spoiler!
Please register to see this content.
Technical_Imperfection.jpg

@bulend sizin sorunuza konunuzda cevap vermiştim.

Edited by morning

• 2 years yıl...
slm arkadaşlar 1 aydır bunu yapmaya çalışıyorum halende devam ediyorum 
bunu sağlam videlu anlatacak yok mu cvp verin ardaşlar

Microsoft Windows XP [Sürüm 5.1.2600]
(C) Telif Hakkı 1985-2001 Microsoft Corp.

C:\Documents and Settings\User>expand winntbbu.dl_ winntbbu.dll
Microsoft (R) Dosya Genişletme Hizmet Programı Sürüm 5.00.2600.0
Telif Hakkı (C) Microsoft Corp 1990-1999.  Tüm hakları saklıdır.

winntbbu.dl_ girdi dosyası açılamıyor

C:\Documents and Settings\User> expand winntbbu.dl_ winntbbu.dll
Microsoft (R) Dosya Genişletme Hizmet Programı Sürüm 5.00.2600.0
Telif Hakkı (C) Microsoft Corp 1990-1999.  Tüm hakları saklıdır.

winntbbu.dl_ girdi dosyası açılamıyor

C:\Documents and Settings\User>

• 3 hafta sonra ...