Jump to content

Google Chrome Os Bir Usb Sürücüsünden Nasıl çalıştırılır

kadetti
 Share

Recommended Posts

Google Chrome OS, açık kaynaklı Chromium OS'ye dayanmaktadır. Tarayıcı tabanlı bir işletim sistemidir. Yalnızca Google Chrome web tarayıcısına sahip olacaksınız. Chrome web uygulamalarını veya uzantılarını Chrome Web Mağazası'ndan yükleyebilir ve işletim sistemine daha fazla işlevsellik ekleyebilirsiniz.Ne yazık ki, Google Chrome OS herkesin kullanımına açık değildir ve yalnızca Chromium OS'nin kaynak kodu herkese açıktır. Bu nedenle, Google Chrome OS veya Chromium OS'yi doğrudan bilgisayarınızda çalıştıramazsınız.

Neyse ki, bilgisayarınıza indirip yükleyebileceğiniz birkaç Chromium OS tabanlı işletim sistemi mevcuttur. En popüler olanı Neverware'in CloudReady işletim sistemidir.

Bu makale size Neverware'in CloudReady OS'sinin Canlı önyüklenebilir bir USB flash sürücüsünün nasıl yapılacağını ve USB flash sürücüden nasıl çalıştırılacağını gösterecektir. Öyleyse başlayalım.

Kısaltmalar

Bu makalede kullanılan kısaltmalar (kısa biçimler) şunlardır:

• OS - İşletim Sistemi
  • USB - Evrensel Seri Veri Yolu
  • BIOS - Temel Giriş / Çıkış Sistemi

CloudReady OS İndiriliyor

CloudReady OS'yi Neverware'in resmi web sitesinden indirebilirsiniz .

Öncelikle, favori web tarayıcınızdan Neverware'in resmi web sitesini ziyaret edin .

image11-5.png
Sayfa yüklendikten sonra, aşağıdaki ekran görüntüsünde işaretlendiği gibi CLOUD READY EDITIONS> HOME seçeneğini tıklayın .

image13-4.png
Aşağıdaki ekran görüntüsünde işaretlendiği gibi EV SÜRÜMÜNÜ YÜKLE'ye tıklayın .

image12-4.png
CloudReady sistem gereksinimlerini , web sayfasının İhtiyacınız olanlar bölümünde görmelisiniz .

Bu yazının yazıldığı sırada, 8 GB veya daha yüksek kapasiteli bir USB flash sürücüye ve CloudReady görüntüsünü USB flash sürücüye flaş etmek için bir bilgisayara ihtiyacınız var.

image15-4.png
Biraz aşağı kaydırın ve aşağıdaki ekran görüntüsünde işaretlendiği gibi 64-BIT GÖRÜNTÜ İNDİR'e tıklayın .

image14-4.png
Tarayıcınız CloudReady OS görüntüsünü indirmeye başlamalıdır. Bu büyük bir dosya. Bu yüzden tamamlanması biraz zaman alabilir.

image17-2.png

Windows'ta CloudReady İşletim Sistemi Önyüklenebilir USB Küçük Sürücü Oluşturma

Resmi CloudReady USB Maker'ı kullanarak Windows üzerinde bir CloudReady OS önyüklenebilir USB flash sürücü oluşturabilirsiniz.

CloudReady OS görüntüsünü indirdiğiniz sayfadan, aşağıdaki ekran görüntüsünde işaretlendiği gibi USB MAKİNEYİ İNDİR'e tıklayın .

image16-2.png
Tarayıcınız CloudReady USB Maker'ı indirmeye başlamalıdır.

image21-2.png
CloudReady USB Maker indirildikten sonra çalıştırın.

image19-2.png

Evet'e tıklayın .

image26-2.png
İleri'ye tıklayın .

image22-3.png
Bu pencereyi gördükten sonra, USB flash sürücüyü bilgisayarınıza takın.

image24-2.png
İleri'ye tıklayın .

image27-1.png
Listeden USB sürücüyü seçin ve üzerine tıklayın İleri .

image29-1.png
CloudReady USB Maker, CloudReady OS görüntüsünü çıkarıyor. Tamamlanması biraz zaman alabilir.

image31-1.png
CloudReady OS görüntüsü çıkarıldıktan sonra, CloudReady USB Maker, CloudReady görüntüsünü USB flash sürücüye yüklemeye başlamalıdır. Tamamlanması biraz zaman alabilir.

image33-1.png
USB flaş sürücünüz yanıp söndüğünde, Bitir'e tıklayın .

image35-1.png
Son olarak, USB sürücüyü bilgisayarınızdan çıkarın ve USB flash sürücünüz hazır olmalıdır.

image36-1.png

Linux'ta CloudReady İşletim Sistemi Önyüklenebilir USB Küçük Sürücü Oluşturma

Dd komut satırı aracını kullanarak Linux'ta CloudReady OS önyüklenebilir USB flash sürücü oluşturabilirsiniz.

Önce, aşağıdaki şekilde ~ / Downloads dizinine gidin :

$ cd ~ / İndirilenler

image37-1.png

CloudReady OS görüntü bulutu hazır-ücretsiz-85.4.0-64bit.zip burada bulmalısınız .

$ ls -lh

image38-1.png
CloudReady OS görüntüsü ZIP ile sıkıştırılmıştır. Fermuarını açmanız en iyisi olur.

CloudReady OS görüntüsü cloudready-free-85.4.0-64bit.zip dosyasını açmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

$ unzip cloudready-free-85.4.0-64bit.zip

image1-16.png
CloudReady OS görüntü ZIP dosyası çıkarılıyor. Tamamlanması biraz zaman alabilir.

image2-16.png
Bu noktada, CloudReady OS görüntüsünün çıkarılması gerekir.

image3-14.png
CloudReady OS görüntü zip dosyası çıkarıldıktan sonra, ~ / Downloads dizininde cloudready-free-85.4.0-64bit.bin adlı yeni bir dosya bulmalısınız.

$ ls -lh

image4-12.png
Şimdi, USB flaş sürücüyü bilgisayarınıza takın ve USB flaş sürücünüzün cihaz adını aşağıdaki gibi bulun:

$ sudo lsblk -e7

image5-11.png
Gördüğünüz gibi, 32 GB USB bellek kullanıyorum ve adı sdb . Senin için farklı olacak. Bu yüzden, bundan sonra sizinkiyle değiştirdiğinizden emin olun.

image6-9.png
USB flash sürücü sdb'yi CloudReady OS image cloudready-free-85.4.0-64bit.bin ile flaş etmek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

$ sudo dd if=cloudready-free-85.4.0-64bit.bin of=/dev/sdb bs=4M status=progress

image7-7.png

CloudReady OS görüntü cloudready-free-85.4.0-64bit.bin USB flaş sürücü yazılıyordur sdb . Tamamlanması biraz zaman alabilir.

image8-7.png

Son olarak, aşağıdaki komutla USB flaş sürücü sdb'yi çıkarın:

sudo eject /dev/sdb

image10-6.png

CloudReady OS'yi USB Başparmak Sürücüsünden Önyükleme

Şimdi, USB flash sürücüyü bilgisayarınıza takın, bilgisayarınızın BIOS'una gidin ve USB flash sürücüden önyükleyin.

USB flash sürücüden başlattıktan sonra, CloudReady Canlı modda başlamalıdır.

image18-2.png

CloudReady İşletim Sisteminin İlk Yapılandırması

CloudReady'yi ilk kez çalıştırırken, bazı başlangıç yapılandırmaları yapmanız gerekir.

Hadi gidelim üzerine tıklayın .

image20-2.png
İhtiyacınız olursa buradan ağı yapılandırabilirsiniz. Bitirdikten sonra İleri'ye tıklayın .

image23-2.png
DEVAM'a tıklayın .

image25-1.png
Buradan Google hesabınızda oturum açın.

image28-1.png
Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki pencereyi görmelisiniz.

Başlayın'a tıklayın .

image30-1.png
CloudReady karşılama ekranını görmelisiniz. Kapat onu.

image32-1.png
CloudReady kullanıma hazır olmalıdır. İyi eğlenceler.

image34-1.png

Orjinal makale: https://linuxhint.com/run_google_chrome_os/

• Like 1