Jump to content

Asus K55vm Yanlış Bios Yüklenmiş

Sertug1991
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,

Geçen gün arkadaşım bilgisayarına format atmamı istediği için benimle iletişime geçti. Ben de normal bir şekilde format attım, driverları kurdum ama makinede Geforce GT 630M olmasına rağmen GT 610M olarak algıladı. (Driverları kendi sitesinden indirdim). Yanlış indirme yaptım diyerekten, ikinci kez format attım ve yine aynı sorunu yaşadım. Ben de internetten biraz araştırma yaptım ve Bios güncellemesinin sorunu çözebileceğini okudum. Gerekli güncellemeyi ve programı Asus'un sitesinden indirdikten sonra programı çalıştırıp güncellemeyi seçtim ama karşılaştığım ekran ufak çaplı bir şok etkisi yaptı çünkü makinede K55VD Bios'u kuruluydu. Bu makinenin özelliklerine baktığımda KK5VM ile tamamen aynı sistemin GT 610M'li hali olduğunu gördüm. Şu an ne yapacağımı bilmiyorum çünkü Bios işi bilgilerimi aşıyor.

Bunun çözümü var mıdır varsa nedir? Yardımlarınızı bekliyorum

Ekran Alıntısı.PNG

Dostum makina hakkinda bilgim yok ama tavsiyem sunlar...

Biosu usbden yukleyebilirsin...

Uygun biosu indir flasha yaz sonra kur tabi laptop modelinin usbden bios guncelleme secenegi varsa...  bu ayar bazi laptoplarda kapali oluyor ins sende aciktir..

Yada asus musteri hizmetlerini ara onlar yardimci olur...

• Like 1

Hocam yanlış bilgi vermek istemem. Bir soru sormak istiyorum. Yazdığınız bilgiler dışında performans yada sistemsel sorunlar yaşıyor musunuz? Yada bios güncelleme fikri nasıl ortaya çıktı? Şöyle yazayım. Ben AMD HD 6570 ekran kartı kullanıyorum. Ancak sürücü indirirken AMD HD 6500 series sürücüleri indiriyor ve birçok uygulama da AMD HD 6570 değil AMD HD 6500 series olarak geçiyor. Orada ne yazıyordan daha çok sistemde sorun yaşıyor musunuz? Daha önemli diye düşünüyorum. Ve birkaç ekran kartı modelinin isminin zamanla değiştiğini okumuştum. Bu tip konular da uygulama da şu yazıyordan daha çok, sistem de ne gibi sorun yaşıyorsunuz ona bakmanız lazım. Bios güncelleme işi basit v.s olsa da yapılabilecek en ufak hata, elektrik kesintisi, yanlışlıkla kapatmak v.s gibi durumlar da tamamen pc' yi kaybetme riski var. Baştada yazdığım gibi ekran kartı üreticileri zamanla eskiyen modeller için ayrı ayrı sücücü üretmek yerine tek bir sürücü ile her iki modelin bir sürücüsünü üretiyorlarmış. Sizde de böyle bir durum söz konusu olabilir...

• Like 2

Nusirvan, 11 saat önce yazdı:

Dostum makina hakkinda bilgim yok ama tavsiyem sunlar...

Biosu usbden yukleyebilirsin...

Uygun biosu indir flasha yaz sonra kur tabi laptop modelinin usbden bios guncelleme secenegi varsa...  bu ayar bazi laptoplarda kapali oluyor ins sende aciktir..

Yada asus musteri hizmetlerini ara onlar yardimci olur...

Hocam maalesef, ilk baktığım o oldu ama öyle bir seçenek yok

deli_petro06, 10 saat önce yazdı:

Hocam yanlış bilgi vermek istemem. Bir soru sormak istiyorum. Yazdığınız bilgiler dışında performans yada sistemsel sorunlar yaşıyor musunuz? Yada bios güncelleme fikri nasıl ortaya çıktı? Şöyle yazayım. Ben AMD HD 6570 ekran kartı kullanıyorum. Ancak sürücü indirirken AMD HD 6500 series sürücüleri indiriyor ve birçok uygulama da AMD HD 6570 değil AMD HD 6500 series olarak geçiyor. Orada ne yazıyordan daha çok sistemde sorun yaşıyor musunuz? Daha önemli diye düşünüyorum. Ve birkaç ekran kartı modelinin isminin zamanla değiştiğini okumuştum. Bu tip konular da uygulama da şu yazıyordan daha çok, sistem de ne gibi sorun yaşıyorsunuz ona bakmanız lazım. Bios güncelleme işi basit v.s olsa da yapılabilecek en ufak hata, elektrik kesintisi, yanlışlıkla kapatmak v.s gibi durumlar da tamamen pc' yi kaybetme riski var. Baştada yazdığım gibi ekran kartı üreticileri zamanla eskiyen modeller için ayrı ayrı sücücü üretmek yerine tek bir sürücü ile her iki modelin bir sürücüsünü üretiyorlarmış. Sizde de böyle bir durum söz konusu olabilir...

Haklısınız hocam, bios işlerinin tehlikeli olduğunu biliyorum ama şöyle anlatayım. Aygıt yöneticisine girdiğim zaman 610M olarak gözüküyor, Çalıştır'dan dxdiag.exe'ye girdiğim zaman ise hiçbir şey göstermiyor. Oyun ve uygulamalar görmüyor ekran kartını...

Hocam sana tavsiyem, olduğu gibi ver.Bende N56VZ var .Biosa girip çıktım bios uçtu.Orjinal bios dosyasını bulamadığım için şu an GT650M (4GB)ekran kartı çalışmıyor. Hiç uğraşma. Ağzı yanmış,damdan düşmüş biri olarak söylüyorum. Yanlış yazılmışsada,çalışıyorsa o şekilde bırakın. Orjinal bios dosyası derken Bios dump dosyasını kastettim.

• Like 1

Cihaza kendi üzerinden farklı bir model biosu yazılamaz. Yanlış bios yazılmış ise teknik serviste yazılmıştır. Siz düzeltmek istiyorsanız direk BIOS çipine rom atmanız gerekli. Bunun için önce cihazı söküp, sonra ısı pompası ile BIOS entegresini söküp, "CH341A EPPROM Flasher" ya da benzeri bir cihaz ile manuel olarak yazmanız gerekir.  En güzeli hiç elleşme.

• Like 2

muski, 3 saat önce yazdı:

Hocam sana tavsiyem, olduğu gibi ver.Bende N56VZ var .Biosa girip çıktım bios uçtu.Orjinal bios dosyasını bulamadığım için şu an GT650M (4GB)ekran kartı çalışmıyor. Hiç uğraşma. Ağzı yanmış,damdan düşmüş biri olarak söylüyorum. Yanlış yazılmışsada,çalışıyorsa o şekilde bırakın. Orjinal bios dosyası derken Bios dump dosyasını kastettim.

Anladım hocam, cevabınız için çok teşekkürler

candumann, 3 saat önce yazdı:

Cihaza kendi üzerinden farklı bir model biosu yazılamaz. Yanlış bios yazılmış ise teknik serviste yazılmıştır. Siz düzeltmek istiyorsanız direk BIOS çipine rom atmanız gerekli. Bunun için önce cihazı söküp, sonra ısı pompası ile BIOS entegresini söküp, "CH341A EPPROM Flasher" ya da benzeri bir cihaz ile manuel olarak yazmanız gerekir.  En güzeli hiç elleşme.

Servise vermek en iyisi olacak galiba, cevabınız için çok teşekkürler