Jump to content

.dll .exe Dosylarının .dl_ .ex_ Hale Getirilmesi

Recommended Posts

Başlıkta söylediğim gibi .dll .exe vb gibi uzantıların xp yapımında sıkıştırılarak .dl_ .ex_ haline getirildiğini biliyorum ama nasıl olduğunu bilmiyorum forumda biraz araştırdım ama bulamadım konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim şimdiden teşekür ederim...

masaüstünde yeni metin belgesi aç içine bunu yaz.(Bu dl_ yi dll yapmak için.)

expand winntbbu.dl_ winntbbu.dll

sonra farklı kaydet de expand.bat yap dosyanın ismini

(bu da dll yi dl_ yapmak)

makecab winntbbu.dll winntbbu.dl_

sonra farklı kaydet de makecab.bat yap dosyanın ismini.

bu kadar basit.expand komutu yerine 7zip programı ile sıkıştırılmış dosyayı expand yapabilirsin.

kardeş anlamıya çok çalıştım ama anlamadım bu bat dosyalarını oluşturuken .dll .dl_ yapmak istediğmiz dosyalar nerede olacak kafan iice karıştı forumda anlatımı varsa link atar mısın yoksa biraz daha açar mısın?

Arkadaşım iki yol var.Birincisi örnegin bir lononui dosyasını editledin ve XPCD anlayacagı dile çevireceksin yani sıkıştıracaksın.Bunu yapmak için kullanıcı olarak administratora atacaksın ve başlatta çalıştırara cmd cmd açıldıktan sonra Komut satırına

makecab logonui.exe[/CODE]

Yazacaksın.

İkinci yol..

[CODE] http://rapidshare.com/files/218164022/Resource.Tools.2.8.exe[/CODE]

Bunu indireceksin..

nn1yfn.jpg

Resimde gördüğün gibi editledigin dosyaya sağ tıklayacaksın.eXPander ile dosya sıkıştır yada Çıkart tıklayacaksın.Olay bundan ibaret..

[/b] [/center]

mesajlardan birinde yanlış bi durum var..

makecab komutunda dosyanın yeni ismini yazmana gerek yok...zaten system32 yada windows klasöründeki dosyaların kendi isimleri ile makecab komutunu kullandığında cd deki halleri ile aynı oluyo...

Emre09 eline sağlık çok teşekür ederim sormak istediğim bir konu daha olacak ben windows yüklenme ekranı editliyorum ama koyduğum resim çalışmıyor ediltlerken gözüküyor ama denemelerde gözükmüyor koyduğumuz fotoların .bmp olmasından başka bi işleme tabii tutmalımıyız ?????

windows kurulum ekranının dll dosyasını masaüstüne kopyalayıp düzenle kaydettikten sonra cd ye koy..birde sp3 entegresinden sonra o dosyayı editle

Dostum adam dll ve exe dosyalarını sıkıştırmayı sormuş sen masaüstünden bahsediyon :p

Emre09 eline sağlık çok teşekür ederim sormak istediğim bir konu daha olacak ben windows yüklenme ekranı editliyorum ama koyduğum resim çalışmıyor ediltlerken gözüküyor ama denemelerde gözükmüyor koyduğumuz fotoların .bmp olmasından başka bi işleme tabii tutmalımıyız ?????
Dostum adam dll ve exe dosyalarını sıkıştırmayı sormuş sen masaüstünden bahsediyon :p

baba ben bu mesaja cevap yazdım :)

WINNTBBU.DLL: Windows kurulum arabiriminde karşımıza çıkan billboard [ilan panosu] resimlerinin ve yazılarının, bizlere kurulum aşaması hakkında bilgi veren ekranın depolandığı dosya. Bu dosya elinde mevcut olmayan arkadaşlar, aynı klasör içerisindeki WINNTBBU.DL_ dosyasını da kullanabilirler.

WinntbbuED: Program adından da anlaşılacağı üzere WINNTBBU.DLL dosyasını düzenlemeye yarıyor.

İşlemin Yapılışı :

WINNTBBU.DLL dosyamızı ve düzenleme aracımızı hazır ettikten sonra artık işleme başlayabiliriz. Öncelikle programı çalıştırıyoruz.

img-resized.png Gerçek boyutundan [ 658 x 556 ] 97% oranında küçültüldü - Tam boy görmek için tıklayınız37pz.png

Programın arabirimi gelecek [şekildeki gibi gelmediyse üzülmeyin (: İşlemleri yaptıktan sonra sizinki eminim daha güzel olacak].

Program Menülerinin Tanıtımı

File: Dosya Menüsü

Open : Dosya açmak için

Save : Projeyi kaydetmek için

Save as : Projeyi farklı bir ad ile kaydetmek için

Settings : Programın ayarları

Exit : Çıkış

Edit : Düzen Menüsü

Fonts : Yazıtipi ayarları

Colors : Renk düzenleri

Pictures : Resimler

Billboard OS : İşletim Sistemi İlan Panosu

Pro: Windows Professional İlan Panoları

Server: Windows Server İlan Panoları

Home: Windows Home İlan Panoları

64 Bit : Windows 64 Bit İlan Panoları

Simulate: İlan panolarının simulasyonu

Extras : Ekstralar Menüsü

Makecab: İşlemimiz bittikten sonra tekrar kurulabilir dosyaya çeviren özellik. Kaydederken de bu işlem zaten yapılıyor.

Shell Extension : Dosyayı kayıt etmeye yarıyor.

Real Preview : İşlemlerimiz tamamlandıktan sonra canlı olarak ön izlemesini yapıyor. Burada en uygun seçim 640X480 olacaktır.

View : İlan panoları üzerindeki değerleri düzenlememizi sağlıyor.

Arkaplan ve Adım Ekranı Resimleri

1.Öncelikle File>Open menüsünü kullanarak ya da CTRL+O kısayol tuşunu kullanarak dosyamızı açıyoruz.

2.Edit>Pictures menüsünü kullanarak aşağıdaki pencereyi açıyoruz.

Gelen pencerede iki adet seçenek var. Birinci seçenek ana başlık, ikincisi ise alt başlık. Başlıkların altında mevcut resim ve onun altında resmin boyutu yazıyor. O boyutlara göre resimlerinizi ayarlamanız gerekmektedir. Resimler BMP formatında olmalıdır. Mevcut resmin üzerine tıkladığınızda kendi resminizi eklemeniz için gerekli pencere gelecektir. Resminizi seçip OK butonuna bastığınızda resminizin eklendiğini göreceksiniz.

Logos ? Kurulum ekranında çıkacak logo. Sol üst

Small (Küçük)

Medium (Orta)

Large (Büyük)

Background ? Kurulum ekranının arkaplan resmi

Step Pictures ? Adımların belirtildiği ekranda kullanılacak madde imi resimleri

Progress Animation ? Sağ altta görmüş olduğunuz işlem yapıldığını gösteren animasyon

Tüm resimleri ekledikten veya istediğiniz resimleri ekledikten sonra OK butonuna basarak işlemi gerçekleştiriyoruz.

İlan Panolarının Eklenmesi veya Silinmesi

Billboard OS menüsünden işletim sistemimiz hangisi ise onu seçerek, açılan alt menülerden sırası ile [1?den kaça kadarsa] ilan panolarını seçiyoruz. Seçtiğimiz panoya ait metin karşımıza geliyor. Yazılara bir kere tıklayarak düzenleme penceresinin açılmasını sağlıyor ve metnimizi yazıyoruz.

Metnimizi yazma işlemini tamamladıktan sonra OK butonuna basarak kaydediyoruz. Tüm ilan panolarını bu şekilde düzenleyip tamamlıyoruz.

Eğer hiçbir metin bulunmadan kurulum yapmak isterseniz, yine Billboard OS menüsünden işletim sisteminize ait seçeneği seçerek açılan alt menüde, en altta bulunan CLEAR seçeneğini seçiyoruz.

Türkçe karakterler tasarım aşamasında görünmüyor. Ancak kurulum sırasında görünüyor. O yüzden Türkçe karakter kullanmaktan çekinmeyin.

Kaydetme ve Önizleme

Şimdi sıra geldi yapmış olduğumuz çalışmanın, kurulum sırasında nasıl görüneceğine.. Önizleme işleminden önce dosyayı kaydetmemiz gerekiyor. File > Save menüsünü kullanarak çalışmayı kaydediyoruz. Kayıt tamamlandı uyarısı geldikten sonra Extras > Real Preview > Small (640X480) menüsünü seçerek kurulum sırasındaki görünümü canlı olarak görüyoruz.

NOT : Önizleme penceresinden ESC tuşunu kullanarak çıkmalısınız.

NOT 2 : Program şu anda 64 Bit sürümlerin önizlemesini desteklemiyor [winntbbu.dll dosyası sanırım problem çıkarıyor]

Her şeyi tamamladıktan sonra, sıra geldi en son aşamaya. Bu çalışmayı Windows?un kurulumuna yansıtmaya.

File > Save Diyerek dosyamızı kaydediyoruz.Sıkıştırma da otomatikman yapılıyor.

Oluşan dosyanın adı : winntbbu.dl_

Şimdi bu dosyayı I386 klasörü içerisine gönderiyoruz.

Ve bu şekilde CD'mizi yazıyoruz.

YENİ TAM ÖZELLEŞTİRİLMİŞ Windows XP CD'niz hayırlı olsun.

Burayı okuyunca iyi anlayacagından eminim.Sanmırım işlem bitince savelemiyorsun.. :p

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...