Jump to content

Kurulumda Mavi Ekran

Tilkißey

Recommended Posts

başta özür dilerim

sp2 konusuna yazmıştım önceden,bu kısmı sonradan gördüm

Toshiba L102 laptop kullanıyorum

sürücüleri falan filan yüklüyor

"kur windowsu başlatıyor" yazısı geliyor

ardından siyah ekran geliyor doğal olarak

ama ardından mavi ekran'a atıyor

resim de koyuyorum

PIC_0058.JPG

ilk mesajda anlatılan anakart için olan işlem belki işe yarar diye denedim,işe yaramadı

nLite kullanarak tüm sürücüleri kaldırdım xp den,yine olmadı

ne yapmam gerekiyor bilmiyorum,yardımcı olursanız sevinrim...

Cihazın parçalarında bir sıkıntı olmadıgından eminmisin üstad? senın Ram belleğinde sıkıntı var gibi duruyor. Herhangi bi test aracıyla bi test et istersen? Tavsiyem: Pc Doctor diye bi program duymuştum ama..

bende ramdan kaynaklanan bir sorun diye düşünüyorum ama şunu bir dene istersen bilgisayarın hata karşında kurtarmak için aldığı bir önlemdir bunu kapatıp bir dene istersen

bilgisayarıma sağa tıkla ve yönet de hizmetlerden uzaktan yordam çağrısı rpc ye sağa tıkla ve özellikler de

kurtarmaya tıkla hizmet hatası oluştuğunda bilgisyarın tepkisini seçin oradaki bütün seçenekleri sizde görüceksinizki hepsi bilgisyarı yeniden başlattır siz onları değiştirip eylem yürütme yaparsanız ve uygula tamam diyin ve bilgisyarı yeniden başlatın bu sizi biraz idare eder sanırım ama mutlaka bir bilgisayarcıya ******ürün bilgisayarı derim umarım işine yarar kardeşim

Üstad ben suan calıstıgım sırkette 20 personelin teknik servis müdürüyrum onlarca cihaz geliyor bu şekilde.Bunun ana iki nedeni var ram veya ram slotların problemlı.Veyada anakartının chipsetinde sorun var.Ram lerini tek tek cıkararak eklentisiz Sp2 li xp ile kurmayı dene ramlar cözüm olmazsa anakart problemidir oda chipsetten kaynaklanır.Yolun ankaraya duserse ankarada chipset değişimi yapan tek firma burası gelirsen yardımcı olurum.

laptop standartı olarak 256 ram vardı

toshiba istanbul yetkili servisinde +512 daha ilave ettirmiştim

şu an orjinal recovery dvd si ile veya başka xp cd leri ile format atabiliyorum

sp3 cd olarak elimde sadece tncxp var,yani sp3 kaynaklı birşey mi bilmiyorum

sp3 desteği gibi birşey duydum ama biraz saçma geldi bana..

xp vista falan olsa donanımsal kaldırma problemi olur ancak sp için garip geldi,bu konuda bilgisi de olan yazarsa sevinirim

ram problemli demişsiniz,ram problemli olsa tahminimce tüm önyükleme işlemlerinde sıkıntı olur

başka cd lerle format atabiliyorum

her türlü işlemi problem olmadan yapabiliyorum

açıkcası benim bilgim yazılımla sınırlı

donanımsal bilgim yok denecek kadar az

slot larda ve/veya ram disk lerinde problem varsa tüm formatlarda problem vermesi gerekmez mi?

@matahari218534, senin dediğin işlem bana biraz sakat gibi geldi

xp nin lüzumsuz çok hareketi var ama mavi ekranları genelde doğru

eğer r-start ı oradan ipral edersem işlemciyi çalışması için zorlamış olacağım

problem çıkabilir gibi geldi,denemekten yana değilim kısacası <_<

evet dedğiniz doğru bu işlem biraz bilgisyarı zorlucaktır ama benim eski bilgisyarımda da aynı sorun vardı bende bilgisyara format atabiliyordum ve bir kaç program açmak istedeğim zaman ram e yüklendiğim zaten kendi ni kapatıyor ve mavi ekran çıkıyordu ve kasayı açtğımda ram in ve slotların yanmış olduğunu gördüm yeni anakart almak zorunda kaldım

HDD nizden şüpheliyim.Ram ile ilgili Mavi beyaz ekran sıklıkla gözükür yanlız Kur başlatıyor yazısından sonra Ide ve Sata denetimi yapıyor Windows Kur o yüzden benim şüphem HDD üzerinde. İmkanınız varsa başka bir cd ile deneyin kurabilirseniz Vista kurmayı deneyin. Kurduktan sonra HDD tekrardan bölümleyin ve badsector taraması yapın. Umarım büyük bir arıza değildir.

Please register to see this content.

bununla ilgili arama yaptım sonuçlar ingilizce ama yardımı olur sanırım

Ben de aynı bilgisayarı kullanıyorum. Sp2'yi yükleyince hatırladığım kadarıyla aynı iletiyi defalarca ben de almıştım. Bu donanımsal olarak ifade edilse de sp2'nin bir marifetinden başka bir şey değildir. O yüzden hiç servis pack'leri kullanmadım. Ama şu an forumda verilen sp3 lü bütün xp'leri rahatlıkla bir cd'ye atıp kurabilirsiniz. Ben şu anda Perfect XP SP3+LiteEdt.V2 (yapan arkadaşın ellerine sağlık) kullanıyorum. Bunu ghost'la 1dakika, 7 saniyede tekrardan kurabiliyorum.

SP'lerle ilgili bir uyum problemi olduğunu düşünüyorum. Siteden yeni indirdiğim NEC XP ve Conax v6 XP cdleri de benzer sorunlar oluşturdu. Bazı makinalarda problemsiz kurulduğu halde TOSHIBA marka bir notebookta mavi ekran hatası verdirdi (verdiği hatayı tam hatırlamıyorum, çok üstüne düşmedim çünkü). Kendi hazırladğım bir XP cd'si ile (SP3'lü) kurulum yaptım herhangi bir hata vermedi. Problem belki de bu cd'leri hazırlayan arkadaşların performansı artırmak için bir takım register ayarlarıyla oynamaları veya bazı bileşenleri ekleyip çıkarmalarından olabilir diye düşünüyorum. Tavsiyem sade bir XP cd'si ile kurulum yapıp, denemen.

iyi geceler bu kesinlikle ram hatası ve şöyle bir çözüm sunayım 10 ram den 3 ünü kurtardım nasılmı sabunlu suyla ve fırçayla yıkadım ve hemen kurutdum fön makinasıyla sonra taktım ve çalıştı 10 taneden 3 ama bunların hiç biri çalışmıyordu 3 tane 3 tanedir hatta biri makinda çalışıyor şu an benimde kafama yatmamıştı ama mahalleden bir arkadaş söyledi bende denedim gayet iyi denemekte fayda vardır

bugün okulda donanımcı olarak bildiğim bir arkadaşa da sordum bu soruyu

o da benzer bir olay yaşamış

sp2 sp3 uyumsuzluğu gibi bir problem oluyor dedi bazı anakartlarda

win98 cd si var bende,onunla fdisk diyeceğim,ardından xp kurmayı deneyeceğim

perfectxp seti siparişi vermiştim,sanırım yarın gelecek elime,öncelikle onu deneyeceğim direkt olarak

sorun olacak olursa fdisk deneyeceğim

olmazsa da napalım artık, sp2 kurup update yapacağım :)

yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim

başka xp cd leri ile format atabildiğimi söylemiştim (sp ve sp2)

bunu bazı arkadaşlar cevap yazarken görmemiş sanırım

yani problemin donanımsal kaynaklı olduğunu düşünmüyorum

donanımsal kaynaklı olarak sadece xp cd sindeki dosyalarla alakalı olabileceği aklıma geldi,onun için nLite ile tncxp nin içindeki programları ve sürücüleri kaldırıp denemiştim,işe yaramamıştı

şunu da söyleyeyim

cd nin yanlış olma ihtimali yok

aynı cd ile datron laptop a format atılabiliyor,modelini bilmiyorum ama atılmış halini gördüm :)

konuya yazacaktım ama unuttum üzgünüm millet,yeni aklıma geldi yazayım dedim

perfect xp sp3 ile format attım,hiçbir problemle karşılaşmadım

yani problem sp3 ile alakalı değil, tncxp ile alakalı bir problem

tncxp yi kurmayı çok istemiştim ama kısmet değilmiş

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...