Jump to content

Onboard Ses çift Kulaklık Kullanımı ?

canhayelmert3
 Share

Recommended Posts

Merhabalar arkadaşlar.

Arkadaşımın masaüstü bilgisayarında 3 tane ses ile ilgili delik var.

Kırmızı : Mikrofon

Yeşil : Kulaklık-Hoparlör

Mavi : ? Hatırlayamadım :)

Şimdi size sorum şu.Eskiden çok iyi hatırlıyorum.onboard üzerindeki Soundmax yazılımına sahip bir ses kartı mevcuttu.Kulaklık-Hoparlör kablosunu yeşilde zaten ses veriyor ama mavi'ye taktığımızda bilgisayarda soundmax yazılımında bir ekran geliyordu ordaki mavi girişi hoparlör olarak kullan diyorduk seçiyorduk yani.Sonra o mavi deliktende ses geliyordu :) tabi şimdiki anakartı farklı model yine yazılımı mevcut ama mavi deliğe takınca hoparlör olarak kullanamıyoruz o seçenek çıkmıyor bu yeni nesil yazılımda.yazılım realtek.

Soru ? 

Yeşile kulaklık takıp - mavi'de ses sistemini takmak istiyor.Duruma göre hangisi kullanmak istiyorsa kablo çıkar tak yapmak istemiyor.bu işlemi nasıl yaparız.Bu delikleri kontrol eden ekstra özel bir yazılım varmı bildiğiniz.yada bunu donanımınmı desteklemesi gerekiyor.

Biz bunu şu şekilde çözdük ama tatmin olmadık.Elektronikçilerde "3.5mm Jak Çoklayıcı - Kulaklık Çıkışı Çoğaltıcı" satılıyor.aldık kulaklık ve ses sistemini bağladık.ancak hem kulaklıkta hem ses sisteminde yarı yarı ses düşüklüğüne sebep oluyor açıkcası.Mantıken tam aradığımız şey ama uygulamada sınıfta kaldı.

Evet sizlerden bu konu hakkında bir çözüm varmı bunun cevabını arıyorum ?