Jump to content

Bir Bilgisayara Çift İşletim Sistemi Kurma

Samet

Recommended Posts

Bilgisayarım da iki adet hardisk var 160gb ve 500gb olmak üzere;

İkisinede 'XP' kurabilmem mümkünmü ve açılışta hangi hardiskten sistemin çalışmasını secebilmem gibi başlangıcta bir secenek olur mu?

Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Şu şekilde yapabilirsin

2 hdd yede ayrı ayrı işletim sistemi kurabilirsin

2 hdd ye de 2 partitiona ayır eder 4 partition

1.hdd nin ilk partitiona Xp home yada Xp pro yukle

1.hdd nin 2. partitiona Xp home yada Xp pro yukle

2.hdd nin ilk partitiona Xp home yada Xp pro yukle

2.hdd nin 2. partitiona Xp home yada Xp pro yukle

Bu şek,lde 4 tane işletim sistemi yukleyebilirsin tabi daha fazalsınıda

1.hdd deki xp leri kullanmak için bilgisayar ilk acıldıgında boot menu yazar ( genelde f8 ) oraya gir boot edilecek hdd yi sec

bu işlemden sonra 1.hdd deki işletim sistemleri lisateenir istediğine gir.

aynı şekilde boot da 2. hdd yi secersen 2.hdd deki işletim sistemlerini kullanabilirsin.

Orn

1.hdd

1.part Vista

2.part XP pro

2.hdd

1.part 2003 server

2.part xp home edition

ben şuan bunu kullanıyor problem yok

arkadaşlar ben kurdum iki hdd ye iki ayrı xp buraya kadar hersey tamam

yalnız;

1. Açılışta boot ta hangi hdd ayarlıysa ondan acıyor. Hdd lerin ikisinede şifre koydum ıkısının bırden şifre ekranı gelse ben hangisine gireceksem yazsam şifreyi girsem olmaz mı bu mümkün mü?

2. Herhangi birinden girdikten sonra diğer hdd ninde bölümleri bilgisayarıma girince görülüyor ve kullanılıyor. Ben hdd nin birini kendim kullanmak istiyorum bilgisayarımda gözükmesin istiyorum diğerini de ev halkı kullanacak yokmu buna bir çözüm.

Bilgisi olan varsa bi yardım etsin lütfen.

bilgisayarım sag tus özelliklerden gelişmiş başlangıç ve kurtarmaya gir en ustte sistem başlangıcı yazan yer var orda işletim sistemlerini gösterme süresi var o kliği kapat ve baslangıcta artık sana hangi sistemi acıyım diye sormaz var sayılan olareak ilkini acar halk actımı o işletim sistemi çalısır sende kendi işletim sistemini pc yi acarken f8 le kesersin ve en alttaki işletim sistemi seceneklerine girer ve 2 boot u secer öteki sistemi çalıstırırsın onlar c den çalısır sende d den çalısırsın birde onlar c den çalısırken d yi göörmelerini engellemek istiyosan onların sisteminden işletim sistemini acarsın ve d sürücüsünün yolunu kaldırırsın olur biter girdiklerinde sadece c sürücüsünü görürler ve onun uzerinde çalısırlar ...

bu iş için neden 2 tane xp kullanıyorsun anlamadım ev halkına user kullanıcı acarsın kendine admin kullanıcı acarsın boylece hiç birşekilde senin dosyalrına bakamazlar goremezler senden izinsiz program yuleyemezler daha ileri gitmek istersen policy kullanırsın

Kardeşim Hard disklerin dolana kadar istediğin kadar işletim sistemi gömebilirsin

fakat farklı işletim sistemi kurarsan sıralamasını iyi yapmalısın

mesela bir makinaya 2 adet xp,2 adet vista ,2 adet linux kurmak istersen

kurulum sıralaman xp>>xp>>vista>>vista>>linux>>linux şeklinde olmalı yani sonradan kurduğun işletim sistemi önce kurduğun işletim sistemini görüp "loader"ın içine almalı

kolay gelsin

Açılışta ki şifre sorma proplemini çözdüm boot dan hangi hdd den başlamasını istiyorsam onu seciyorum bu tamam.

Ama tüm sürücüler hangisinden girersem giriyim gözüküyor ben onlar gözükmesin istiyorum.

tiest2 'D' sürücüsünün yolunu kaldır demişsin bunu çözemedim D sürücüsünün yolunu nasıl kaldırabilirim.

Cvp veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Tavsiye için sağol ama uraşmaya karar vermişim ki uraşıyorum bu kadar :D Bilgisi olan varsa yardım ederse makbule gecer, yoksa da eğer programla şifre koyacam ama bu sefer de her defasında programla uraşmak can sıkıcı olacak sürücüleri diğer sistemde nasıl göstermeyeceğimi bulursam güzel olacak.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...