Jump to content

Uzaktaki Pc Ye Format Atmak

keyume

Recommended Posts

uzak bağlantıda söylediklerin sanırsam mümkün değil ama sanıl bi windows yükleyip sanal windowstan nasıl yapıldıgını tarif edersin karşıdakide ona göre format atar.....

Acronis True Image tavsiye ederim eğer ip adresin sabitse ve daha önceden bir yedek almışsan senin sadece geri yüklemeyi başlatman yeterli o bilgisayarı kapatıyor formatlıyor ve yeniden açıyor eğer yapmayı düşünürsen detaylı anlatırım :p

arkadaşım uzak derken netteki yoksa local ağdakimi? uzakdan pek mümkün değil ha katlımsız cd yaparsan formatıda katılımsız yap cd yi takar takmaz full oto kurulum ayarlarsın formatlar kurar tabi bu işin biosdan ayarı var cd den başlat maaalesef biosa netten mudahale edemezsin yada ben bilmiorum ama local agda kapalı pc ye bile format atabilirsin ama işin içine server girer bide acman için wake on lan ozellikli network bootlu bi ethernet kartı onlara sadece ibm hp gibi markalrda yani firma pc lerinde yaparsın sen iismi telden yardım et hiç bulaşma

arkadaşlar ben şöyle bir sistem düşünüyorum daha önce bakımını yaptığım pc nin imajını alacağım ve kendi pc mde saklayacağım daha sonra bakımını yaptığım pc de bı sorun olursa pc sahibi benimle irtibata geçip imajı geri yükleme isteğinde bulunacak ve elini hiç birşeye sürmeyecek

not bakımını yaptığım her pcye kullanıcı adı ve şifre vereceğim kişi beni arayıp kullanıcı adı ve şifreyi teyid ettirirse imaj yükleme başlayacak tek sorun bakımını yaptığım pc le bağlantıyı nasıl sağlayacağım ilgilendiğniz için tşk ler

format meselesinide araştırıyorum yararlı bişey bulur bulmaz paylaşacağım inşallah

Acronis True Image tavsiye ederim eğer ip adresin sabitse ve daha önceden bir yedek almışsan senin sadece geri yüklemeyi başlatman yeterli o bilgisayarı kapatıyor formatlıyor ve yeniden açıyor eğer yapmayı düşünürsen detaylı anlatırım :p

anlatırsan çok makbule geçer kardeş

arkadaşlar ben şöyle bir sistem düşünüyorum daha önce bakımını yaptığım pc nin imajını alacağım ve kendi pc mde saklayacağım daha sonra bakımını yaptığım pc de bı sorun olursa pc sahibi benimle irtibata geçip imajı geri yükleme isteğinde bulunacak ve elini hiç birşeye sürmeyecek

not bakımını yaptığım her pcye kullanıcı adı ve şifre vereceğim kişi beni arayıp kullanıcı adı ve şifreyi teyid ettirirse imaj yükleme başlayacak tek sorun bakımını yaptığım pc le bağlantıyı nasıl sağlayacağım ilgilendiğniz için tşk ler

format meselesinide araştırıyorum yararlı bişey bulur bulmaz paylaşacağım inşallah

anlatırsan çok makbule geçer kardeş

arkaşım soyleki imaj senin hdd dende saklanacagına gore pc nin ilk format halini imge i heralde hadi diyelim ole olsun sen o image ı o pc ne adsl baglantınla 1 2 gunde gonderirsin heralde

benim tavsiyem her ay oto image alan bi batch hazırla bu mesela d:\yedek.img seklinde olsun uzak bilgisayarda tabi sonra adamada boot lu cd ver o cd de oto boot acsın ms dos dan img ını oto yazdırsın tabi yine batch dosyasıyla

işi bitince image ın yerini deiştirsin bu durumda cd 1 seferlik işe yarar 2. defa kullanamaz 2. defa geri yuklemek istediğinde seni araycak ucretini talep ettikden sonra 2. cd yi gonder bole bole uzar:D ne oldu hemn en son çalısır pc yi geri getirdin hemde elini nete suya sabuna surmedin beleşden ucret..:p

Please register to see this content.

ben bunu kullanioyrum akrabanın hdd yedek almıştım bunla bağlanıp hdd image yüklüyorum işi bitirim sadece bu

image alırsın da geri yukleme yapcaksan kullanılan partition ustune nasıl image yazdırıosun?

windows kendine format attırıomu nasıl bi xp kullanıon ole sen

teamviever basit kontrol programı vvpn driverlarını bile kurmuosundur heralde :p

şimdi aklıma bişiy daha geldi özel hazırladıgımız network destekli live cd siyle uzaktan yardım programlarıylada orn teamvievwe radmin neyse imageları hdd ye yazdırabilirz

image alırsın da geri yukleme yapcaksan kullanılan partition ustune nasıl image yazdırıosun?

windows kendine format attırıomu nasıl bi xp kullanıon ole sen

teamviever basit kontrol programı vvpn driverlarını bile kurmuosundur heralde :p

şimdi aklıma bişiy daha geldi özel hazırladıgımız network destekli live cd siyle uzaktan yardım programlarıylada orn teamvievwe radmin neyse imageları hdd ye yazdırabilirz

:)

hayır sen dedinkine herşey sağlam sadece imageyi geri yüklemek istiyorum bende dedin bende böle yaptığımı söledim daha önce formaat attım norton ghost 2003 ile image alım sakladım pc de pc hasar alınca yani yavaş dediği zaman vb. imageyi yüklim sorun biti

ama pc çökmüşş açılmıyor öle dersen işe yaramaz bu yöntemm :)

:p

hayır sen dedinkine herşey sağlam sadece imageyi geri yüklemek istiyorum bende dedin bende böle yaptığımı söledim daha önce formaat attım norton ghost 2003 ile image alım sakladım pc de pc hasar alınca yani yavaş dediği zaman vb. imageyi yüklim sorun biti

ama pc çökmüşş açılmıyor öle dersen işe yaramaz bu yöntemm :)

arkadaşım benim bu konuda sorunumyok bişiy yuklemek istemiyorum ben

sen demişinki teamviwerdan image ı geri alabilirm dem,işinn

bende diomki calışan pc ye image nasıl yazdırcan pc nin boot cd siyle açılmasın lazım teamviwerla bu iş olmaz anca yediğini alırsın aldıgın image ı geri hdd ye yazdırmazsın

arkadaşlar bu iş için yazılmış programlar yokmudur mesala büyük şirketler bu tür sistemleri kullanmıyormudur ben kullanıyolar diye biliyorum ama bu konuda pek bilgi verebileceklerini sanmıyorum

bu iş için bayağı bi kafa yoruyorum böyle bir sistemi faaliyete geçirmek için en azından kasa taşıma derdine son vermek için

arkaşım soyleki imaj senin hdd dende saklanacagına gore pc nin ilk format halini imge i heralde hadi diyelim ole olsun sen o image ı o pc ne adsl baglantınla 1 2 gunde gonderirsin heralde

benim tavsiyem her ay oto image alan bi batch hazırla bu mesela d:\yedek.img seklinde olsun uzak bilgisayarda tabi sonra adamada boot lu cd ver o cd de oto boot acsın ms dos dan img ını oto yazdırsın tabi yine batch dosyasıyla

işi bitince image ın yerini deiştirsin bu durumda cd 1 seferlik işe yarar 2. defa kullanamaz 2. defa geri yuklemek istediğinde seni araycak ucretini talep ettikden sonra 2. cd yi gonder bole bole uzar:D ne oldu hemn en son çalısır pc yi geri getirdin hemde elini nete suya sabuna surmedin beleşden ucret..:D

alınan ücrete el emeği desek daha ii olmazmıydı sonuçta ortada bir emek var alınan imajın boyutu saf xp için maximum 500 mb olur heralde oda 1-2 gün sürmez adam zaten cd den boot edebilse beni aramaya gerek duymaz img oto yazdırma işleminin detayına inebilirmisin

alınan ücrete el emeği desek daha ii olmazmıydı sonuçta ortada bir emek var alınan imajın boyutu saf xp için maximum 500 mb olur heralde oda 1-2 gün sürmez adam zaten cd den boot edebilse beni aramaya gerek duymaz img oto yazdırma işleminin detayına inebilirmisin

arkadaşım adamın zaten bişiy bilmesine gerek yok cd yi takmayı bilsin yeter boot olarakda ilk cd den başlat dersin her seferin pc acılışda cd ye bakar yoksa normal boot atar image ıda adamın 2.partitiona atarsın niye gondererek vakit kaybedesinki istersen mesela d: nin içine gizleyebilirsin img oto yazdırmayıda sen yapcaksın madem emek sarfetmekden bahsediyorsun ben sadece yol gosteriyorum bole bişiy yapabilirsin die fikir benden yapması senden emeği sen gosterceksin

Uzaktan Bir bilgisayara format atmak istiyorsan KVM denilen bir cihaz var bildiğim kadarıyla onunla yapabiliyormuşsun..
2 bilgisayarın 1 klavye, 1 mouse ve 1 monitör tarafından denetlenmesini sağlar format atabilme özelliğini bulamadım

konuyu biraz araştırdım acronis true image nin gizli demeyimde pek bilinmeyen özelliği hdd de ulaşılamayan bir partion açarak (boyutunu biz ayarlayabiliyoruz)alınan yedeği buraya atıyor ve windowsun boot unu silerek kendi boot menüsü oluşturuyor bilgisayar açılışında f11 basarak yedek oluşturabiliyor yada var olan yedeği istenilen partition a yazdırabiliyor sanırım aradığım şeyi buldum herkese teşekkür ederim arzu eden olursa konu detayına inebilirim

• 3 ay sonra...

arkadaşlar sonunda projem gerçekleşliyor formda buldum saf_xp_bitti.ghost kullanıcıya format ekranına müdahale ettirmeden c ye kuruyor kendını boyutu 450mb bende bunu cd den çalışan xp ye entegre ettim ve cd den çalışan xp nin masaüstüne

internet bağlantısı kısayolunu ekledım kullanıcı cd yi takıyor (kısa bi araştırma yaptım eğer pc sahibi bios ayarlarıyla oynamamışsa pc açılışı direk cd den oluyo en kötü telefonla nasıl cd den boot edeceğini anlatırım) bütün driverlerini tanımış cd den çalışan xp açılıyo masaüstündeki kısayola tıklıyo ve sayfadakı talimatları yerıne getiriyo resim.jpgsayfada TeamViewer portatif var çalıştırıyo sayfadakı kutucuklara gereklı bilgileri girdikten sonra bana mail geliyo ve ben işlemlere başlıyorum kuruluma geçiyorum müşteride max 40 dk sonra elini hiç birşeye sürmeden sıfırdan kurulmuş xp ye sahip oluyor ama tasarladığım cd yi alması gerekiyo adsl mi kotasız yaptığım zaman paylaşacağım inşallah

NOT:Bu sistem Xp yi sıfırdan kuramak içindir xp yi uzaktan sıfırdan kurabiliyorsak hazır sistem üzerine kurmak daha basit :)

arkadaşlar sonunda projem gerçekleşliyor formda buldum saf_xp_bitti.ghost kullanıcıya format ekranına müdahale ettirmeden c ye kuruyor kendını boyutu 450mb bende bunu cd den çalışan xp ye entegre ettim ve cd den çalışan xp nin masaüstüne

internet bağlantısı kısayolunu ekledım kullanıcı cd yi takıyor (kısa bi araştırma yaptım eğer pc sahibi bios ayarlarıyla oynamamışsa pc açılışı direk cd den oluyo en kötü telefonla nasıl cd den boot edeceğini anlatırım) bütün driverlerini tanımış cd den çalışan xp açılıyo masaüstündeki kısayola tıklıyo ve sayfadakı talimatları yerıne getiriyo resim.jpgsayfada TeamViewer portatif var çalıştırıyo sayfadakı kutucuklara gereklı bilgileri girdikten sonra bana mail geliyo ve ben işlemlere başlıyorum kuruluma geçiyorum müşteride max 40 dk sonra elini hiç birşeye sürmeden sıfırdan kurulmuş xp ye sahip oluyor ama tasarladığım cd yi alması gerekiyo adsl mi kotasız yaptığım zaman paylaşacağım inşallah

NOT:Bu sistem Xp yi sıfırdan kuramak içindir xp yi uzaktan sıfırdan kurabiliyorsak hazır sistem üzerine kurmak daha basit :)

Hazır imaj yükleme olayı yok ise bu işlem sonucunda kurulum olmaz...

Uzaktadi PC ye format atmak mumküdür "RIS" (Remote Installation Services) Kullanarak (RIS anlatımı yapamadığım için özür dilerim Reklam olmaması için link ekleyemedin ve html kodu kapalı sanırım)

Ayrıca Ghost ile aldığın yedeği Yine Ghost (12 ve sonraki sürümler) programı sayesinde uzaktan yönetebilir geri yükleme yapabilirsin.

umarım faydalı olabilmişimdir, Saygılar

Hazır imaj yükleme olayı yok ise bu işlem sonucunda kurulum olmaz...

yapılan işlemde zaten hazır imajı yüklemek sanırım mesajı tam olarak anlamamışsın saf_xp herhangi bir pc nin imajı deıl xp cd sinin imajı yapılan işlemde ghostu kullanarak bu imajı yazdırmak şimdiye kadar sorun kurulum sırasında net bağlantısının kopmasıydı ve bu nedenle mavi ekranda format ekranında uzaktan erişimin mümkün olmaması halende mümkün deil zaten

saf_xp de müdahale etmene gerek yok botlanmış direk kendini c ye kuruyor dosya sistemi olarak fat32 kullanıyor sp2

saf_xp alıntıdır forumda buldum üzerine sp3 eklemeye çalışıyorum şuan

Uzaktadi PC ye format atmak mumküdür "RIS" (Remote Installation Services) Kullanarak (RIS anlatımı yapamadığım için özür dilerim Reklam olmaması için link ekleyemedin ve html kodu kapalı sanırım)

Ayrıca Ghost ile aldığın yedeği Yine Ghost (12 ve sonraki sürümler) programı sayesinde uzaktan yönetebilir geri yükleme yapabilirsin.

umarım faydalı olabilmişimdir, Saygılar

Remote Installation Service (RIS)

İstemci bilgisayarların merkezi bir yerden kurulmasını sağlar. RIS sunucu olarak kullanılacak bilgisayarın aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir;

· En az Pentium 133 veya daha gelişmiş bir işlemci

· 128 MB RAM

· Windows 2000 Server (Domain Controller veya Member Server)

· En az iki partition. Bir tanesi işletim sistemi için diğeri RIS image için . RIS image’ların tutulacağı partition en az 2 GB ve NTFS olmalı.

· Network bileşenleri yüklenmiş ve düzgün çalışıyor olmalı.

Bunun haricinde RIS hizmeti verecek networkte de şu bileşenler olmalı;

· DHCP Server

· DNS

· Active Directory

Ayrıca RIS sitem partition ,boot partition ,EFS(Encrypted File System) volume veya DFS(Distrubuted File System ) volumlere kurulamaz.

RIS ‘ı kurmak için şu yol izlenir:Control Panel ->Add/Remove Programs->Windows Component->Remote Installation Services . RIS servisinin kurulduğu bilgisayara aşağıdaki üç servis de ek kurulur.

· Boot Information Negotiation Layer (BINL)

· Single Instance Store (SIS)

· Trivial File Transfer Protocol (TFTP)

RIS servisi yüklendikten sonra Start->Run ‘dan RISETUP yazılarak ilk image RIS sunucu üzerinde oluşturulur.

PXE uyumlu network kartı veya client disketiyle açtığımız bilgisayar ağda bir DHCP server arayacak ve bu DHCP server‘dan bir IP adresi alacaktır. Bu DHCP server’ın Active Directory’de Authorize olması gerekiyor. Ayrıca RIS server, image oluştururken istemcilere cevap vermeyecek şekilde konfigüre edilmişse Active Directory User and Computer ‘dan RIS server’ın üzerine mouse ile sağ tıklanır ve özelliklerinden Remote Install tabına geçilerek ‘Respond to Client Computers Requesting Service’ özelliği aktif edilir.

RIS istemcilere disket oluşturmak için ise \\RIS_server\Reminst\Admin\i386\Rbfg.exe programı kullanılır ve bir diskete ihtiyaç vardır

güzel bi yaklaşım yapmışsın arkadaşım sanırım benim yol daha kolay ve hızlı

bu sistem ile uzaktaki pc ye işletim sistemi kurmak baya bi zahmetli olur

format meselesinide araştırıyorum yararlı bişey bulur bulmaz paylaşacağım inşallah[/CODE]

Yanlış anladıysam düzelt lütfen Imaj dosyasını Kendi PCyerine Diğer pc de saklasan ve Acronis ile Windows tarafından erişilemeyen bir bölüm oluşturarak oraya koysan üstelik o bölümü şifreleye bilir ve PC açılış sırasında bir tuşa basarak kurulumu başlatabilirisn.

Remote Installation Service (RIS)

İstemci bilgisayarların merkezi bir yerden kurulmasını sağlar. RIS sunucu olarak kullanılacak bilgisayarın aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir;

· En az Pentium 133 veya daha gelişmiş bir işlemci

· 128 MB RAM

· Windows 2000 Server (Domain Controller veya Member Server)

· En az iki partition. Bir tanesi işletim sistemi için diğeri RIS image için . RIS image’ların tutulacağı partition en az 2 GB ve NTFS olmalı.

· Network bileşenleri yüklenmiş ve düzgün çalışıyor olmalı.

Bunun haricinde RIS hizmeti verecek networkte de şu bileşenler olmalı;

· DHCP Server

· DNS

· Active Directory

Ayrıca RIS sitem partition ,boot partition ,EFS(Encrypted File System) volume veya DFS(Distrubuted File System ) volumlere kurulamaz.

RIS ‘ı kurmak için şu yol izlenir:Control Panel ->Add/Remove Programs->Windows Component->Remote Installation Services . RIS servisinin kurulduğu bilgisayara aşağıdaki üç servis de ek kurulur.

· Boot Information Negotiation Layer (BINL)

· Single Instance Store (SIS)

· Trivial File Transfer Protocol (TFTP)

RIS servisi yüklendikten sonra Start->Run ‘dan RISETUP yazılarak ilk image RIS sunucu üzerinde oluşturulur.

PXE uyumlu network kartı veya client disketiyle açtığımız bilgisayar ağda bir DHCP server arayacak ve bu DHCP server‘dan bir IP adresi alacaktır. Bu DHCP server’ın Active Directory’de Authorize olması gerekiyor. Ayrıca RIS server, image oluştururken istemcilere cevap vermeyecek şekilde konfigüre edilmişse Active Directory User and Computer ‘dan RIS server’ın üzerine mouse ile sağ tıklanır ve özelliklerinden Remote Install tabına geçilerek ‘Respond to Client Computers Requesting Service’ özelliği aktif edilir.

RIS istemcilere disket oluşturmak için ise \\RIS_server\Reminst\Admin\i386\Rbfg.exe programı kullanılır ve bir diskete ihtiyaç vardır

güzel bi yaklaşım yapmışsın arkadaşım sanırım benim yol daha kolay ve hızlı

bu sistem ile uzaktaki pc ye işletim sistemi kurmak baya bi zahmetli olur

RIS server domain ortamında kullanılır arkadaşım wan aglarda ris server ayarı yapmak baya bi ugrastırrı + image i karsı pc ye cekmesi internet hızına gore baya bi zaman alır bu iş için ozel boot lu cd hazırlayabilirsiniz.

format meselesinide araştırıyorum yararlı bişey bulur bulmaz paylaşacağım inşallah[/CODE]

Yanlış anladıysam düzelt lütfen Imaj dosyasını Kendi PCyerine Diğer pc de saklasan ve Acronis ile Windows tarafından erişilemeyen bir bölüm oluşturarak oraya koysan üstelik o bölümü şifreleye bilir ve PC açılış sırasında bir tuşa basarak kurulumu başlatabilirisn.

lütfen en sondaki mesajımı oku dediğin gibi güzel olur ama bunu kendim için düşünmüyorum müşteriler için düşünüyorum

kendi pc mde zaten bu sistemi kullanıyorum ama müşterinin pc sine bu sistem sakat olur

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...