Jump to content

Ntfs Mi Fat32 Mı ? Karşılaştırmalı Test.

CaVeLL

Recommended Posts

Yaklaşık 1,5 yıldır kullandığım Toshiba U3 4.GB lık flash belleğimi dün boşalttım biraz temizlik yaptım..

Yeniden flash belleğimi doldururken birden aklıma geldi dedim acaba Fat32 olarak mı kalsın yoksa NTFS mi yapayım. Acaba hangisi saha iyi.? Google da biraz araştırma yaptım ve sitenin birinde bir Test gördüm, hoşuma gitti sizlerle paylaşmak istedim..

Ben kararımı şimdilik NTFS den yana kullandım, Önce teste bakın sonra sizde tercih bilgi deneyim ve yorumlarınızı belirtin. Karar verelim hangisi daha iyi diye!

Dosya Sistemi Testi

Test Kriterleri

Donanımımız AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4000+ (2 CPUs), ~2.1GHz

işlemciye, 2046MB belleğe, ATI Radeon HD 2400 Series 1012 MB ekran kartına, SAMSUNG

HD161HJ ATA Device 152.6 GB SATA harddisk'e sahip bir ev bilgisayarı ve işletim sistemimiz

NTFS dosya sistemi ile biçimlendirilmiş Vista Ultimate. Flashdisk'imiz 2 GB kapasiteli Toshiba

TransMemory.

Test işlemleri yapılırken alt plânda çalışan bir güvenlik duvarı ve anti-virüs programı dışında

hiçbir program açılmadı.

I. Test

Bu testte 166 dosya ve 0 klasörden oluşan 789 MB büyüklüğünde MP3 dosyaları kullanıldı.

Aktarım ve silme süreleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

2drgjfc.jpg

* Dosya aktarımına izin verilmedi. Disk biçimlendirmesi gerekli.

II. Test

Bu testte 1 dosya ve 0 klasörden oluşan 700 MB büyüklüğünde bir DiVX dosyası kullanıldı.

90vsx2.jpg

III. Test

Bu testte 70 dosya ve 4 klasörden oluşan 445 MB büyüklüğünde kurulum dosyaları kullanıldı.

2qxufpk.jpg

Sonuç

Aslında önemli olan nokta dosyaları ayırma birimi boyutu. NTFS 4096 B ile NTFS 32 KB

arasında ciddi zaman farkları oluşabiliyor.

Eğer flashdisk'inizi sadece Vista işletim sisteminde kullanacaksanız biçimlendirme tercihiniz

exFAT 64 KB olmalıdır. Bunun yanında Vista ve XP'de de kullanırım derseniz biçimlendirme

tercihinizi NTFS 32 KB ya da FAT 32 KB dan yana kullanabilirsiniz.

NTFS mi FAT32 mi sorularına gelince... FAT32 in sınıfta kaldığını yukarıdaki tablolarda açıkça

görebilirsiniz.

Yararlandığım Kaynak : Kızılsungur Defender

Sizce.???

kesinlikle ntfs ister xp olsun ister vista en önemli sebeplerinden biriside 16 gb usb flash disk kullanıyorum orjinalinde fat32 olarak geliyo ama bi oyunu iso olarak atmak istediinizde yada günümüz medyalarından bir dvd video atmak istediğinizde yeterince boş alana sahip olsanız bile tek dosyayı atamıyorsunuz fat32 ye yeterli alan yok diyor

ama ntfs de ne kadar boş alan varsa tek dosya dahi olsa doldurabilirsiniz

örenk fear 2 10gb nin üstünde bir iso ya sahip :D

flashlarda bellekler standart olarak fat-fat32 olarak formatlanmış şekilde oluyor bende 8gb belleği ilk aldığımda öyleydi 4gb lık bir iso yu atamıyordum senin ki gbi hata veriyordu sonrada ntfs olrak formatladım bu şekilde doldurana kadar dosya atabiliyorum

@CaVeLL

konu güzel merak edilen bir konuya açıklı getiriyor

• 1 ay sonra...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...