Jump to content

hazýr cevaplar

husamettin

Recommended Posts

Öðrenci;

-Hocam,diye sormuþ.Ýnsan,maymunun geliþmiþ þeklidir''diyorlar.Ne dersiniz? Seyid Ahmet Arvasi cevap vermiþ.

-O mantýða göre çýnar aðacý da maydanozun geliþmiþ þeklidir.

--------------------------------------------------------------------------------

Yahya Kemal'a "Ankara'nýn en çok hangi tarafýný seviyorsunuz" diye sorduklarýnda þu cevabý vermiþ:

-Ýstanbul'a dönüþünü.

--------------------------------------------------------------------------------

Lokman Hekim'e:

-Hastalarýmýza ne yedirelim?diye sorduklarýnda,þu cevabý vermiþ:

-Acý söz yedirmeyin de,ne yedirirseniz olur.

Sokrat ölüme mahkum edildiðinde esi:

-Haksiz yere öldürülüyorsun diye aðlamaya baþlayýnca,

Sokrat:

-Ne yani, bir de hakli yere mi öldürülseydim?.

Bir filozofa sormuþlar:

-Sansa inanýr misiniz?

-Evet, yoksa sevmediðim insanlarýn basarisini neyle açýklardým.

Bir toplantýda bir genç M.Akif'i küçük düþürmek için:

-Affedersiniz, siz veteriner misiniz?

M.Akif hiç istifini bozmadan cevaplamýþ:

-Evet, bir yeriniz mi aðrýyordu?

Dünya nimetlerine önem vermeyen yasayýþ ve felsefesiyle ünlü filozof Diyojen, bir gün çok dar bir sokakta zenginliðinden baþka hiçbir þeyi olmayan kibirli bir adamla karsýlaþýr. Ýkisinden biri kenara çekilmedikçe geçmek olanaksýzdýr. Maðrur zengin, filozofa:

-Ben bir serserinin önünde kenara çekilmem.

Bunun üzerine Diyojen kenara çekilerek,gayet sakin su karþýlýðý verir:

-Ben çekilirim.

Kulaklarýnýn büyüklüðü ile ünlü Galile'ye hasýmlarýndan biri:

-Efendim,kulaklarýnýz bir insan için büyük deðil mi?

Galile cevaplamýþ:

-Doðru,benim kulaklarým bir insan için büyük ama,seninkiler bir eþek için fazla küçük sayýlmaz mi?

Bir Fransýz yazar,Mehmet Akif'e:

-Kadýnlarýnýzý evden çýkartmadýðýnýz doðru mu?diye sorduðunda Akif:

-Daha önceleri öyleydi,karþýlýðýný vermiþ. Fakat þimdi dýþarý çýkarttýk ve bir türlü içeri sokamýyoruz.

Komedyen Eddie Cortar'a,

-Hastalanýnca ne yapmak gerekir?diye sorulduðunda:

-Mutlaka doktora gidin demiþ. Zira doktorun yaþamasý gerek.Verdiði ilacýda alýn, çünkü eczanecinin de yaþamasý gerek. Fakat ilaçlarý sakýn içmeye kalkmayýn, zira sizinde yaþamanýz gerek..

Öðretmen, Biyoloji dersinde, öðrencisine:

-Söyle bakalým, demiþ. En son hangi diþler çýkar?

Çocuk, düþünmeden cevap vermiþ:

-Takma diþler öðretmenim.

Zengin bir adam, Ýslam büyüklerinden birine:

-Bin altýným var, size versem ne dersiniz? diye sorduðunda, þu cevabý almýþ:

-Verirsen, senin için iyi olur. Vermezsen de benim için.

edit

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...