Jump to content

Kingston Hyperx Khx6400d2llk2/4g Ram

akkaradeniz

Recommended Posts

Kingston HyperX KHX6400D2LLK2/4G marka ramlarim var fakat bu 2 kitten oluşan ramlari anakarta aynı anda takıp

kullanmaya çalışınca windows açılırken mavi ekran çıkıyor ve donanım hatasıyla ilgili sorun veriyor. Bu ramlari tek

olarak takınca ise herhangi bir sorun yok. Anakartın üzerinde 2 farklı renkte 4 adet ram girişi var. Ramleri

hertürlü şekilde takıp denedim fakat ikisi birlikte takılı olunca hata veriyor. Anakartım bu ramlari desteklemesine

rağmen neden böyle bir sorun yaşıyorum anlayamadım. Kingston un sitesinden yaptığım araştırmaya göre de ramler

anakartımı destekliyor. Üstadlar yardımınızı bekliyorum. Sistem, Anakart ve Ramlerin özellikleri aşağıdadır;

Operating System: Windows Vista™ Ultimate (6.0, Build 6000) (6000.vista_rtm.061101-2205) (64 bit), (Ayrıca 32 bit

de kurup denedim, aynı sorun var.)

Language: Turkish (Regional Setting: Turkish)

System Manufacturer: MSI

System Model: MS-7250

BIOS: Default System BIOS

Processor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 6000+ (2 CPUs), ~3.0GHz

Display Card name: NVIDIA GeForce 8800 GT

------------------------------------------------------------------------------------------------

Anakart (Specifications)

CPU

• AMD® Athlon 64 X2, Athlon 64, Athlon FX and Sempron in the Socket AM2 package.

Please refer to CPU Support for compatible CPU; the above description is for reference only.

FSB

• HyperTransport 1.0/2.0 supporting speed up to 1GHz (2000MT/s)

Chipset

• NVIDIA® nForce 570 Ultra MCP Chipset

Main Memory

• Supports Dual DDR II 533/667/800

- 4 DDRII DIMMs (240pin / 1.8V)

- Supports a maximum memory size up to 8GB.

Slots

• 1 PCI Express x16 slot

• 3 PCI Express x1 slots

• 3 PCI slots, support 3.3V/ 5V PCI bus Interface, includes one orange slot which supports 2 master for MSI special

PCI function card (ex. wireless LAN and bluetooth combo card.).

On-Board IDE

• One IDE port by NVIDIA® nForce 570

- Supports Ultra DMA 66/100/133 mode

- Supports PIO, Bus Master operation mode

- Can connect up to two IDE devices

On-Board SATA

• 6 SATA II ports by NVIDIA® nForce 570

- Supports storage and data transfers at up to 3Gb/s

RAID Function

- SATA II 1~6 supports RAID 0/ 1/ 0+1 or RAID 5 mode by NVIDIA® nForce 570

MSI Reminds You...

• The RAID setup floppy disk is optional depending on the districts. You can download the files from the website to

make the setup disk.

Audio

• Chipset integrated by Realtek® ALC883

- Flexible 8-channel audio with jack sensing

- Compliant with Azalia 1.0 Spec

LAN

• Dual LAN jacks

- Supports Dual LAN 10/100/1000 Fast Ethernet by Vitesse VSC8601

Internal I/O Connectors

- ATX 24-pin power connector

- ATX 4-pin 12V CPU power connector

- ATX 4-pin VGA power connector

- CPU / System / NB FAN connectors

- CD-in connector

- Clear CMOS button

- IrDA infrared module header

- Chassis intrusion switch connector

- Front panel audio connector

- Front panel connector

- D-Bracket2 connector

- 3 x USB 2.0 connector support additional 6 ports

- 1 x Floppy disk drive connector

- 6 x Serial ATA II connectors

- 1 x ATA133 HD connectors

MSI Reminds You...

• The floppy disk cable will be optional.

Back Panel I/O Ports

- 1 x Parallel port

- 1 x Serial port (COM 1)

- 1 x PS/2 keyboard

- 1 x PS/2 mouse

- 1 x Coaxial SPDIF out

- 1 x 6 in 1 audio jack (S/SPDIF out)

- 4 x USB 2.0 ports

- 2 x RJ45 LAN jack

Dimension

• 30.5cm(L) x 24.5cm(W) ATX Form Factor

Mounting

• 9 mounting holes.

Web Adres:

http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&maincat_no=1&cat2_no=&cat3_no=&prod_no=253[/CODE]

-------------------------------------------------------------------------------------------------

KHX6400D2LLK2/4G

4GB (2GB 256M x 64-Bit x 2 pcs.)

PC2-6400 CL4 240-Pin DIMM Kit

DESCRIPTION:

Kingston's KHX6400D2LLK2/4G is a kit of two low-latency 256M x 64-bit 2GB (2048MB) DDR2-

800 CL4 SDRAM (Synchronous DRAM) memory modules, based on sixteen 128M x 8-bit DDR2

FBGA components per module. Total kit capacity is 4GB (4096MB). Each module pair has been

tested to run at DDR2 800MHz at low latency timing of 4-4-4-12 at 1.95V. The SPD is programmed

to JEDEC standard latency 667Mhz timing of 5-5-5-15 at 1.8V. Each 240-pin DIMM uses gold

contact fingers and requires +1.8V. The electrical and mechanical specifications are as follows:

FEATURES:

Power supply : Vdd: 1.8V ± 0.1V, Vddq: 1.8V ± 0.1V

Double-data-rate architecture; two data transfers per clock cycle

Bidirectional data strobe(DQS)

Differential clock inputs (CK and CK)

DLL aligns DQ and DQS transition with CK transition

Programmable Read latency 3, 4, 5 (clock)

Burst Length: 4, 8 (Interleave/nibble sequential)

Programmable Burst type (sequential & interleave)

Timing Reference: 667MHz 5-5-5-15 at +1.8V / 800MHz 4-4-4-12 at +1.95V

Edge aligned data output, center aligned data input

Auto & Self refresh, 7.8us refresh interval (8K/64ms refresh)

Serial presence detect with EEPROM

High Performance Heat Spreader

PCB : Height 1.180” (30.00mm), double sided component

PERFORMANCE:

Clock Cycle Time (tCK) CL=5 3ns (min.) / 8ns (max.)

Row Cycle Time (tRC) 54ns (min.)

Refresh to Active/Refresh Command Time (tRFC) 127.5ns

Row Active Time (tRAS) 39ns (min.) / 70,000ns (max.)

Single Power Supply of +1.8V (+/- .1V)

Power 2.592 W (operating per module)

UL Rating 94 V - 0

Operating Temperature 0o C to 55o C

Storage Temperature -55o C to +125o C

Web Adres:

[CODE]http://www.ec.kingston.com/ecom/hyperx_us/modelsinfo.asp?SysID=29393[/CODE]

anakart destekliyor 4 gb remleri ama remlerde sorun olabilir aldığınız yere ******ürün remleri

Aslında başta bende öyle düşündüm fakat ramleri ayrı ayrı taktığımda hiçbir sorun çıkarmadan çalışmaları beni vazgeçirdi. Bu son çare diye düşünüyorum.

ramlerin dual kit ana karta ram yuvaları arasında 1 boşluk bırakıcak şekilde takarsan dual çalışır

öncelikle biosuna girip ram voltajını bi kontrol et ve ram zamanlamalarını biosun optimal ayarlarda ise belki ram voltajın düşük ve ram zamanlamaların yüksektir bu durumda bu hatayı alırsın

bios dan ram bellek bölenini 1:1 seç ram voltajını 2.0 a getir ve ram zamanlarını 4-4-4-15 olarak ayarla bu şekilde çalışmazsa

1.8 volt vererek zamanlamaları 5-5-5-15 olarak dene bu 2 side ramlarine bi düzen getirmezse ramlarinin 2sini birden servise ver şünkü dual kit ramlerden biri arızalıysa ve arızalı olanı değiştirirlerse yeni gelen ramle pc dual çalışmaz uyanıklar sadece arızalı olanı değiştirmeye çalışa bilir bu konuda bastır hakkını yedir me 1 tanesi arızalıysa 2 side değişir.

Ekranımdaki mavi ekran hatası aynen aşağıdaki gibidir. En alttaki iki satır bu mavi ekran bir müddet görüntülendikten sonra çıkıyor ve 'Dumping physical memory to disk' 1 den 100 e kadar sayım yaptıktan sonra windows kendi kendine restart yapıyor. Bu seffer ise karşıma 'Windows Hata Kurtarma ' ekranı geliyor. Seçimimi yaparak windows u başlattığımda ise bu sefer windows açılıyor. Yalnız bu dediğim olay hiç sıra atlamadan devam ediyor. Yani önce hata veriyor, sonra açılıyor. Tekrar açıp kapattığımda yine önce hata veriyor, sonra açılıyor. Windows açıldığı zaman bilgisayar ram i 4095 MB olarak tam görüyor, yani sorun yok gibi gözüküyor ama bu mavi ekran hatası sürekli aynı sırada devam ediyor, bu da beni gıcık ediyor. Dostum senin dediğin yolu deneyip BIOS ayarlarıyla biraz oynayım dedim, 1.8 veya 2.0 volt farketmiyor. Hata yine var. Auto ayarlarında anakart ram i 400 Mhz çalıştırıyordu ben 800 Mhz ye çıkarttım, yine düzelmedi. Bellek bölenini 1:1 seç demişsin ama nasıl yapacağımı bulamadım ve ram zamanlarını da yine aynı şekilde nasıl değiştireceğimi bulamadım. Bu 4-4-4-15 olayları benim ram e verdiğim voltaja göre kendisi otomatik olarak değişmiyor mu. İşte sorun bundan ibaret üstad. Bu mavi ekran hatasına göre tekrar değerlendirsek RAM sorununu. İlgilenip mesaj yazarak sorunuma çözüm bulmaya çalıştığınız için tekrar teşekkür ederim üstad.

"A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer.

If this is the first time you've seen this stop error screen, restart your computer. If this screen appears again,folloved these steps:

Check to be sure you have adequate disk space. If a driver is identified in the stop message, disable the driver or check with the manufacturer for driver updates.Try changing video adapters.

Check with your hardware vendor for any BIOS updates. Disable BIOS memory options such as caching or shadowing. If you need to use safe mode to remove or disable components, restart your computer, press F8 to select Advanced Startup Options, and then select Safe Mode.

Technical information:

*** STOP: 0x0000007E (0xFFFFFFFFC0000005, 0xFFFFF80001C5E251, 0xFFFFF98000E7F428, 0xFFFFF98000E7EE00)

Collecting data for crash dump...

Initializing disk for crashdump...

Beginning dump of physical memory.

Dumping physical memory to disk: 1-100 (SAYAÇ)"

• 1 yıl yıl...

Valla bu hata sende 2009 olmuş bendede şimdi oldu.. 32bit kullanıyordum uzun sürede kullandım birkaçgün önce 64bit geçiş yaptım.. Sürekli bu hatayı veriyor nedin bunun çözümü bilen yokmu arkadaşlar???

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...