Jump to content

Eset(yeni Nod32) Mi Nod32(eski) Mi?

macedit

Recommended Posts

Arkadaşlar çevreden aldığım duyumlara göre eski nod32 (sürümünü bilmiyorum,gizle felna diye dikdörtgen bir kullanım çerçevesi olan) yeni eset nod (tnctr de verilen 50 yıllık felan olan )dan daha iyi(virüs bulmada ve yakalamda) olduğunu duydum.Bilgisi olan arkadaşların bu konuda düşüncelerini öğrenmek isterim.Selametle...

bence virüs programlarında (diğer programlarda da böyledir ) en yeni versiyon herzaman diğer sürümünde olan hatalar ve açıklar giderilerek oluşturulur yani nod32 de herzman yeni sürümünde virüsleri yakalama konusunda yenilikler getirmekte ve bunu yaparkende sisteme yüklenmeyi en aza indirgemeye çalışmakta yani eski sürüm daha iyi koruyor derken belki performans açısından pcyi fazla yormuyor olabilir ama eski sürümünde suan olan teknolojilerin olduğunu sanmıyorum eğer güvenlik programı kullanıyosanız bence en son sürümünü kullanın beta olanlar hariç

ayrıca yeni sürümde bilinmeyen nesneleri eset'e analiz için gönderme de var.Yeni sürüm daha çok göze hitap ediyor gibi vsvs. :( yeni sürüm daha iyi yani.

Bu arada belirteyim,nod32yi çoğumuz ayarlarını bilmeden,ayar yapmadan kullanıyoruz.Aslında ayarlarını bilirsek,nod32,kaspersky'den kat kat daha iyi ama millet ayarsız kullanınca kaspersky iyi diyor.benim böyle konuştuğuma bakmayın, ayarlarını ben de unuttum.Antivirüslerin hepsinin ayarları zor galiba :S

sonuçta eset üretici adıydı kullanılmıyordu fakat şimdi kullanılıyor en güncel olan her zaman en iyidir :( herkesin yorumu farklıdır herkes hangisinin yararını görmüşse ona iyi der mesela virüs bulaştı kasper temizledi nod temizlemedi ben kaspere iyi derim herkesede kasper iyi derim halbuki hepsi iyidir ancak asıl rolü biz belirleriz her yere girersek herşeyi kurcalarsan artık program ne yapsın onunda kapasitesi war... Dalgıca 1 saatlik o2 tüp weriyoruz adama diyoruz 1 gün suyun dibince kalacaksın yapabilirmi ?

Arkadaşlar çevreden aldığım duyumlara göre eski nod32 (sürümünü bilmiyorum,gizle felna diye dikdörtgen bir kullanım çerçevesi olan) yeni eset nod (tnctr de verilen 50 yıllık felan olan )dan daha iyi(virüs bulmada ve yakalamda) olduğunu duydum.Bilgisi olan arkadaşların bu konuda düşüncelerini öğrenmek isterim.Selametle...

"50 yıllık felan" antivirüs yok; en babası 25 yıllık falandır (CA, Norton, AntiVir);

Kaspersky için "En çiçeği burnunda antivirüs" diyebiliriz (1998 çıkışlı yani, 10 yıllıktır);

Nod32 de çiçeği burnundadır; ama, Kaspersky'den birkaç yaş büyüktür...

ayrıca yeni sürümde bilinmeyen nesneleri eset'e analiz için gönderme de var.Yeni sürüm daha çok göze hitap ediyor gibi vsvs. :( yeni sürüm daha iyi yani.

Bu arada belirteyim,nod32yi çoğumuz ayarlarını bilmeden,ayar yapmadan kullanıyoruz.Aslında ayarlarını bilirsek,nod32,kaspersky'den kat kat daha iyi ama millet ayarsız kullanınca kaspersky iyi diyor.benim böyle konuştuğuma bakmayın, ayarlarını ben de unuttum.Antivirüslerin hepsinin ayarları zor galiba :S

Yazılımların en sık en yoğun kullanım şekli varsayılan ayarlarıyla kullanımdır; yani, öntanımlı; yani, fabrika çıkış ayarlarıyla; yani "next - next - finish" deyip kurarak kullanımdır; çünkü, bilgisayar kullanıcılarının % 99'u sıradan kullanıcıdır...

Sıradan kullanıcı olmayanların pek çoğu da varsayılan ayarlarla yetinir; ince (ekstra) ayara zaman ayırmaz; haklıdır da...

Dolayısiyle, yazılımlar üretilirken en sık kullanım şekline göre -yani, sıradan kullanıcıya göre- üretilir ve de üretilmelidir...

Hele hele konu bilgisayar güvenliği olunca olay daha da önemlidir...

Gelelim sonuca:

Nod32 oldukça nitelikli bir antivirüstür; ama, ince ayar yaparak kullanmak koşuluyla...

Eğer, Nod32'yi varsayılan ayarlarıyla kullanırsanız, piyasanın en kötü antivirüsünü kullanmış olursunuz (örneğin, arşiv taraması yapmaz)...

Bu durum Nod32'nin en büyük eksisidir...

Nod32'nin en büyük artısı ise son 5 yıldır en güvenli antivirüsler sıralamasında oldukça iyi sonuçlar almasıdır: 2004 ve 2005 yılları ortalamasına göre ikinci; 2006 ve 2007 yıllarına göre ise dördüncü olmuştur...

Bkz:

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=52953

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=58621&hl=av-comparatives

"50 yıllık felan" antivirüs yok; en babası 25 yıllık falandır (CA, Norton, AntiVir);

Kaspersky için "En çiçeği burnunda antivirüs" diyebiliriz (1998 çıkışlı yani, 10 yıllıktır);

Nod32 de çiçeği burnundadır; ama, Kaspersky'den birkaç yaş büyüktür...

Yazılımların en sık en yoğun kullanım şekli varsayılan ayarlarıyla kullanımdır; yani, öntanımlı; yani, fabrika çıkış ayarlarıyla; yani "next - next - finish" deyip kurarak kullanımdır; çünkü, bilgisayar kullanıcılarının % 99'u sıradan kullanıcıdır...

Sıradan kullanıcı olmayanların pek çoğu da varsayılan ayarlarla yetinir; ince (ekstra) ayara zaman ayırmaz; haklıdır da...

Dolayısiyle, yazılımlar üretilirken en sık kullanım şekline göre -yani, sıradan kullanıcıya göre- üretilir ve de üretilmelidir...

Hele hele konu bilgisayar güvenliği olunca olay daha da önemlidir...

Gelelim sonuca:

Nod32 oldukça nitelikli bir antivirüstür; ama, ince ayar yaparak kullanmak koşuluyla...

Eğer, Nod32'yi varsayılan ayarlarıyla kullanırsanız, piyasanın en kötü antivirüsünü kullanmış olursunuz (örneğin, arşiv taraması yapmaz)...

Bu durum Nod32'nin en büyük eksisidir...

Nod32'nin en büyük artısı ise son 5 yıldır en güvenli antivirüsler sıralamasında oldukça iyi sonuçlar almasıdır: 2004 ve 2005 yılları ortalamasına göre ikinci; 2006 ve 2007 yıllarına göre ise dördüncü olmuştur...

Bkz:

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=52953

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=58621&hl=av-comparatives

Kardeş sen bu konuda bilgili birsine benziorsun :diablo:

Bende Eset Smart Security Kullanıyorum ve arşiv taraması yapmıyor gerçekten, dediğin gibi.

Bunu nasıl halledebiliriz acaba?

İstersen özelden temasa geçelim, istersen burdan anlat herkes faydalansın :(

Ama lütfen bana bi şekilde bu bilgiyi ulaştır kardeş :diablo:

Kardeş sen bu konuda bilgili birsine benziorsun :D

Bende Eset Smart Security Kullanıyorum ve arşiv taraması yapmıyor gerçekten, dediğin gibi.

Bunu nasıl halledebiliriz acaba?

İstersen özelden temasa geçelim, istersen burdan anlat herkes faydalansın :D

Ama lütfen bana bi şekilde bu bilgiyi ulaştır kardeş :D

Herşeyden önce beni kardeşliğe uygun gördüğünüz için sağolun...

Gelelim isteğinize:

1) "Wilders Security" adlı oldukça ünlü bir güvenlik forumu var; İngilizce'niz yeterli ise burada "Blackspear" adlı üyenin düzenlediği ince ayarlardan yararlanabilirsiniz;

2) Bu ayarların Türkçe'ye çevrilmişi de var; örneğin, aşağıdaki bağlantıda inceleyebilirsiniz:

Please register to see this content.

Eğer, dirençli ve de boş zamanı bol biri değilseniz, resimli 9 sayfadan oluşan bu ayarları inceleyip uygularken, yarıya gelince "pes" deyip vazgeçme olasılığınız yüksek...:D

3) Nod32'nin arşiv taramasını etkinleştirmek için pencerede: NOD32>RunNOD32>Setup'a basıp "Scan" ve "ThreadSense" bölümlerindeki tüm seçenekleri imlemeniz; "Action"da yazı kutusunun yanındaki sıralama okuyla "Archives" ve "Self extracting archives"i ayrı ayrı seçerek, gerekli yerleri imlemeniz ve diğer tüm ayarları da yaptıktan sonra "Quit"e basmanız ve açılacak iletişim kutusundaki "Yes"e basarak kaydetmeniz gerekir...

Ancak, bu ayar Nod32 için "devede kulak" sayılır; yani bu kadarcık ayarla Nod32 size güvenlik sağlamaz, sağlayamaz...

Son bir kardeş önerisi: Antivirüs üreticileri babamızın oğlu değil; en güvenlisini, en kullanışlısını seçin; yukarda ilk yazımda TNCTR bağlantısını verdiğim konuları incelerseniz, doğru seçimi kolayca yapacağınızdan eminim...

Başarılar...

mesala sana nod32 yeni versiyonu daha iyi örnek verirsek

nod32 v3,x msn virüs bulaşmışş örnek virüs alman nab virüsü msn den silerek msn silinmesi engeller ve virüs temizlernir

nod32 v2,x msn virüs bulaşmış msn komple siliyor msngr.exe komple siliyor yenisi sadece virüsü siliyor

tabi bu bütün virüsler için geçerli değildir

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...