Jump to content

Bilgisayar Alacam Fikir Verin üstadlar ?

zerezer

Recommended Posts

arkadaşlar dediğim gibi yeni bir bilgisayar alacağım bu konuda pek profesyonel değilim bu yüzden sizlerden yardım istiyorum.. Çok hızlı, performanslı bir bilgisayar istiyorum..oyun oynamak, byük programları rahatça kullanabilmek için ( photoshop vs ) ....isterseniz istediğim özellikleri söliyim sizde buna göre uyumlu bi toplama yaparsınız.

• Anakart Amd ve intel
  • İşlemci AMD olacak (Amd- Phenom falan )
  • RAM 3 -4 gb (ama sanırım max:3 gb kaldırıyor XP, ben de vistadan nefret edenlerdenimde:) )
  • hdd 1 Tb
  • ekran kartı 1 gb
  • + kasa +klavye mosue
  • monitör almayacam. var ztn LCD

evet üstadlarım bu özelliklerde en uygun en performanslı sistemi toplarsanız sevinirim...Teşekkürler

arkadaşım söylediğin özellikler çok genel özellikler..

anladığım kadarıyla amd işlemcili bir sistem istiyorsun?

asıl mesele ekran kartında çünkü 1 gb olması hiçbişey ifade etmez..

50 ytl yede bulursun 1 gb..800 ytl yede

sana şunları sorayım daha açıklayıcı bilgi ver yardımcı olalım..

1-bu işyeri içinmi yoksa ev kullanmı içinmi

2-kullanmak ZORUNDA olduğun özel bir program varmı yoksa genel kullanım içinmi

3-kaç inç monitör istiyorsun

4-oyunlar senin için çok önemlimi

5- en önemliside bu pc ye ayırdığın yaklaşık bütçe ne kadar

AMD ' li Oem pc :

Performanslı pc istiyorsanız. Pc de amd platformu ile yüksek güçlü işlemler yapacaksanız.Eğer ben yüksek bütçe ayırırım . Bilgisayar delisiyim diyenlerdenseniz...

İşlemci: Amd Phenom II X4 940 B.E 3.0GHz 8MB Cache 45nm CPU

Anakart: Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P Ultra Durable 3

Bellek: OCZ DDR3 1333MHz 4GB Kit 2X2 GB

Sabit disk:2x 500GB 32MB SATA2 7200 Rpm WD Caviar Black Harddisk

Ekran kartı: 512 Mb 256 bit Zotac 9800GTX+ amp edition! yada Zotac 9800 gt amp edition ! işinizi fazlası ile görecektir...

Optik:1 - 22X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI SİYAH ( Secur disk yazan olsun mümkünse ) kullanıyorum taşş gibi...

Optik:2- 5.25" Çok fonksiyonlu kart okuyucu USB 2.0

Kasa: Thermaltake WINGS RS 201 430W MidT ATX SİYAH KASA

Klavye + Mouse: kablolu isterseniz A4 tech x7 mouse ve gammer klavyesi yada logitech wave klavye mouse setini şiddetle tavsiye ederim kullanıyorum süper...

Genel olarak ; bunun gibi bir + / - üç aşağı beş yukarı Am3 tabanlı bir sistem tercih edilebilir.İyi çalışmalar dilerim. Mutlu günler arkadaşım.

anakartın asus olmasını tavsiye ederim dikkat etmen gereken noktalar var

tv kartı filan kullanmayı düşünüyorsan pcı slotların 3 tane olacak pcı ex slotla pcı slotun arasında boşluk olmasına dikkat et çünkü yeni ekran kartların soğutuları işleci soğutucuları kadar büyük oyüzden slotların üstünü kapattığı için birşey takamazsın çipset intel olacak

asus p5kpl anakart intel işlemci kullanacaksan bunu tavsiye ederim ekran kartı sparkle 9800gtx+ 1 gb derim ekran kartı olayında belleğin çok önemi yok 2gb al istersen çekirdek hızı düşükse fifa 2005 oynarsın ancak ekran kartlarına bak 1 gb kimi 100 tl kimi 500 tl aralarında 5 kat çekirdek hızı var hdd yi samsung tavsiye ederim büyük kapasiteli diskler den performans alamazsın 160 gb alıp ona windows u kurarsan 1tb yi depo olarak kullanırsan iyi olur windows için yeni çıkan ssd diskler den alabilirsin ısındı buzuldu bad sektör gibi surunları unut ram i iki tane 2 gb alma birtane 4gb al yani ram tek kulllan performansı daha artar

arkadaşlar öncelikle herkese teşkler.

bilgisayarı evde kullanacağım. Oyun çok önemli değil ama genellde oynarım COF4 ve onun gibi savaş oyunlarını vs. kullanmak zorunda olduğum program yok ama kullarım Ps, dw, After effect falan.. ekran kartı sadece oyun içindi. çok önemli değil oda..

öncelikle arkadaşların önerdikleri parçalar hakkında fikrimi söyliyeyim

@yigitemir arkadaşım

senin önerdiğin parçalar tek tek ele alındığında çok iyi parçalar fakat

bütün olarak düşünüldüğünde uyumlu değil..

mesela o işlemciyi o anakarta takamazsın ve ddr3 bellekle kullanamazsın..

ekran kartını nvidia seçerek anakartın crossfire özelliğini kullanmamış olursun o zamanda o kadar pahalı anakarta gerek kalmaz..

@yawuz58

harddisk hakkında söylediğin teoride insana mantıklı geliyor fakat uygulama tesetlerinde öyle değil..

çünkü yüksek kapasitede önbellek miktarı arttığı için performansta artabiliyor..

mesele çoğu testte raptor gibi özel üretim disklerin haricinde ve ssd ler haricinde

en yüksek puanları genelde wd caviar black 1 tb alıyor..

ssd ler masaüstü sistemler için çok pahalı ve gereksiz olduğundan şuan benim dediğim model alınabilir görünüyor..

ram de ise tek parça yerine 2*2 olan kitler daha performanslı olur..fakat daha sonraki ram ihtiyaçları düşünülerek

boşuna slot kaplamaması için tek parça tercih edilir..

ama 4 tane slotu olan pc ler için (ev kullanıcıları için) 2*2 almak mantıklıdır..

çünkü 16 gb ram lazım oluncaya kadar o pc çoktan eskimiş olur..

benim önerdiğim sistemde aşağıdadır..

şuan tüm oyunları 19 inç monitörde aynayabileceğin ileridede bir tane daha ekran kartı takma ihtimali olan

orta seviye bir oyun bilgisayarıdır..çalıştıramayacağı program yoktur..parçalar uyumludur..overclock gibi ekstra işlerle

uğraşmayacağınızı düşünerek parça seçiminde bunu çok dikkate almadım

bundan daha ucuz veya daha kaliteli sistemler toplamak mümkündür o nedenle özelliklerini yukarıda belirtmek zorunda hissettim..saydığım özellikler işinizi görüyorsa hiçbir parçasını değiştirmeden direkt olarak alıp kullanmaya başlayabilirsiniz...

sadece kasa:

MSI DKA790GX, AMD 790GX, DDR2, 2XPCIExp, Socket 940p

KINGSTON 4 GB (2048X2) DDR2 1066 Mhz RAM HYPERX CL5

GIGABYTE GZ-X6 420W Siyah Kasa

AMD Phenom II X3 710 AM3, 2.6 GHz, 7.5MB, BOX İşlemci

WESTERN DIGITAL 1 TB SATA II HDD 32MB Caviar Black

GIGABYTE HD4770, 512MB, PCIExp Ekran Kartı, Direct X10, DDR5, 128 bit, 750/3200

SAMSUNG SH-223F 22X DVD Writer Siyah Double Layer SATA

TOPLAM :695 $

KDV :84,9 $

TOPLAM FİYAT - PEŞİN :779,9 $

NAKİT / HAVALE : 1.222,10 TL

benden bu kadar..kolay gelsin :D

intel core i7 920/940 cpu 8 çekirdek 8mb cache li

Asus p6t serisi anakart

3x1 GB DDRIII ocz ram 1333Mhz

2x 3870 min. 256bit 512mb veya 1gb ekran kartı crossfire

2x500gb 32mb cache'li seagate baracuda hdd raid yaparsan sağlam hızlanıyor :D

iyi bir power min 600w termal take veya ocz gibi markaları tercih et

sunbeam şeffaf veya termal take kasa ve bir kaç tane neonlu fan ve neon lamba ile gözün gönlünde açılabilir

böyle bir uçak istersen haber ver fiyatlarına bakarız

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...