Jump to content

Anakart Sıcaklığı

Mayq
 Share

Recommended Posts

Arkadaslar iyi akşamlar. Aida64 programına dün baktığımda anakart sıcaklığı 70°C civarındaydı. Bugün kasayı açtım fanları kontrol ettim çalışıyor. temizledim kasayı biraz.

İşlemci termal macunu temizledim yeniledim. Ama Aida64 programını açtığımda yine aynı değerler gördüm. Speccy programını denemek için indirdim değerler farklı çıkıyor.

Speccy  programında sistem boştayken 38°C ,,,  Yükteyken 51° C  görünüyor

Aida64 programın   sistem boştayken 50°C ... Yükteyken 74°C görünüyor 

Fikri olan varmı ? yada daha garanti bir program varmı deneyebileceğim ?

Ekran Alıntısı.PNG

Edited by Mayq
Resim ekleme

Çok yüksek  Hocam  bu sıcaklıklarda sıkıntı çıkarır sana  , şöyle bi yöntem deneyebilirsin  elinde uygun fan varsa ve  anakartının garantisi yoksa .! Birde bu işlere hakim ve elin yatkınsa sorumluluk kendine ait .!!!!

Spoiler

Edited by neskali

neskali, 3 dakika önce yazdı:

Çok yüksek  Hocam  bu sıcaklıklarda sıkıntı çıkarır sana  , şöyle bi yöntem deneyebilirsin  elinde uygun fan varsa ve  anakartının garantisi yoksa .!

Nasıl yani anakarta fan mı taksın ?

yanlış bilmiyorsam o sıcaklık değeri vrm mosfet'lere ait işlemci ve diğer bileşenlere güç dağılımını yaptıkları için daha sıcak olurlar genelde işlemciyle arasında 5-10 derece fark olur seninki biraz fazla 
yıllar önce başıma gelmişti kullanmadığım halde Flopy disk'i çalışıyormuş gibi algılıyordu haliyle devamlı bir güç akımı olunca anakart aşırı ısınıyordu tabi deneme yanılma yöntemiyle güç bela fark etmiştim bios'tan kapatınca sıcaklık normale dönmüştü.

VentMois, 3 saat önce yazdı:

Nasıl yani anakarta fan mı taksın ?

Kuzey köprüsüne evet ..... Uygun fanı varsa küçüklerden uydurabilirse diye yazmıştım yapılmayan şey değil aşağıdakide hazır satılanlarından birinin örneği  kuzey köprüsü soğutucusu ...

Spoiler

Please register to see this content.

amd x570 lerde köprüler çok ısınıyo diye anakartların hemen hemen hepsinde fabrika çıkışlı fanlı geliyor  ( Tabiki bu işlere hakim değilse zarar verme riskide var ufakta olsa,
sorumluluk kendine ait .!!!! )

Spoiler

1.jpg.151eea80dd0780bdccfacac3dedba3c4.jpg

Edited by neskali