Jump to content

Windows Boot Sorunu

mycell2520

Recommended Posts

Hardiskim 4 parçalı C deki harddiskimde windows kurulu fakat nasıl olmuşsa açılış boot dosyaları D harddiskimde yer alıyor. hardiskleri komple kaldırıp yeniden ayıramam çünkü yedeklerim var.Benim sorunum bu boot dosyalarını C harddiskine taşıyıp C den bilgisayarın boot olmasını nasıl sağlayabilirim.

Bilgisayarım 'ı sağ tıklayıp "özelliklere" girip orada "gelismis" bölumunde "baslangıc ve kurtarma" bolumunde "boot" seceneği var en ustte oradan BOOT kısmını secebilirsin. "Duzenle" ile icine girip cift boot görunuyorsa "D" surucuyle-bolumuyle olanı silersin yukleyip cıkarsın.

Bilgisayarı tekrar actığında "C" surucusunden-bolumunden acılıyorsa,

yalnız farklı bir program yukleyerek "C" ye oğrenebilirsin kararsız kalırsan.

"D" surucusundeki Windows'a ait dosyaları o zaman silinebilir.

Silmek icin CD'den acılan XP kullanırsan daha kolay olur.

Kolay gelsin.

Bende bole yazıyor.

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect

Benim öğrenmek istediğim Xp'nin boot dosyaları olan Boot.ini,Ntdlr ve Ntdetect.com dosyalarını Hirenboot cd siyle D sürücüsünden alıp C ye attıktan sonra D sürücüsündekini silersek açılışta bir Problem olurmu bunu nasıl düzenlerim.

Bende Böyle;

[boot loader]

timeout=1

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

Burdaki paritonu 1 yapıp kaydetsem yeniden başlattığımda düzelirmi?

Bu işlemleri yaptıktan sonra bir de paragon partition manager ile D: bölümünü set inactive ve cyi de set active yapın.Yöntemi denemedim ama olur diye düşünüyorum.Ancak en ufak bir hata bile kötü sonuçlar doğurabilir,dikkatli olmak lazım.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...