Jump to content

Gizli Klasörleri Göstermeme Sorunu

batosnokia

Recommended Posts

yav arkadaslar aynisi bende oldu . artik tek tikla disklere giriyor, gizli dosyalari gosteriyor, gorev yoneticisini aciyor.ancak gorev yoneticisinde bir suru cmd.exe ve services.exe calisiyor,cmd.exe leri siliyorum,services.exe silinmiyor. ancak pc kapanip acilinca tekrar cmd.exe ler calisiyor gorev yonetisinde. kafayi yiyecem bir turlu hallemedim.combofix,antipatron,kill_amvo_virus_usb_en,sil. hepsini denedim.bir onerisi olan varmi

amvo virüsü vardır pc de.

zaten biliyorum amvo virusu oldugunu

onun icin combofix,antipatron,kill_amvo_virus_usb_en,sil. hepsini denedim.simdi hersey normal .ancak gorev yoneticisinde bir suru cmd.exe ve services.exe calisiyor,cmd.exe leri siliyorum,services.exe silinmiyorzannedersem pc nin bir yerinde kirintisi kaldi , cunki pc

pc kapanip acilinca tekrar cmd.exe ler ve services.exe ler calisiyor gorev yonetisinde

onun icin combofix,antipatron,kill_amvo_virus_usb_en,sil. hepsini denedim.simdi hersey normal .ancak gorev yoneticisinde bir suru cmd.exe ve services.exe calisiyor,cmd.exe leri siliyorum,services.exe silinmiyorzannedersem pc nin bir yerinde kirintisi kaldi , cunki pc

pc kapanip acilinca tekrar cmd.exe ler ve services.exe ler calisiyor gorev yonetisinde

hangi antivirüsü kullanıyorsun?

avira antivir kulaniyorum. bu arada

Masaüstünde bir winrar arşivi oluşturun (Boş bir Arşiv)

Masaüstünde oluşturulma sebebi C: yada D: üzerinde oluşturduğunuzda C: yada D: ye girmek için çift tıkladığınızda virüs devreye girer

Masaüstünde oluşturduğum vinrar penceresinin üst sol tarafında bir üst dizine dönme butonu kullanarak sistemin Root dediğimiz yani C: ve D: yi görebildiğiniz bölüme gelip, burada normalde göremediğiniz 2tane .com uzantili bat dosyalari sildim.ama yinede gorev yoneticisinde bir suru services.exe calisiyor

combofix'ten sonra nod32 ile tarat otomatik olarak siler.Birde usb güvenlik programını kur,autorun dosyalarının çalışmasını engellediği için bilgisayarı yeniden açtığında otomatik olarak çalışmalarını engeller.Sonra elle silebilirsin.yoksa ele silsen bile geri dönüşüm kutusundan kendini geri yüklüyor.

Masaüstünde oluşturulma sebebi C: yada D: üzerinde oluşturduğunuzda C: yada D: ye girmek için çift tıkladığınızda virüs devreye girer

Masaüstünde oluşturduğum vinrar penceresinin üst sol tarafında bir üst dizine dönme butonu kullanarak sistemin Root dediğimiz yani C: ve D: yi görebildiğiniz bölüme gelip, burada normalde göremediğiniz 2tane .com uzantili bat dosyalari sildim.ama yinede gorev yoneticisinde bir suru services.exe calisiyor

bide draculayla tarat düzlir inşllh.bende de vardı. combofix ve draculayla hallettim....inşllh yarar işine...

bu arada C:\WINDOWS icinde bir tane services.exe doyasi var ondan mi kaynaklaniyor, normalde C:\WINDOWS icinde services.exe diye bir dosya varmi acaba

ÖNEMLİ!

Sn. "sinanfurkan",

Bazen bilmediğimiz bir konuyu bildiğimizi sanarız; bu yanılgı da başımıza iş açar genellikle...

Yukarda: sisteminizde bir sürü "services.exe" ve "cmd.exe"nin at koşturduğunu söyledikten sonra kendinizden emin bir şekilde "zaten biliyorum amvo virusu oldugunu" demeniz bilgisayar güvenliği konusunu bilmeyip da bildiğinizi sanmanızdan kaynaklı...:dribble:

Şimdi gelelim sorununuza ve çözümüne:

Sorununuz basit bir "SCRIPT" virüsü değil; "NETZKY", "MYDOOM", "KAZPING" vb. türevi bir solucan ya da "ALETS", AUTOTROJ", "KREPPER" vb. türevi bir truvaatından kaynaklanıyor...

Bu istenmeyen konuklar çok ünlü ve bir o kadar da tehlikelidirler; banka hesabı ve benzeri şifrelerinizi hemen değiştirin...

Bunlar bilinen ama girdikten sonra kolay (olağan kipte) saptanamayan kötücüllerdir; kendilerine Windows bileşeniymiş süsü vererek saklanırlar; "System32" dışında hemen her yerde görülebilirler; genellikle Windows bileşen adlarında küçük değişiklikler yaparlar; örneğin, "services.exe" yerine "service.exe" adını kullanırlar; en tehlikelileri aynı adı kullananlardır ki, sizdeki de bu türden... Öyle ki, System32'ye girebilenlere bile rastlanır...

Aşağıdaki işlemleri gerçekleştirin:

* Sistem Geri Yükleme'yi kapatın;

* Avira AntiVir'i güncelleyin;

* Bilgisayarı güvenli kipte başlatıp, Avira AntiVir'e sistem taraması (tüm bölümlerde) yaptırın ve bulduklarını silin;

* Olağan kipe dönünce Sistem Geri Yükleme'yi yeniden açın.

Not:

1) Yukarda Avira kullandığınızı söylemişsiniz; sanırım, "AntiVir Guard" ve "Web Guard"ı farkında olmadan etkisizleştirdiğiniz bir ana denk gelmiş; yoksa kaçırmazdı... Başka bir antivirüse gerek yok; onun yakalayamadığını diğerleri hiç yakalayamaz...

2) Kötücülden kurtulup kurtulmadığınızı saptanmanın en doğru yolu "HijackThis" raporuna bakmaktır; yukardaki işlemlerden sonra anılan raporu çıkarıp buraya ekleyebilirsiniz (HijackThis'in son sürümünü indirip kurun; Bilgisayarı yeniden başlatıp, kendiniz hiçbir işlem başlatmaksızın birkaç dakika bekleyin; HijackThis kısayoluna çift tıklayıp "Do a system scan and save a logfile" düğmesine basın; oluşan "hijackthis.log - Not Defteri"ni buraya ekleyin ya da kopyala-yapıştır yapın)

3) Bir üstteki işlem dışında HijackThis'i kullanmaya kalkışmayın...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...