Jump to content

İp Adresi Öğrenme Yardım Edin!

ahmetoglu

Recommended Posts

Değerli Arkadaşım ;

1.IP numaranı

Please register to see this content.
buradan öğrenebilirsin.

2.IP konusunda sana aydınlatıcı bilgi vereyim.

IP Numarası Ne Demektir ?

IP numarası, internetteki her makinenin sahip olmak zorunda olduğu XXX.XXX.XXX.XXX biçiminde bir sayı grubudur. Her bir XXX öbeği 0 ilâ 255

arasında bir değer alır. Örn; 100.200.0.125 gibi.. Bu da toplam 232 tane, yani 4.294.967.296 tane makineye karşılık gelmektedir. IP adresleri host bilgisayarları tanımlar, böylece bilgi paketlerinin doğru bilgisayara ulaşması sağlanmış olur. Aynı anda internette olan server sayısı bu adede ulaşana kadar bir problem olmayacak, ama bu sayıya ulaşılınca yeni bir adresleme formatı bulunması gerekecektir.

İnternete telefon ile bağlananlara geçici bir IP adresi verilir. Bu tip IP adresleri "Dynamic IP" olarak adlandırılır. Bilgisayar ağı ile internetin bir parçası olanların makilerinin IP adresi sabittir. Bu tür IP adresleri de "Statik IP" olarak adlandırılır. Türkiye'de bu tip IP adreslerine sahip kişisel veya kurumsal makine sayısı çok azdır. Bunların çoğu üniversitelerde ve/veya devlet kurumlarındadır.

Makineyi açar açmaz internette olmak bir avantaj olsa da sabit bir IP adresine sahip olmak dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı oldukça önemli bir dezavantajdır.

Sadece rakam grubundan oluşan bir IP adresi insanlara pek şık ya da açıklayıcı görünmediğinden olsa gerek bu sayılara karşılık gelen isimler verilmesi yoluna gidilmiştir. Bir kullanıcı internete çevirmeli hesapla bağlanıyorsa, ISS (İnternet Servis Sağlayıcı) her bağlandığında o kullanıcının bilgisayarına bir IP atar. Bu sistem, ISS'nin daha az sayıda IP adresiyle işini yürütebilmesini sağlar. Çünkü her kullanıcısına bir IP adresi vermediğinden sadece aynı anda internete bağlanan kullanıcı sayısına IP adresine ihtiyacı olacaktır

Windows işletim sisteminde network IP adreslerini bulma aşamaları:

Komut penceresini açın

Windows 98, Me, 2k, 2k3, XP işletim sistemlerinde sırasıyla Başlat->Çalıştır->cmd yazıp ENTER tuşuna basın.

Windows Vista işletim sisteminde sırasıyla Başlat->Ara->cmd yazıp ENTER tuşuna basın.

Komut penceresine: ipconfig /all yazın.

Tebrikler!.. Bilgisayarınızda etkin olarak bulunan bağlantı(network) aygıtına ilişkin MAC adresini ve IP adresleri listendi.

Bağlantı MS-DOS komutları

Bağlantı Ayarlarını göster: ipconfig /all

DNS Cache Bilgisini göster: ipconfig /displaydns

DNS Cache bilgilerini temizle: ipconfig /flushdns

Tüm IP bağlantılarını serbest bırak: ipconfig /release

Tüm IP bağlantılarını yenile: ipconfig /renew

DNS'e tekrar kayıt yaptır: ipconfig /registerdns

DHCP IP atama sınıfını değiştir: ipconfig /setclassid

• 5 ay sonra...
Windows işletim sisteminde network IP adreslerini bulma aşamaları:

Komut penceresini açın

Windows 98, Me, 2k, 2k3, XP işletim sistemlerinde sırasıyla Başlat->Çalıştır->cmd yazıp ENTER tuşuna basın.

Windows Vista işletim sisteminde sırasıyla Başlat->Ara->cmd yazıp ENTER tuşuna basın.

Komut penceresine: ipconfig /all yazın.

Tebrikler!.. Bilgisayarınızda etkin olarak bulunan bağlantı(network) aygıtına ilişkin MAC adresini ve IP adresleri listendi.

Bağlantı MS-DOS komutları

Bağlantı Ayarlarını göster: ipconfig /all

DNS Cache Bilgisini göster: ipconfig /displaydns

DNS Cache bilgilerini temizle: ipconfig /flushdns

Tüm IP bağlantılarını serbest bırak: ipconfig /release

Tüm IP bağlantılarını yenile: ipconfig /renew

DNS'e tekrar kayıt yaptır: ipconfig /registerdns

DHCP IP atama sınıfını değiştir: ipconfig /setclassid

Bunun başka bir yöndemi yok mu? ;) Yanılmıyorsam bir programı olacak ama bir türlü bulamıyorum bende... :) Şimdiden teşekkür ederim.. ;)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...