Jump to content

Notebook Aniden Kapanıyor ?

mashadov

Recommended Posts

asus_f3jr_f3jr-t213s1agww.0.big.jpg

Bellek Düzeni :

Ekran Kartı : 128MB ATIX2300 ekran kartı

Ekran Boyutu & Özellikleri : 15.4" WXGA (1280 x 800) TFT, Glare 1.3 MP kamera

Harddisk : 120 GB 5400 Rpm

Optik Sürücü : 8 x DVD - Dual

Modem : 56K V92

Mouse&Klavye : Q Turkçe 83 Tuş

Ses Özellikleri : Bütünleşik Intel® High Definition Audio ( Azalia )

Kart Okuyucu :

Pil Özellikleri : Li-Ion 9 cell 4 saat

Genişleme Yuvaları : 802.11a/b/g WiFi, Bluetooth

Ağırlık : 2,85 kg

Boyutlar : 354 x 284 x 35,2 mm

İşletim Sistemi : Microsoft Vista Premium

Ekstra Özellikler : 1 x IEEE1394, 4x USB 2.0

Bluetooth : VAR

Merhaba arkadaşlar; Nisan 2007 tarihinden bu yana ASUS F3JR notebook kullanıyorum. Geçtiğimiz yaz bilgisayara yeni aldığım 2 GB RAM?i taktım. Takılan RAM lardan sonra 3-4 ay normal, sorunsuz biçimde çalıştı. Bundan yaklaşık 3 ay önce notebook aniden kapanma sorunu çıkarmaya başladı. Bilgisayarı çalıştırdıktan sonra 3-5 dakika geçiyor ve aniden kapanıyordu. Şarj adaptörünü çıkarıp çalıştırdığımda da en fazla 10 dakika çalışıp kapanıyordu. Pille çalıştırdıktan sonra şarj adaptörünü takar takmaz aynı sorun oluşmaya başladı. Bilgisayar kapalıyken şarj etmeye çalıştığımda bir iki dakika şarj alıyor gibi öndeki ışık yanıyor ve kapanıyordu. Kullandığım prizi değiştirdim ancak yine aynı sonuç. Tanıdığım bir bilgisayar firmasına şarj adatörünün voltajında bi sorun mu var diye sordum. Voltaj değerlerine baktı voltajda bi sorun yok dedi. İşlemci fazla ısındığında böyle bir durum olabilir diye duydum ve bende fanlı bir notebook soğutucu aldım. Soğutucuyu kullanmama rağmen sorun bir kaç gün devam etti. Ürünü kargoyla garantiye göndermeye hazırlarken bir süre sonra kapanmamaya, stabil çalışmaya başladı. Bende yaklaşık 1-1,5 aydır soğutucuyu çalıştırmadım. Geçtiğimiz haftaya kadar herhangi bi sorun olmadan çalışmaya devam etti. Ancak aynı kapanma sorunu daha önceki şekliyle tekrar ortaya çıktı. Şarj adaptörünü taktığımda veya pil ile çalıştığında bi kaç dakika sonra aniden kapanıyor. Virüsten olabilir dedik iki üç kez tnc deki sistemlerden (tncxp sp3, perfectxp) kurdum. Ama nafile...

Arkadaşlar sorunu kısaca :) özetlemeye çalıştım. Ne dersiniz sorun neyden kaynaklanıyor? İşin en gıcık tarafı hastalık gibi düzeliyor bir iki ay sonra tekrar ortaya çıkıyor. Sizce ufak bi sorun mu garanti ile uğraşmaya değer mi? Yoksa bi bilgisayarcıya mı açtırsam içini ne dersiniz? Tecrübeli arkadaşlar acilen bi yorum getirirse memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

hiç uğraşma garantiye ver

Arkadaş doğru söylüyor.Ama önce siz taktığınız remi çıkarıp test edin.birde dışarıdan yapılan soğutma eğer sizin işlemci fanınıza toz birikmişse pek fayda etmez.dahili fanınızı ve reminizi iyice bir kontrol edin bence....rem işi benim başıma geldi lattop reset atıp duruyordu.her iki remde sağlamdı ve tek çalıştığında sorun yoktu.fakat ikisi bir arada sorun çıkardı.her ikisinide aynı remle değiştirdiğimde sorunum bitti....kolay gelsin kardeş.

arkadaşım bence yapıcagın işlemler aşagıdaki gibi

1- adaptor voltajı demişsin neye gore olculdu? ( yuksuz boşta iken dogru voltaj gosterebilir yuke bindiğinde (notebook u takdıgında) voltaj dusumu olabilir) notebook a takılıyken paralel olarak voltmetre tak voltajı izle.

2- pilini cıkar sadece adaptor takılı olsun ( pilin omru bitik aşırı akım cekiyor olabilir)

3- pc yi hiren boot cd si ile ac ( acmadan nce cpu fanının ısını kontrol et 60C gecmesin)

4- hiren boot cd si aracları ile donanım hdd ram testi yap

5- tekrar xp live cd si ile pc yi ac ve cpu yu 100 de 100 kullanmasını sağla

6- bu şekilde sorun cıkarmıyorsa yeniden temiz format at ve bilgisayarı kur.

bendede amd işlemcili notebook var aniden kapanıyor ama cpu ısıından kaynaklanıyor fan yerini havada bırakınca kapanmıyor.

4 yıl hp ve dell teknik servisindeydim..bu tür sorunlarla çok sık karşılaşıyorduk;Cihaz garanili bence hiç uğraşma ram taktığını filanda iletme servise.Sorun çıkartabilirler.Ama powerboardda sorun olabilir tabi ramı fln denemekte fayfa var arkadaşlar zaten yukarırdada yazmışlar benim bir diğer önerim ise dıagnostıc yaptınmı yada donanım test problemleri var istersen onlarla bir dene

@smillero; üstad RAM lerin 4-5 ay gibi bir süre normal bir şekilde çalışmasını nasıl değerlendirmek gerek? ayrıca RAM takmak sanırım ürünü garanti dışı bırakmıyor. Velev ki bıraksın garantiye gönderirken eski RAM leri takarsam bi sorun olur mu? Teşekkürler.

@sky053;@conax; üstad ben eletronik işinden fazla anlamam ancak; bilgisayarcı arkadaş bilgisayara takılıyken ölçüm yaptı ve bi sroun yok dedi (şarj aleti üzerindeki değerlere göre) artı pili çıkardıktan sonra da aynı sorun oluyor. ve dediğim gibi belki onlarca kez pili sonuna kadar kullandım tekrar şarj ettim, pil sorunlu olsa böyle bi durum olabilir mi? Sözünü ettiğin testleri yapabilecek kadar bilgisayar açık tutamıyorum, bir kaç dakika içinde küt gidiyor. Teşekkürler.

@ottomandozer; üstad notebook hiç yere düşmedi en azından ben öyle biliyorum. Geçen sene askerdeyken birine emanet ettiydim. Aldığımda da bi sorun yoktu.Teşekkürler.

@kamp; aynı türde bir pil bulmam biraz zor.Teşekkürler.

Edit: Arkadaşlar sanırım servise göndereceğim bilgisayarı. Servise gönderirken vista home premium yükleyip mi göndermeliyim yani üzerinde orijinal işletim sistemi olmalı mı? Şu anda Xplus 2009! kurulu. Birde Asus Türkiye Servisi'nin kargo adresini bilen var mı? Daha önce sorun çıktığında aramıştım 15 dakika sonra ancak bi adres alabilmiştim ama adresi bulamıyorum. Aras Kargo çamlıca şubesi miydi neydi tam hatırlayamıyorum? Şimdiden teşekkürler...

ASUS Monitör (CRT/LCD), Notebook 0216 521 46 01 Açık adreslerine irsaliye düzenleyerek ürünü bırakabilir Ya da Kargo ile gönderebilirsiniz. Yeni ürünlerde ASUS servisinde arıza tespitleri yapılıp fiziksel hasarlı değil ise arızalıdır raporu alındıktan sonra tedarikçi firma tarafından değişimi yapılmaktadır. Aras Kargo ile anlaşmalı oldukları için ASUS karşılıyor. ASUS karşılıyor

@smillero; üstad RAM lerin 4-5 ay gibi bir süre normal bir şekilde çalışmasını nasıl değerlendirmek gerek? ayrıca RAM takmak sanırım ürünü garanti dışı bırakmıyor. Velev ki bıraksın garantiye gönderirken eski RAM leri takarsam bi sorun olur mu? Teşekkürler.

@sky053;@conax; üstad ben eletronik işinden fazla anlamam ancak; bilgisayarcı arkadaş bilgisayara takılıyken ölçüm yaptı ve bi sroun yok dedi (şarj aleti üzerindeki değerlere göre) artı pili çıkardıktan sonra da aynı sorun oluyor. ve dediğim gibi belki onlarca kez pili sonuna kadar kullandım tekrar şarj ettim, pil sorunlu olsa böyle bi durum olabilir mi? Sözünü ettiğin testleri yapabilecek kadar bilgisayar açık tutamıyorum, bir kaç dakika içinde küt gidiyor. Teşekkürler.

@ottomandozer; üstad notebook hiç yere düşmedi en azından ben öyle biliyorum. Geçen sene askerdeyken birine emanet ettiydim. Aldığımda da bi sorun yoktu.Teşekkürler.

@kamp; aynı türde bir pil bulmam biraz zor.Teşekkürler.

Edit: Arkadaşlar sanırım servise göndereceğim bilgisayarı. Servise gönderirken vista home premium yükleyip mi göndermeliyim yani üzerinde orijinal işletim sistemi olmalı mı? Şu anda Xplus 2009! kurulu. Birde Asus Türkiye Servisi'nin kargo adresini bilen var mı? Daha önce sorun çıktığında aramıştım 15 dakika sonra ancak bi adres alabilmiştim ama adresi bulamıyorum. Aras Kargo çamlıca şubesi miydi neydi tam hatırlayamıyorum? Şimdiden teşekkürler...

Kardeş ramlerin hakkında kesin bişe diyemem sadece denemende fayda var..Ben teknik servisteydim ve bu tür şeylere çok dikkat edilir..Bunu aslında birtek bunun için değil hemen her teknik servis yada firma bu şeylere özen gösterir..Ben sadece faydası oolabileceğini ilettim ram taktım dememeni.Mesela benim laptopda ram kapağının olduğu yerde garanti etiketi var açtığım an sorun çıkartabilirler.

@smillero; üstad önerilerin için teşekkürler. Vista home premiumu sisteme restore ettim. Fan soğutucuyu tekrar çalıştırdım ve yaklaşık iki saattir pil olmadan şarj adaptörüyle sorunsuz çalışıyor. Muhtemelen garantiye yollayacağım. Gönderirken eski ramleri takacağım ne olur ne olmaz değişim falan olur :) ramler gitmesin bari. Bu arada alt kapak vidalarından biri ramleri takarken kaybolmuştu. ;) İnşallah bir sorun çıkarmazlar. Hayırlısı...

@smillero; üstad önerilerin için teşekkürler. Vista home premiumu sisteme restore ettim. Fan soğutucuyu tekrar çalıştırdım ve yaklaşık iki saattir pil olmadan şarj adaptörüyle sorunsuz çalışıyor. Muhtemelen garantiye yollayacağım. Gönderirken eski ramleri takacağım ne olur ne olmaz değişim falan olur :) ramler gitmesin bari. Bu arada alt kapak vidalarından biri ramleri takarken kaybolmuştu. ;) İnşallah bir sorun çıkarmazlar. Hayırlısı...

Rica ederim üstad bol şans diyim

Şu an bende bir müşterinin markasını söylemeyeyim Noteeboku 10 dakkada bir kapanma sorunu vardı onu bitirmistim bakayım dedim çıkmadan foruma tesadufe bakın ve yaptım yapmıs oldugum işlemlerde Noteeboku hiç açmadan everest Ultimate ile cpu sicaklığını ölçtüm 75 derece sizce Normalmi ¿ hemen noteeboku söktüm işlemcinin uzerindeki fanı söktüm berbat durumda idi tozunu vs bakımını yaptım taktım tekrar cpu ısınını ölçtüm su an 50 derece ve kapanmıyor umarım da kapanmaz artık saygılar...

Not:Ve Sen De garantili ise Yolla Hiç Ugrasma Kardeş Geçmiş olsun...

Dostum ürün garantiliyse gönder garantiye gitsin ayrıca asusun Türkiye distribütörü Çizgi elektroniktir servis ve müşteri memnuniyeti konusunda mükemmel çalışmaktadırlar rekla yapıyor gibi olmamayım ama öle yani sen gönder garantiye gerekirse kendinde bizzat telefon açıp durumu aynen izah et kesin yardımcı olacaklardır hadi kolay gelsin.

Daha dün bir laptobun kapanıyordu. Everest ile ölçtüm 60 derecelerde idi. Oyun oynadım 100 dereceye kadar çiktı. Hemen içini açıp fanı oralara baktım. Resmen keçe oluşmuş çıkartım. Laptop 40 derecelere düştü. 60 ların üstü normal değil. Zaten . Geçenlerde de bir arkadaşın açılışta kapanıyordu. 4-5 saat uğraştan sonra sonradan ilave edilen ram kingston çıkarınca çalıştı. Rami garantiye gönderdim. Değiştirdiler.

1. Bence ısıyı kontrol et.

2. Ramlari

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...