Jump to content

ÜÇ Boyut

halil01

Recommended Posts

Arkadaşlar bizim hoca verdiği yıllık ödew bizim bölümün fotoğraflarını çekeceğiz..Ve bunu üç boyutlu bir şekilde okulun web sitesinde yayınlıcaz..üç boyutlununda benim yapmam istedi..bunu yapacam proğramı bulamadım yardım ederseniz sevinirim :p

Dolmabahçe Sarayı Müzayede Salonu

Soru: Bunları nasıl yapıyorsunuz?

Cevap:

Bu çekimler için özel bir donanıma ihtiyaç var (dijital fotoğraf makinası, balıkgözü lens, ayaklık, 360x180 derece çekimler için geliştirilmiş panoramik ayaklık kafası). Kullanılan lensin açısına göre birden fazla resim çekmek gerekiyor. Mesela 2003 ve 2004 çekimlerinde Nikon 5000 + Fisheye FC-E8 lens kullanıldı. Ön, arka, sağ, sol, üst ve alt olmak üzere altı resim çekmek gerekiyordu.

2005 ve 2006 senesi fotoğrafları Nikon D70 + Fisheye DX 10.5 ile çekildi. 2007 ve sonrasında Nikon D80 kullanıldı. Burada yatay altı, bir üst ve bir olmak üzere sekiz açıdan resim çekmek gerekiyor. Her açıda'da, değişik aydınlatma süresi kullanılarak, üç adet resim çekiliyor. Yani bir mekân için toplam 24 resim çekmek gerekiyor. Bu resimleri çekerken fotoğraf makinasının odak noktası etrafında dönmesi şart! Ayaklık ve panoramik kafa işte burada devreye giriyor.

Resim çekerken makinayı titretmemek için uzaktan kumanda kullanılıyor. Değişen gölgeler, hareket halindeki bulutlar vs. çekim işlemini zorlaştıran unsurlar. Resim çekme işlemi bittikten sonra sıra bunları bilgisayarda birleştirmeye geliyor. Çeşitli formül ve denklemler kullanılarak lens hataları, ton farklılıkları gideriliyor ve resimler üst üste gelecek şekilde konuşlandırılıyor.

Sonuçta tüm mekânı kapsayan, 360x180 derecelik bir panoramik fotoğraf oluşuyor. Meraklılar bu iş için sitesindeki programı deneyebilir. Yalnız panoramik fotoğrafları ek yerleri belli olmayacak şekilde oluşturmak çok zor bir iştir... her fotoğraf için birkaç saat uğraşmak gerekebilir... söylemedi demeyin :p

Alıntı:www.3dmekanlar.com

@halil01,

Please register to see this content.
sitesinde yapılanla aynı şey değil belki ama fikir vermek açısından faydalı olur diye düşündüm.

yok site açıldı centiboy abi ole deil benim istediğim şey o deyil. şöyle bişe

Hmm. Sen o zaman 3 boyuttan değil, Panoramik görüntüden bahsediyosun :D

Google'a "panoramik görüntü oluşturma" yazıp arat, çok program çıkar. Mesela Photoshop ile.

http://help.adobe.com/tr_TR/Photoshop/10.0/help.html?content=WSfd1234e1c4b69f30ea53e41001031ab64-75e8.html[/CODE]

arkadaşım iznin olursa senin vasıtanla açmış olduğun konunun altında bende bir soru yöneltmek isterim isterim arkadaşlara!

geçenlerde nette gezinirken bir resim gördüm adresini hatırlıyamıyorum kusuruma bakmayın ama sorumu yöneltince anlayacağınızı umuyorum...

resim windows klasörü içerisinde "görünüm--> küçük resim göstere" ayarlıyken görünen o küçük resme tıklayıp windows resim göstericide açınca karşıma farklı bir resim geliyor yani görünen resimle açılan resim farklı olarak işlenmiş (bir resimde iki resim var aslında) bu resim dosyasına bunun nasıl yada hangi programla yapıldığını bilen bir arkadaş varsa şimdiden cevabı için kendisine teşekkürediyorum...!

resmi internete eklemesine eklersinizde... Açan kişinin bilgisayarında bunun görüntülemesini sağlayacak yazılım yoksa sorun orada başlar. Ya resmin linkini eklerken dual linkle programı adama kurdurtacaksın (tabi bunu çaktırmadan mesala flash programı gibi) öyle görüntüleyecek. Ya da şansı varsa kendi bilgisayarında bu yazılım mevcut olur ve görüntüleme gerçekleşir.

arkadaşlar 9 nolu msjda sorduğum soruyla ilgili kimsenin bir bilgisi yokmu...

bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürediyorum.....

resim bu arkadaşlar yanlız resmi sağ tıklayarak resmi farklı kaydet yapıp bilgisayarınıza kaydedin

daha sonra resmi bir klasöre koyun ve klasörünüzün görünüm ayarlarını "görünüm-->küçük resimler" e ayarlayın klasörünüzün dosya görünümünde resimde bir bayan ve bay göreceksiniz ve şimdi mause çift tıklayın (resmi açın yani) şimdi nasıl görünüyor? yani bay gitmiş sadece bayan kalmış durumda...

bu iki farklı resim bir jpg dosyasına nasıl bir şekilde konuluyor?

yani benim demek istediğim bu resim nasıl yapılıyor bir program aracılığıylamı yoksa kodlarlamı

eğer programsa hangi programla yapılıyor acaba, sırrı ne kısaca bunun????

arkadaşlar 9 nolu msjda sorduğum soruyla ilgili kimsenin bir bilgisi yokmu...

bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürediyorum.....

resim bu arkadaşlar yanlız resmi sağ tıklayarak resmi farklı kaydet yapıp bilgisayarınıza kaydedin

daha sonra resmi bir klasöre koyun ve klasörünüzün görünüm ayarlarını "görünüm-->küçük resimler" e ayarlayın klasörünüzün dosya görünümünde resimde bir bayan ve bay göreceksiniz ve şimdi mause çift tıklayın (resmi açın yani) şimdi nasıl görünüyor? yani bay gitmiş sadece bayan kalmış durumda...

bu iki farklı resim bir jpg dosyasına nasıl bir şekilde konuluyor?

yani benim demek istediğim bu resim nasıl yapılıyor bir program aracılığıylamı yoksa kodlarlamı

eğer programsa hangi programla yapılıyor acaba, sırrı ne kısaca bunun????

Ya iyide resimde bay görünmüyo demişsiniz resmi açtığımda sadece bir bayan var zaten ?

tşk arkadaşlar photoshop yardımıyla birleştirdim ve sümilasyon proğramın da denedim gayet güzel oldu .. :rofl: sorun şu nasıl internet ortamını katcam bunu?

kaydettiğin resmi hizliresim.com a yükle resmin üstüne gel sağ tıkla resmin konumunu kopyala de buraya rte-image-button.png bu butona tıklayarak ekle :lol:

resmi bilgisayarına kaydet ve klasör içerisine at orada söylemiş olduğum ayarı yaptığında icon şeklindeyken bay ve bayan var.. ve resme tıklayıp resmi açtığında ise sadece bayan var yani şuan sitede gördüğün resim oluyor.... benim anlayamadığım kısım resim icon şeklindeyken (klasörün içerisinde olacak ve görünüm küçük resimlere ayarlı olacak şekilde ayarlayalım lütfen) farklı açıldığında farklı bir resim var ama bilgisayarına kaydetmen lazım.... dediğim gibi...

hadi yav arkadaşlar bu konuda gerçekten kimsenin bir bilgisi yokmu bana yardım edebilecek

aradan kaç gün geçmesine rağmen sanırım soruma cevap niteliği taşıyabilecek bir netice çıkmamış yada gerçekten kimse bu konuda bir bilgi sahibi deği aslında bu olay çok güzel bişi düşünsenize kız arkadaşınıza resim yolluyorsunuz msnden resim korkunç birşey olsun , arkadaşınız alınca resme tıkla deyince sizin ve onun resmini ayarlamışınız bak romantizme beeee,,,

arkadaşlar şaka bi yana gerçekten az önceki satırları birilerinin bu olaya dikkatini çekmek için yazdım ve bu konuda yardımlarınızı bekliyorum çünki bu resim gerçekten enteresan, ha konuyu okumayanlar için enteresan bölümünü için msj larıma bakarsanız neyi bulmaya çalıştığımı çözersiniz gerçekten bu konuya bi el atalım derim saygılar arkadaşla

cevaplarınızıda bekliyorum bu sırada....?

• 2 hafta sonra ...

Biz yaptık Panarado Maker diye promla yapıla biliyor.. İlk baş oda çekiliyor belirli çekim tarzıyla photosshopla birleştiriyoruz daha sonra biz bunu java kodlarla hallettik çokk güzel oldu gerçekten...

• Administrator
resmi bilgisayarına kaydet ve klasör içerisine at orada söylemiş olduğum ayarı yaptığında icon şeklindeyken bay ve bayan var.. ve resme tıklayıp resmi açtığında ise sadece bayan var yani şuan sitede gördüğün resim oluyor.... benim anlayamadığım kısım resim icon şeklindeyken (klasörün içerisinde olacak ve görünüm küçük resimlere ayarlı olacak şekilde ayarlayalım lütfen) farklı açıldığında farklı bir resim var ama bilgisayarına kaydetmen lazım.... dediğim gibi...

hadi yav arkadaşlar bu konuda gerçekten kimsenin bir bilgisi yokmu bana yardım edebilecek

aradan kaç gün geçmesine rağmen sanırım soruma cevap niteliği taşıyabilecek bir netice çıkmamış yada gerçekten kimse bu konuda bir bilgi sahibi deği aslında bu olay çok güzel bişi düşünsenize kız arkadaşınıza resim yolluyorsunuz msnden resim korkunç birşey olsun , arkadaşınız alınca resme tıkla deyince sizin ve onun resmini ayarlamışınız bak romantizme beeee,,,

arkadaşlar şaka bi yana gerçekten az önceki satırları birilerinin bu olaya dikkatini çekmek için yazdım ve bu konuda yardımlarınızı bekliyorum çünki bu resim gerçekten enteresan, ha konuyu okumayanlar için enteresan bölümünü için msj larıma bakarsanız neyi bulmaya çalıştığımı çözersiniz gerçekten bu konuya bi el atalım derim saygılar arkadaşla

Dediğin olay daha önce forumda tartışıldı. Exifer diye bir programla yapılabiliyor.

Şu konuyu inceledin mi?

www.tnctr.com/index.php?showtopic=18080

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...