Jump to content

Toshiba A300 Notebook Larda Xp Nin Yavaş çalışması

alexrolex

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar

Toshiba Notebook alıp ta vistadan şikayet edip XP yükleyenler biraz şaşıracaklardır sanırım. Çünkü xp inanılmaz yavaş çalışıyor.

Zaten XP yi yüklemek için BİOS den sata ACHI ayarını deaktif yapmak gerekiyor değilse mavi ekran hatası veriyor. Neyse Toshiba nın forumunda ecnebi arkadaşlar bunun çözümünü bulmuşlar. Yerli bir kaynaktan bu konunun çözümünü bulamadığımdan burada arkadaşlarla paylaşmak istedim.

Elinde Toshiba A300 ün çeşitli modelini bulunduran ve xp nin yavaş çalışmasından şikayetçi olan arkadaşlar dikkatlerini buraya versinler.

Öncelikle aşağıdaki linten XP nin AHCI dirverini indirin

http://www.mediafire.com/file/qjidwo20rnt/Toshiba A300 WindowsXP 32bit ICH9M.zip[/CODE]

yapılması gerekenler de şöyle

1- [b]iaStor.sys[/b] dosyasını \Windows\System32\Drivers\ içine kopyala

2- [b]ich9m.reg[/b] dosyasını çalıştır. gelen uyarıyı onayla.

3- Bilgisayara restart et, F2 ile BIOS a gir ve sata ayarını *[b]AHCI[/b]*-moda ayarla.

4- xp açıldığında otomatik AHCI driverini arayacak driver dosyaları zaten ekte. manuel olarak driverin yerini bilgisayara göster.

Bu kadar.

eğer bir aksilik yaşarsanız ve bu benim bilgisayarımda çalışmadı derseniz ya da xp de mavi ekran geldi bilgisayarım kapandı diyecek olursanız BİOS dan biraz önce AHCI yaptığınız ayarı eski haline getirin. Ayrıca ingilizceniz de eh idare eder gibiyse aşağıdaki forumdan daha değişik yöntemleri de seçmeniz muhtemeldir.

İhtiyacı olanların bilgilerine sunulur.

Kolay gelsin.

[u][b]yukarıda bahsi geçen link.[/b][/u]

[CODE]http://forums.computers.toshiba-europe.com/forums/thread.jspa?threadID=40809&tstart=75[/CODE]

• 2 hafta sonra ...

Bende casper nirvana var xp yüklemeye kalktığımda mavi ekran hatası vermekteydı ama sonra ACHI modunu IDE cevirdikden sonra xp yükleyebildi. BIOS tekrar ACHI moduna getırdıgımde XP açılmıyo. Verdiğiniz dosyalar belki banada yarar diye düşündüm ama Casper nirvana 'd aişe yaramadı. Acaba bu sorunu xp 32 bit demi yapıyo xp 64 bit hiç yükleyip ACHI modunda çalıştırabilen varmı bu tür sorunlar yaşayan.

Çok can sıkıcı bir durum 4 gb ram var ama bazen 256 mb ram varmıs gıbı calısıyo

• 1 ay sonra...
  • 11 ay sonra...

bu dosya anladığım kadarıyla sata driver sir yapılan işlem ise sonradan sata driver eklemek ancak bu pek sağlıklı değil fazlada hızı etkileyeceğini sanmıyorum

bunun en temizi sata driver entegreli bir xp kurmanızdır

bu benim görüşüm tabiiki

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...